آخرین اخبار

رها کردن آسیب های اجتماعی، رها شدن امنیت را در پی دارد

خواندن اخبار حوادث سرقت از منازل، آزار و اذیت شهروندان و تجاوزهای جنسی از وبسایت ها کار ساده ای است و خطر واقعی را متوجه خوانندگان نمی کند. این مهم وقتی کم اهمیت تر می شود که تعداد اخبار از یک حدی بالاتر برود.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

خواندن اخبار حوادث سرقت از منازل، آزار و اذیت شهروندان و تجاوزهای جنسی از وبسایت ها کار ساده ای است و خطر واقعی را متوجه خوانندگان نمی کند. این مهم وقتی کم اهمیت تر می شود که تعداد اخبار از یک حدی بالاتر برود.

برخلاف برخی تصورات که انتشار گسترده اخبار حوادث، باعث آگاهی شهروندان می شود، اما درست عکس ماجرا صادق است.

نگاهی به صفحه حوادث روزنامه ها و خبرگزاری ها تایید کننده این موضوع است.

امکان ندارد روزی صفحه حوادث روزنامه ها یا سایت های خبری را باز کنید و خبری از تجاوز به فرد ایکس، اقدام به تعرض به یک کودک در نقطه ای از کشور یا سرقت مسلحانه نخوانید.

آنچه که باعث نگرانی بیشتر می شود، تنها به سرقت از منازل محدود نمی گردد.

در آخرین پرونده ای که به تازگی از کلانتری ۱۳۰ نازی آباد در اختیار اداره شانزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته، متهم که با شیوه های مختلف از جمله اطلاع از عدم حضور والدین کودکان در منزل به داخل منازل می رفته، ضمن سرقت پول و جواهرات، کودکان ۵ تا ۱۳ سال را نیز مورد آزار قرار می داد.

به گفته لطفی، رییس پلیس آگاهی پایتخت در بررسی سوابق این فرد به نام عارف مشخص شد که وی از سال ۱۳۸۰تا کنون، بیش از ۱۵ نوبت به اتهام ارتکاب جرایم مختلف سرقت، مزاحمت برای نوامیس ، شرب خمر، اخلال در نظم و آسایش عمومی، تهدید و فحاشی، آزار و اذیت، نگهداری و مصرف شیشه، تخریب اماکن عمومی، ایراد ضرب و جرح با سلاح سرد دستگیر و روانه زندان شده و آخرین بار در اوایل سال جاری از زندان آزاد شده است. همچنین بررسی سوابق دیگر اعضای خانواده عارف مشخص شد که پدر عارف در حدود ۳۰ سال پیش در حین ارتکاب سرقت و تلاش برای فرار از دست ماموران پلیس مورد هدف گلوله قرار گرفته و به هلاکت رسیده و در حال حاضر عارف پس از آزادی از زندان اعتیاد شدیدی به مصرف شیشه پیدا کرده است.

تازه ترین آمار از تعداد مصرف کنندگان مواد مخدر در ایران، عدد دو میلیون و هشتصد هزار نفر را نشان می دهد.

در این میان استفاده از ماده مخدر شیشه و ماریجوانا (گل) رتبه های نخست را کسب کرده اند.

گسترش فقر و بیکاری، هر دو در کنار هم، فرد یا افرادی را می سازند که توانایی سلب امنیت از جامعه را دارند.

اگرچه پلیس مبارزه با مواد مخدر کار مشخصی دارد و آن عبارت از شناسایی، دستگیری، بازجویی و روانه زندان کردن متهمان است، اما بررسی ها نشان می دهد که اقدامات پلیس به تنهایی کارگشا نیست.

در همین پرونده مربوط به "عارف"، این فرد بارها دستگیر شده است و در آخرین مورد، آزادی اش اوایل سال جاری به ثبت رسیده اما هنوز به یک سال نرسیده، به اقدامات مجرمانه خود ادامه داده است.

به نظر می رسد با توجه به روشن نبودن چشم انداز اجتماعی و اقتصادی، پلیس نیز کار خود را به شکل روتین تا جایی که در توان دارد انجام دهد اما همینطور که فقر و بیکاری هر ساله جهش می یابند، اقدامات مجرمانه نیز روند صعودی به خود گرفته و در نتیجه، پیکان امنیت با شتاب به سمت پایین حرکت کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top