آخرین اخبار

آموزش و پرورش از بودجه ۹۸ راضی نیست

بودجه ۹۸ که به مجلس ارائه شد، سر تیتر خبرگزاری های داخلی این بود که آموزش و پرورش بیشترین سهم را از بودجه دریافت کرده است و بعد تحلیل هایی مبنی بر اینکه ایران به آموزش و پرورش و اصولا مدرسه اهمیت می دهد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

بودجه ۹۸ که به مجلس ارائه شد، سر تیتر خبرگزاری های داخلی این بود که آموزش و پرورش بیشترین سهم را از بودجه دریافت کرده است و بعد تحلیل هایی مبنی بر اینکه ایران به آموزش و پرورش و اصولا مدرسه اهمیت می دهد.

این نوع خبر زدن یک هدف مشخصی هم داشت. هدف این بود که مسائلی همچون بیمه معلمان و یا خبر جنجالی صندوق بازنشستگی فرهنگیان به حاشیه رانده شود.

حال چند روز پس از این ماجرا و فروکش کردن جنجال های خبری، علی الهیار ترکمن، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش می گوید ۹۴ درصد این بودجه باید به عنوان حقوق فرهنگیان در نظر گرفته شود و عملا پولی برای این وزارتخانه باقی نمی ماند.

او در همین حال با اشاره به سرانه دریافتی یک دانش آموز و مقایسه آن با سرانه یک زندانی به نازل بودن این میزان پول اعتراض کرد.

به طور دقیق ۱۳.۴ درصد بودجه کل کشور در سال آینده در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته است. اما خود دولت به طرق دیگری این پول را از از وزارتخانه می گیرد. به طور مثال چانه زنی های آموزش و پرورش با وزارت نیرو مبنی بر معاف شدن از پرداخت قبض برق به جایی نرسید و هر چراغ روشن در هر یک از کلاسها، مساوی با ثانیه به ثانیه کنتور افتادن دستگاه های برق است.

ترکمن با اشاره به ۲۰ درصد رشد افزایش دستمزد و حقوق گفت: رقم سرانه دانش آموزی ۲۵ هزار و ۸۰۰تومان، سرانه غذای مدارس شبانه روزی روزانه ۳۵۰۰ تومان، سرانه ورزشی ۷۶۰۰ تومان، سرانه ارتقای سلامت جسمانی ۴۴۰۰ تومان،سرانه پیشگیری از آسیب های اجتماعی ۲۵۵ هزار تومان برای جامعه هدف حدود دو میلیون نفر و همچنین سرانه پرورشی در لایحه بودجه سال آینده ۲۰ هزار تومان دیده شده است.

وی از نمایندگان مجلس می خواهد اگر پیگیر وضعیت آموزش و پرورش هستند و به آن اهمیت می دهند، کلیات بودجه را به خاطر این نهاد رد کنند.

همچنین قاسم احمدی لاشکی نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و از موافقان این موضوع که بودجه آموزش و پرورش کافی نیست در خصوص میانگین حقوق پرداختی به انواع معلمان گفت: میانگین حقوق ۹۰۴هزار معلم رسمی و پیمانی حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است. میانگین حقوق ۱۳ هزار معلم قراردادی، دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، میانگین حقوق ۳۲ هزار حق التدریس آزاد، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و میانگین حقوق ۸ هزار سرباز معلم ۸۰۰ هزار تومان است. باید اینها متعادل شوند.

آموزش و پرورش نمی داند با بودجه ای که در اختیار دارد باید چه کند. در حقیقت از مجموع این بودجه تنها ۶ درصد برای باقی امور می ماند و این نهاد باید با این میزان باقی مانده به اموری نظیر سیستم های گرمایشی استاندارد که بارها باعث آتش سوزی و خسارات جانی به کودکان شده، تجهیزات مورد نیاز کلاس (گچ، تخته، میز، صندلی) و رسیدگی به مدارس مناطق محروم را سامان دهی کند.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت می گوید بودجه این نهاد باید تا ۷۰ هزار میلیارد تومان رشد کند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top