آخرین اخبار

فقط 30 ثانیه فیلم، مدیر را برکنار کرد

زلزله بم تنها ۱۲ ثانیه طول کشید و آنهمه خرابی به بار آورد. حادثه شین آباد هم همینطور. اسیدپاشی های اصفهان نیز زیر ۵ ثانیه اتفاق می افتادند. از لحظه سقوط دانشجویان کوی دانشگاه تهران تا روی زمین هم حدود ۵ ثانیه زمان نیاز بود. اما...

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

این هم از آن اتفاقات عجیب بود که تنها در ایران می تواند روی دهد. اتفاقی که منجر به برکناری فوری و بدون فوت وقت رییس کل صدا و سیمای کیش شد.

زلزله بم تنها ۱۲ ثانیه طول کشید و آنهمه خرابی به بار آورد. حادثه شین آباد هم همینطور. اسیدپاشی های اصفهان نیز زیر ۵ ثانیه اتفاق می افتادند. از لحظه سقوط دانشجویان کوی دانشگاه تهران تا روی زمین هم حدود ۵ ثانیه زمان نیاز بود. چپ کردن اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات هم احتمالا به ۳۰ ثانیه زمان نیاز داشت.

اما هیچ کدام از این اتفاقات منجر به برکناری جدی یا مجازات یا پیگیری برای ساخت نشد. ارگ بم نابود شد؛ مردم در حوالی کرمانشاه پس از زلزله هنوز درگیر یک کانکس هستند؛ دادگاه کوی دانشگاه تنها یک سرباز را به جرم دزدیدن ریش تراش مقصر دانست و عاملان آن اکنون به فیلمسازی مشغول هستند؛ مسئولان دانشگاه آزاد با ۳۷ منصب و پست هنوز مشغول به کار هستند و در سکوت به سر می برند.

اما پخش ۲۰ ثانیه‌ای فیلمی از جکی چان که چند صحنه نامشخص و با صدای مشخص شبه پورن در آن وجود داشت، به سرعت موجی از اعتراضات را به همراه داشت و منجر به برکناری رییس صدا و سیمای کیش و برخی از کارکنان شد.

مرکز صدا و سیما می توانست مثل همه وقایع که از کنارشان با سکوت می گذرد، از کنار این موضوع هم با سکوت و یا مقداری جنجال خبری و یک عذرخواهی عبور کند.

برکناری مدیران صدا و سیمای کیش تنها همین سوالات را در ذهن مخاطب به وجود می آورد که پخش چنین فیلمی که نه با جان افراد سر و کار دارد و نه بنیان خانواده ها را ریشه کن می کند و اتفاقا پس از ۲ روز همه چیز فراموش می شود، چرا انقدر مهم است؟

در کنار موارد فوق اما حوادث درودزن، شین آباد، علوم و تحقیقات، مشروبات الکلی فاسد (که هنوز عوامل نشر آن ها مشخص نیست)، اصفهان و کرمانشاه تا ابد در ذهن بازماندگان خواهد ماند.

عدم حضور افرادی که در دو دهه نخست انقلاب به "کفن پوشان" معروف شده بودند، خود نیز نشان دهنده این واقعیت است که مردم از بسیاری از تندروی ها عبور کرده اند.

مشکلات اقتصادی، اجتماعی و نبود آزادی های اساسی به قدری به مردم فشار وارد کرده است که پخش چند ثانیه فیلم ممکن است تنها موجب چند دقیقه حرف و جوک و لبخند بشود ولاغیر!

اما آنچه که در بطن اتفاق می افتاد همان چیزی است که چند هفته قبل در همان جزیره کیش شاهد بودیم.

فردی که با کفن دور تا دور میدانی در جزیره را شعارنویسی کرده بود و فریاد «کارگر زندانی آزاد باید گردد» سر می داد، گلچینی فرا افتاده از جمعی است که نان برای خوردن حتی در جزیره ای چون کیش ندارند.

پس از بازداشت خیابانی او توسط پلیس، او فریاد می زد و از برادرش و کارگران سخن می گفت. در نهایت بدون احساس ذره ای پشیمانی و شرم سوار بر اتومبیل پلیس شد.

اما مسئولین مدیر یک تلویزیون را برکنار می کنند، با طالبان سر سفره می نشینند و آمریکا را تهدید به بستن تنگه هرمز می نمایند.

«...برادران ما! اگر از هزینه‌های سنگین و عملیات عظیم خود نتیجه نمی‌گیرید شاید صحنه درگیری را اشتباه گرفته‌اید؛ در خیابان با سایه‌ها می‌جنگید حال آن که در میدان وجدان‌های مردم خاکریزهایتان پی در پی در حال سقوط است.» میرحسین موسوی ۱۵/ ۹/ ۱۳۸۸

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top