آخرین اخبار

فردای فیلترینگ اینستاگرام چه خواهد شد؟

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مواجهه با پرسشی در خصوص فیلترینگ اینستاگرام، اگرچه بارها انفعال خود را در خصوص اختیارات قانونی خود نشان داده، اما بسیار هوشمندانه به این موضوع پاسخ داد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مواجهه با پرسشی در خصوص فیلترینگ اینستاگرام، اگرچه بارها انفعال خود را در خصوص اختیارات قانونی خود نشان داده، اما بسیار هوشمندانه به این موضوع پاسخ داد.

وی گفت تصور کنیم آقایان از اختیارات قانونی خود استفاده و اینستاگرام را فیلتر کردند. سوال این است، فردای فیلتر شدن اینستاگرام چه اتفاقی خواهد افتاد؟

این پرسش که بسیار هوشمندانه پرسیده شده، احتمالا خود پاسخی برای فیلترکنندگان اینستاگرام است اما از آنجایی که اصولا یک طرف بدون تجزیه و تحلیل و با زور می خواهند کارشان پیش برده شود، احتمالا سوال آقای وزیر را همچون یک نقد نرم مثل سایر نقدکنندگان می بینند و اعتنایی به آن نمی کنند.

پاسخ اما روشن است؛ هیچ! کاربران همچنان فعال خواهند بود.

دستگیری اینستاگرامرهایی همچون مائده هژبری که ویدیوهایی از رقص خود را در اینستاگرام منتشر می کرد، موجی از خشم را در میان عموم مردم به وجود آورد.

مائده هژبری از کشور خارج شد و پس از مدتی ویدیو سازی را از سر گرفت. او اگرچه هنوز روبروی دوربین تلفن همراهش نرقصیده اما تنها انتشار یک ویدیوی یک دقیقه ای از رقص خود، به سرعت انتشار خواهد یافت و سیل کامنت هایی که اینبار دیگر رنگ و بوی سیاسی هم به خود گرفته اند در پیج او سرازیر خواهد شد.

همین اتفاق در خصوص مجموع دیگر اینستاگرامرها پس از فیلترینگ اینستاگرام خواهد افتاد.

مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) مهرماه سال جاری گزارشی از استفاده کنندگان از تلگرام پس از فیلترینگ این پیام رسان منتشر کرد. بررسی‌های صورت گرفته در مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) گویای آن است که با وجود فیلترینگ، همچنان بیش از ۴۷ درصد کاربران از تلگرام استفاده می‌کنند و در ماه‌های گذشته میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی کاهش چشمگیری داشته است.

شکست پیام رسان های داخلی در جذب مخاطب کاملا مشخص شده است و خروج خبرگزاری ها از تلگرام، بذل و بخشش مبالغ کلان میلیاردی و حتی فتوای آیت الله خامنه ای مبنی بر حفظ حریم خصوصی افراد هم کمکی به آنها نکرد.

در مقابل اما استفاده از فیلترشکن ها گسترش یافت و تقریبا روی تلفن همراه هر ایرانی، دستکم یک فیلترشکن نصب شده است.

آن گونه که آمار‌های سایت «سورس فورژ» نشان می‌دهد، کاربران ایرانی بیش از ۹۰ درصد دانلود‌های یکی از نرم افزار‌های فیلترشکن را در یک هفته اخیر به نام خود ثبت کرده‌اند؛ اشتیاق بزرگی که در آمار‌های دانلود یک ماه اخیرِ این نرم افزار از این منبع هم به چشم می‌خورد و ۷۰ درصد دانلود‌های این نرم افزار را به نام کاربران ایرانی به ثبت رسانده است.

آمار فوق مربوط به دی ماه ۹۶ و زمان اوج گیری فیلترینگ در پی اعتراضات مردم است.

خطر بزرگتر اما عدم تفکیک استفاده کنندگان اینترنت در ایران است.

برای فیلترکنندگان در کشور، صغیر و کبیر وجود ندارد. آنها هر آنچه را که فکر می کنند باعث ریشه کن شدن بنیان خانواده ها می شود فیلتر می کنند.

اتفاقی که می افتد این است که پس از این، از پیر تا جوان و البته کودکان همگی به دلیل محدودیت های اعمال شده به سمت فیلترشکن هایی می روند که قابلیت باز نمودن هر شکلی از محتوا و برای هر رده سنی را دارد.

در این میان، بزرگترین گروهی که آسیب جدی می بینند کودکان هستند. به عنوان مثال، اگر کودکان که میزان قابل توجهی از آنان به تبلت ها و تلفن های همراه نیز دسترسی دارند، در یک گردهمایی چند نفره در زنگ تفریح مدرسه، صحبت از فلان بازی کنند، طولی نمی کشد تا این بحث از محتوای بازی به محتوایی نامربوط به رده سنی او کشیده می شود.

در این شرایط تنها چیزی که مورد نیاز است، نصب یک فیلترشکن است که دنیا را کاملا عریان برای او به نمایش می گذارد.

روانشناسان بر این عقیده هستند که اوج گیری خشونت طلبی و درماندگی به خاطر احساس گناه و همچنین منزوی شدن، از پیامدهای اینگونه دسترسی ها است.

راه حل اما نه در فیلترینگ است و نه در آزاد سازی!

آنچه که به عنوان یکی از راه حل ها می تواند پیاده شود، آموزش، گفتگو و البته باز کردن برخی مجاری مورد پرسش برای کودکان و نوجوانان است. در غیر اینصورت نسل جدید همچون اسلاف خود، در انتظار "بزرگ شدن" و "یک جوری خودشان فهمیدن" نخواهند بود چراکه تنها چند لمس انگشت دیگر تا رسیدن به فرا پاسخ های خود فاصله دارند.

علی ربیعی وزیر سابق کار، تعاون و رفاه اجتماعی در رابطه با موج جدید فیلترینگ در صفحه خود نوشت: «فیلتر کردن اینستاگرام، تلگرام و فضای اجتماعی مصداق شخصی است که از سر بی دردی سوزن به خود میزد و فریاد می کشید. در دوران تحریم باید در کنار مردم بود تا زندگی بر آنها آسان تر شود. اینقدر زندگی مردم را دستکاری نکنیم. بستن هیچگاه راه حل نبوده است.»

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top