آخرین اخبار

یک میلیون و 810 هزار نفر از سن ازدواج عبور کردند

وجود 9 میلیون و 769 هزار نفر در سن متعارف ازدواج و نیز یک میلیون 810 هزار نفر که از سن متعارف ازدواج عبور کرده‌اند، می‌تواند یک زنگ هشدار برای جامعه ایران باشد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

وجود 9 میلیون و 769 هزار نفر در سن متعارف ازدواج و نیز یک میلیون 810 هزار نفر که از سن متعارف ازدواج عبور کرده‌اند، می‌تواند یک زنگ هشدار برای جامعه ایران باشد.

به گزارش «شبکه بیان» مشکلات متعدد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا هرماه و هرسال ازدواج برای جوانان ایرانی سخت و سخت‌تر شود؛ جوانانی که لای چرخ‌های سیاست‌های اشتباه و ندانم‌کاری‌های حکومت در حال خرد شدن هستند. میلیون‌ها جوانِ بیکار و مجرد به تدریج در حال تشکیل یک بحران عظیم اجتماعی هستند و حکومت نیز بدون کمترین توجه به آن‌ها در حال سیاست‌بازی و ماجراجویی‌های بی‌مورد خودش است.

نهادهای دولتی طی سال‌های گذشته به قدری به مسئله ازدواج جوانان بی‌توجه بوده‌اند که اکنون مدیرکل دفتر جمعیت نیروی کار مرکز آمار ایران گفته است «یک میلیون و 810 هزار نفر از سن ازدواج عبور کرده‌اند.»

علی‌اکبر محزون در گفت‌وگو با یکی از شبکه‌های رادیویی حکومت اضافه کرده است که جمعیت افرادی که هرگز ازدواج نکرده‌اند و اکنون در سن متعارف ازدواج هستند نیز به 9 میلیون و 769 هزار نفر می‌رسد.

این جمعیت عظیم در شرایطی به سن ازدواج رسیده‌اند که نرخ تورم در ایران به بالاترین میزان ممکن طی 6 سال اخیر رسیده و قیمت بسیاری از اجناس از جمله لوازم‌خانگی به شدت افزایش یافته است.

محمد طحان پور، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی می‌گوید «از یکم اردیبهشت امسال کالاهای تولید داخل بین 50 تا 80 درصد و کالاهای وارداتی حدود 40 تا 60 درصد رشد قیمت داشته‌اند.» بااین‌حال، واقعیت‌های بازار لوازم‌خانگی ناامیدکننده‌تر از چیزی است که این مقام صنفی به آن اذعان می‌کند.

گران شدن لوازم‌خانگی آن‌هم در جامعه‌ای که دختر را بدون «جهیزیه» به «خانه بخت» نمی‌فرستند، خبر بسیار بدی محسوب می‌شود. این مسئله باعث شده تا میلیون‌ها دختر جوان همچنان در خانه پدری بمانند و آرزوی ازدواج را دورتر از همیشه ببینند.

از سوی دیگر میلیون‌ها پسر جوان به دلایل متعدد از جمله بیکاری یا درآمد پایین، حتی به خودشان اجازه فکر کردن به ازدواج هم نمی‌دهند. کابوس طلای گران، مسکن، هزینه‌های جشن ازدواج، مهریه‌های سنگین و مخارج کمرشکن زندگی از جمله مشکلاتی است که باعث تجرد میلیون‌ها مرد جوان شده است.

مدیرکل دفتر جمعیت نیروی کار مرکز آمار ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به آمار 220 هزار نفری «تجرد قطعی» اشاره کرده و افزوده است «11 میلیون و 800 هزار نفر مجردِ هرگز ازدواج‌نکرده» در کشور داریم که با احتساب افراد بدون همسر در اثر فوت یا طلاق، جمعیت مجردان ایران به رقم 13 میلیون و 32 هزار می‌رسد.

اما شهلا کاظمی پور، استاد دانشگاه و جمعیت شناس ایرانی تیرماه امسال به خبرگزاری ایسنا گفته بود «بیش از یک میلیون نفر از دختران بالای 35 سال به تجرد قطعی رسیده‌اند.»

به باور جامعه شناسان مجرد قطعی به کسی گفته می‌شود که به هر دلیلی فکر ازدواج را از ذهن خود خارج کرده و نیتی دراین‌باره ندارد.

پیش‌ازاین، رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از وجود آسیب‌های اجتماعی گفته بود هنوز «تمهیدات لازم برای اشتغال و ازدواج جوانان» اندیشیده نشده است و حضور 12 میلیون جوان بیکار و در سن ازدواج به مثابه «بمب اتم و ابرچالشی بسیار بزرگ برای کشور» محسوب می‌شود.

پژوهشگران اجتماعی بر این باورند که افزایش آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد، تجاوز جنسی، فساد اخلاقی و اختلالات روانی از جمله تبعات منفی عدم ازدواج به موقع جوانان محسوب می‌شوند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top