آخرین اخبار

مایه حیات و حسرت پر شدن یک لیوان آب شرب

دقیقا در اوج نگاه ها به مجلس به خاطر سخنرانی حسن روحانی و تحویل بودجه ۹۸، جمعی از نمایندگان مجلس از حوزه انتخابیه اصفهان که تعدادشان به ۱۸ نفر می رسید، پس از تهدیدهای فراوان به استعفا، بالاخره استعفای خود را اعلام کردند و دست از کار کشیدند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

دقیقا در اوج نگاه ها به مجلس به خاطر سخنرانی حسن روحانی و تحویل بودجه ۹۸، جمعی از نمایندگان مجلس از حوزه انتخابیه اصفهان که تعدادشان به ۱۸ نفر می رسید، پس از تهدیدهای فراوان به استعفا، بالاخره استعفای خود را اعلام کردند و دست از کار کشیدند.

اقدام آنها به طور کامل معنایی نداشت جز یک کار تبلیغاتی برای انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی!

حسین اظهری -رییس شورای اسلامی شهر ورزنه- در این خصوص می گوید: «مردم مایوس و مستاصل شده‌اند. با مردم که درباره استعفای نمایندگان صحبت می‌کنیم، می‌گویند این اقدام بیشتر به‌نظر می‌رسد جنبه تبلیغاتی برای جلب رای برای انتخابات آینده را داشته است. مردم فکر می‌کنند اینها که قاعدتا می‌بایستی سال آینده برای انتخابات تبلیغات می‌کردند اکنون با این کار فعالیت تبلیغاتی‌شان را شروع کرده‌اند. البته اگر این استعفا می‌توانست تاثیرگذار باشد، مردم دلگرم می‌شدند اما اینگونه نبوده است.»

حسن روحانی در آخرین سفر خود به شهر زادگاهش، قول داد آب را به سمنان بیاورد. گفته های او در حالی مطرح شد که واکنش های زیادی را در پی داشت و برخی تحلیلگران گفتند این نوعی رانت برای مردم سمنان است در حالی که مردم در مناطق دیگر کشور حتی آب شرب ندارند.

در منطقه ای در استان لرستان به نام «زلقی» شرقی و غربی از توابع شهرستان الیگودرز، حتی یک قطره آب برای ساکنان روستا وجود ندارد.

کودکان به همراه بزها از یک سطح آب می نوشند و نزدیک ترین مرکز بهداشت، آنقدر از اینجا دور است که ساکنان ترجیح می دهند آنقدر صبر کنند تا بیماری، خود به خود "خوب" شود و از بین برود!

افزایش مرگ و میر در روستاهای منطقه «زلقی» رو به افزایش است و به نظر می رسد به تدریج این مردم در حال فراموشی و مرگ در خاموشی هستند.

همین موضوع برای دیگر مناطق کشور نیز صادق است. سیستان و بلوچستان، اصفهان، شیراز، یزد و اهواز از این قاعده مستثنا نیستند.

استان یزد طی یک سال گذشته با کاهش ۱۵ درصدی بارش ها مواجه بوده است. مردم در روستاهای اطراف و خارج از شهر، به حفر چاه های عمیق اقدام کرده اند.

همین امر باعث شکاف زمین و فرو ریزی شده است. با این وجود روند چاه کندن تا عمق بعضا ۲۴ متر برای رسیدن به آب ادامه دارد.

درختان در روستاها رو به هرچه بیشتر خشک شدن می روند. ساکنان برای دریافت آب با فشار بالا، علاوه بر حفر چاه، اقدام به نصب واتر پمپ های قوی چهار اسبی در چند نقطه کرده اند.

ایران رو به خشکسالی می رود و مساله دیگر تنها به جاذبه های گردشگری نظیر زاینده رود یا دریاچه ارومیه ختم نمی شود بلکه به طور جدی با جان مردم در ارتباط است.

کیفیت پایین آب در اهواز هم همین موضوع را نشان می دهد. به تدریج برای مصرف آب شرب، مردم به سمت خرید آب های معدنی بیشتر به عنوان آب سالم می روند چراکه لیوان گرفتن زیر شیرهای آب و پر شدن یک لیوان آب سالم به یک آرزو تبدیل شده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top