آخرین اخبار

حذف تدریجی کنکور و جایگزینی سوابق تحصیلی

دکتر مجید حسینی، استاد دانشگاه اصفهان مدتی در اینستاگرام در خصوص مافیای کنکور صحبت کرد. صحبت های او مورد توجه قرار گرفت تا جایی که صدا و سیما و بخش خبری شبکه دو سیما از او دعوت به عمل آورد تا در این خصوص بیشتر صحبت کند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

دکتر مجید حسینی، استاد دانشگاه اصفهان مدتی در اینستاگرام در خصوص مافیای کنکور صحبت کرد. صحبت های او مورد توجه قرار گرفت تا جایی که صدا و سیما و بخش خبری شبکه دو سیما از او دعوت به عمل آورد تا در این خصوص بیشتر صحبت کند.

حسینی اما تنها به همین میزان قناعت نکرد و دائما به هر دانشگاهی که می رسید پشت تریبون می رفت و از مضرات یک نظام ضد اجتماعی که کنکور یکی از نمادهای آن است صحبت کرد.

سال های زیادی است که مسئولین در مورد حذف کنکور حرف می زنند اما حرف های آنان بیشتر در حد همان "حرف زدن" بوده و نتیجه ای در بر نداشته است.

یک بار دیگر باز هم یکی از مسئولین مربوطه در این رابطه سخن گفته است. معاون آموزشی وزیر علوم از حذف احتمالی کنکور تا سه سال آینده خبر داد و گفت: قائل به این هستیم که کنکور به صورت متمرکز در همه سطوح حذف شود، اما این موضوع به صورت زودهنگام قابل تحقق نیست و شاید تا سه سال آینده به طول انجامد.

با این حال هر سال چند کنکور در مقاطع و دانشگاه های مختلف برگزار می شود.

 

قبلا تلاش هایی برای حذف کنکور شده بود که تا امروز ناموفق بوده است

 

مخالفت با نظام آموزشی فعلی صرفا محدود به کنکور نمی شود. به طور دقیق پس از گذشت چند روز از کنکور در یک مقطع، موسسات آموزشی شروع به تبلیغات برای کنکور ۳۶۵ روز آینده می کنند و حجم این تبلیغات به قدری زیاد است که باعث کلافگی حتی مردمی شده که هیچ ارتباطی با کنکور ندارند.

تبلیغات کنکور در رادیو و تلویزیون ایران همیشه پای ثابتی دارند. در میان دو نیمه یک بازی فوتبال، پیش، پس و حین یک سریال تلویزیونی، در میانه یک برنامه مستند و علمی و…

اینها به جز برنامه هایی هستند که مختص برای کنکور ساخته می شوند. برنامه هایی با عناوینی چون "کنکور آسان است" ساعت های پخش مشخصی در رادیو دارند که بهترین گویندگان را وا می دارد تا در قالب یک برنامه که انگار یک برنامه عادی است تبلیغ کنکور و یک موسسه خاص را بکنند و ادامه ماجرا!

با این حال مافیای کنکور هم بیکار ننشسته و با مستندسازی از دانش آموزان، از قول آنها بیان می کند که ما (دانش آموزان) از سال هفتم در حال آماده شدن برای یک آزمون بزرگ بودیم و وقتی این آزمون حذف شود، حق ما ضایع خواهد شد.

موافقین حذف کنکور عقیده دارند که به جای برگزاری یک آزمون مواردی چون شرط معدل و مصاحبه جهت سنجش میزان آمادگی متقاضیان ورود به دانشگاه بررسی شود.

با توجه به تجاری سازی دانشگاه، برگزاری کنکور در این سطح تنها به سطح کیفی آموزش در کشور آسیب می زند چرا که در کنار برگزاری کنکور، مساله سهمیه بندی ها وجود دارد که با تلاش زیاد افراد با سهمیه آزاد، باز هم حقوق آنها مورد بی توجهی یا کم توجهی قرار می گیرد.

با توجه به حذف تدریجی و در نظر گرفتن میزان ۸۵ درصدی ورودی ها با استفاده از سوابق تحصیلی شریعتی نیاسر تصریح کرد: پیش بینی می‌شود با این تدبیر، ضمن کاهش درصد قابل قبولی از داوطلبان کنکور در سال آینده، فشار و بار روانی خانواده‌ها نیز کاهش پیدا کرده و زمینه لازم برای حذف کنکور از دیگر رشته‌ها در سال‌های بعد فراهم شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top