آخرین اخبار

آمار مبتلایان به اختلالات روانی رو به گسترش است

آمار مبتلایان به اختلالات روانی در ایران عددی بین ۲۰ و ۴۰ درصد و متغیر اعلام شده است. هر یک از وبسایت های رسمی و هر یک از ارگان های مربوطه و اساتید دانشگاهی عددی را اعلام می کنند اما هیچ درصد قطعی موجود نیست.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

آمار مبتلایان به اختلالات روانی در ایران عددی بین ۲۰ و ۴۰ درصد و متغیر اعلام شده است. هر یک از وبسایت های رسمی و هر یک از ارگان های مربوطه و اساتید دانشگاهی عددی را اعلام می کنند اما هیچ درصد قطعی موجود نیست.

با این حال آنچه که مشخص است این است که این آمار هر ساله روند تصاعدی به خود می گیرد.

اردیبهشت امسال رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران گفت: طبق آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۲۲ تا  ۳۰ درصد افراد جامعه (از هر ۱۰ نفر سه نفر) به درجاتی از اختلالات روانی مبتلا هستند که بر این اساس باید یک سوم بیمارستان های کشور به بیماری های روانی اختصاص یابد.

وی البته اعلام کرد که در میان تهرانی ها این آمار بالاتر بوده و سهم زنان به ۳۶ درصد می رسد.

در همین حال به نظر می رسد با توجه به میزان و رشد جمعیت کشور، آمارها بسیار متفاوت از آنچه که به طور رسمی و میانگین اعلام می شود هستند.

دی ماه امسال معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: بیش از ۳۰ درصد مردم سیستان و بلوچستان به اختلالات روانی دچار هستند.

جمعیت استان سیستان و بلوچستان بر اساس آخرین آمار در سال ۲۰۱۶ حدود دو میلیون و هفتصد و هفتاد و پنج هزار نفر اعلام شده است.

این یعنی بیش از ۸۳۰ هزار نفر از مردم در سیستان و بلوچستان دچار اختلالات روانی هستند.

اگر همین حسابگری را در خصوص تهران با جمعیتی حدود هشت میلیون و ششصد و نود و سه هزار داشته باشیم، با پیاده سازی آن بر اساس درصد ۳۵ به عدد شوکه کننده ۳ میلیون و ۴۲ هزار نفر مبتلا به اختلالات روانی می رسیم.

اما عملا برای این تعداد از مبتلایان که به صورت رسمی آمار آنها منتشر شده، تعداد درمانگاه ها برابری نمی کند. در این شرایط مردم به حال خود رها شده اند و هیچ دستی نیست تا با مرتب سازی این آمار، از ظهور دیگر حوادث ناشی از ابتلای بیماران به اختلالات روانی جلوگیری کند.

این اختلالات که ناشی از مدیریت غلط در زمینه های خصوصا اقتصادی در کشور نشات می گیرد، در کنار فقر روز افزون و بیکاری گسترده، مواردی چون انتشار و مطالعه اخبار مایوس کننده از سایر حوادث را نیز شامل می شوند.

به عنوان مثال در زاهدان در کنار فقر، اعتیاد، بیکاری و آلودگی های زیست محیطی، بروز حوادثی نظیر آتش سوزی مدارس و مرگ کودکان مدرسه ای، مزید بر سایر علل است.

پیچیدگی های این نوع اختلالات گاها به شکلی هستند که خود توانایی شدت بخشیدن به حال بد افراد مبتلا را دارند.

اختلالات یا بیماری های روانی انواع مختلفی دارند اما افسردگی، اضطراب، وسواس، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنیا شایع ترین آنها شناخته می شوند.

اگرچه برای قرن ها با اختلالات روانی بدترین برخوردها صورت می گرفت و مبتلایان را به علت اینکه تصور می کردند گرفتار نیروهای شیطانی شده اند، شلاق می زدند و با آب جوش غسل می دادند، اما امروز هم در کشورهای جهان سوم و ایضا ایران، اگرچه اقدامات فوق صورت نمی گیرد، اما برخوردهای سرد و بی روح و تمسخر افراد، از مواردی است که دیده می شود.

نگاه از روی ترحم و جدا کردن فرد مبتلا از جمع نیز یکی دیگر از برخوردهای رایج با مبتلایان است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top