آخرین اخبار

ازدواج زودهنگام خیانت به خود است و حق انتخابی وجود ندارد

فیلمی از ۲ جوان عاقل و بالغ در سطح شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن یک زوج با انتقاد از نمایندگان مجلس، اعلام می کنند که در زمان ازدواج "کودک" نبودند و خرد لازم برای ازدواج را داشته اند. آیا قانونگذار باید دست همه را در این موضوع باز بگذارد؟

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

فیلمی از ۲ جوان عاقل و بالغ در سطح شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن یک زوج با انتقاد از نمایندگان مجلس، اعلام می کنند که در زمان ازدواج "کودک" نبودند و خرد لازم برای ازدواج را داشته اند.

آنها ضمن شکر کردن خداوند برای آنکه یکدیگر را پیدا کرده اند، معترض هستند که بسیاری از مقامات حکومت، خود ازدواج هایی زیر آنچه که سن قانونی ازدواج خوانده می شود داشته اند.

حسین و کوثر، سازندگان این فیلم ۲ دقیقه ای که ویدیویشان چند هزار بار دیده شده، تا پیش از این ناشناخته بودند.

نگاهی به صفحه اینستاگرام آنها از برخی تعصبات پرده بر می دارد. به طور مثال چهره "کوثر" تا کنون و تا پیش از انتشار این فیلم دیده نشده بود و عکس های دو نفره آنها با سانسور یا خودسانسوری چهره زن مواجه بود.

در نهایت نه صرفا انتشار این فیلم که جو قدرت طلبانه و انحصار طلبانه برخی تندروها در ایران باعث شد تا موضوع ازدواج کودکان از دستور کار مجلس خارج شود.

پس از آن تلویزیون ایران با پخش فیلمی با یک طرفه قضاوت کردن، سعی کرد تا این ازدواج ها را توجیه کند.

حسن رحیم پور ازغدی نیز از تئوریسین های معنویت در جمهوری اسلامی اعلام کرد اسلام هیچ زوجی را از ازدواج منع نکرده و از کودک ۸ ساله تا پیر ۸۰ ساله می توانند ازدواج کنند.

معصومه ابتکار معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده درباره انتشار کلیپ‌هایی در خصوص ازدواج نوجوانان در فضای مجازی گفت: انتشار این کلیپ‌ها به نظرم آدرس اشتباه دادن است چراکه اصلا کسی مخالف ازدواج یک دختر و پسر ۱۸ ساله و ۱۶ ساله نیست و مسئله ما در حال حاضر ازدواج‌های اجباری زیر ۱۳ سال است.

ازدواج های زیر ۱۳ سال در ایران در حالی به موضوع معاون رییس جمهور تبدیل شده است که سالانه این ازدواج ها اتفاق می افتند و در بسیاری از موارد حتی ثبت دفتری و محضری نمی شوند.

اما روحانیون در صف اول مخالفت با منع این گونه از ازدواج ها هستند. ازدواج هایی که آینده کودکان را به شدت تحت تاثیر قرار داده و مسیر زندگی آنها را در چند سال آینده با مشکل روبرو می کنند.

حادثه فاجعه بارتر این است که این کودکان، در مسیر زندگی باردار هم می شوند و این سیکل غلط ادامه می یابد.

طبیعتا در چنین فضایی جایی برای آموزش و زندگی بهتر و پیشرو باقی نمی ماند و فقر فرهنگی دست در دست فقر اقتصادی باعث نابودی افرادی می شود که در این سنین ازدواج می کنند.

مساله این است که بعضا خانواده ها نیز بدون آگاهی همگام با این نوع تفکر، فرزندان خود را به سمت ازدواج هرچه سریعتر سوق می دهند.

گویی که این یک روند طبیعی و عادی است که باید فرزندی به دنیا آورد و ۱۵ سال بعد او را به عقد کودک دیگری درآورد.

در نهایت طلاق های گسترده ای که امروز روی می دهد نه حاصل آن چیزی است که مسئولین ایدئولوگ مذهبی می گویند که عدم همخوانی این نوع روابط زودهنگام با مقتضیات جهان امروز است.

در بریتانیا طبق آخرین آمارگیری صورت گرفته، اغلب جوانانی که روابط جنسی خود را در سنین نوجوانی (۱۶ تا ۱۸ سال) آغاز کرده اند، این موضوع را بزرگترین افسوس خود می دانند.

به گزارش بی بی سی و به نقل از نظام بهداشت و درمان ملی بریتانیا حدود ۴۰ درصد دختران و ۲۶ درصد پسران گفتند احساس می‌کنند که تجربه اولین رابطه جنسی در سن مناسب اتفاق نیفتاده است و بیشتر آنها افسوس خوردند که کاش دیرتر این کار را کرده بودند.

حداقل سن برقراری رابطه جنسی در بریتانیا به طور قانونی ۱۶ سالگی است.

در ایران اما چنین قانونی وجود ندارد. به طور کل موضوع سکس بین دو فرد دگرجنسگرا بدون عقد قانونی، مجازات به همراه دارد. خواه این دو نفر زیر سن قانونی باشند یا بالاتر!

با این حال ازدواج زیر سنی که معیار جهانی مشخص کرده است، آزاد بوده و در ادامه، سکس نیز کاملا مشروع است و زوج می توانند اقدام به فرزندآوری نیز نمایند.

در اینگونه موارد قانونی که نه از عرف بلکه از استانداردهای جهانی پیروی می کند، اجازه دریافت گواهینامه به کودکان را نمی دهد. هیچ نوجوانی زیر سن ۱۸ سال نمی تواند گواهینامه بگیرد. این افراد حق رای در هیچ حوزه ای به جز حوزه های مرتبط با خود ایشان نظیر انتخابات در مدرسه برای برگزیدن نماینده دانش آموزی را ندارند چرا که از دید قانونگذار، کودکان و نوجوانان توانایی فهم خیر و صلاح آینده کشور را نمی دانند و آراء آنان می تواند خطراتی به همراه داشته باشد.

اما همین قانونگذار که اجازه نمی دهد کودک و نوجوان رای دهند و فرمان اتومبیل را به دست گیرند، در خصوص تخریب صد در صدی زندگیشان آزاد گذاشته و اتفاقا مشوق نیز هست!

ازدواج به عنوان یک پدیده کاملا سنتی، انتخاب بزرگی در کشورهای مخصوصا جهان سومی است که می تواند از نظرات زیادی، آینده افراد را تحت تاثیر قرار دهد. پس لازم است که با آگاهی کامل صورت بگیرد.

در غیر اینصورت فجایعی که در انتظار زوج ناآگاه است، بی شمار بوده و در چنین شرایطی هیچ مرجع تقلیدی پاسخگوی این نابخردی نیست.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top