آخرین اخبار

اصفهانی‌ها در اندوه عمر کوتاه زاینده‌رود

سرانجام پس از 18 ماه خون‌دل خوردن کشاورزان و مردم اصفهان، بامداد دوشنبه 8 بهمن دریچه‌های سد زاینده‌رود باز شد تا آب بار دیگر به اصفهان حیات ببخشد.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

سرانجام پس از 18 ماه خون‌دل خوردن کشاورزان و مردم اصفهان، بامداد دوشنبه 8 بهمن دریچه‌های سد زاینده‌رود باز شد تا آب بار دیگر به اصفهان حیات ببخشد.

به گزارش «شبکه بیان» این روزها اطراف زاینده‌رود و پل‌های تاریخی اصفهان مملو از مردمی زجرکشیده است که ماه‌ها در نبود آب، غم و غصه را تحمل می‌کردند؛ مردمی که در مشکلات اقتصادی غوطه‌ور هستند و جز آب‌باریکه‌ای که از وسط شهرشان می‌گذرد دل‌خوشی دیگری ندارند.

آب زاینده‌رود پس از ماه‌ها اعتراض پی‌درپی کشاورزان جاری شده است. آن‌ها هر زمان که فرصتی مهیا می‌شد، در هر نقطه از شهر خود یا اصفهان تجمع‌های اعتراضی برگزار می‌کردند تا حقابه‌شان را از حکومت پس بگیرند. حقابه‌ای که به ناحق به سمت یزد و صنایعی مانند فولاد می‌رود.

حالا بنا به تصمیم وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان قرار است زاینده‌رود فقط تا 20 روز جاری باشد. به گفته حسن ساسانی، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان طی این مدت 105 میلیون مترمکعب آب برای غلات کاری کشاورزان شرق رهاسازی می‌شود.

هرچند اسفندیار امینی، دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان گفته «در حال حاضر هم‌زمان برای کاشت غله دیر است، بهترین زمان برای غله کاری فصل پاییز است؛ اما جز این کاری نمی‌توان کرد.»

علاوه بر این، کشاورزان از این محدودیت زمانی برای زاینده هم رود ناراضی هستند و می‌گویند ما 18 ماه از آب محروم بوده‌ایم و بی‌انصافی است که فقط 20 روز آب در رودخانه جاری باشد. از سوی دیگر اصفهانی‌ها نیز از اینکه دریچه‌های سد زاینده‌رود تا 20 بسته می‌شود، ناراحت هستند.

لابه‌لای پچ‌پچ‌های سیاسی مردم اصفهان این حکایت را می‌توان شنید که جاری شدن زاینده‌رود ابعاد سیاسی دارد؛ چراکه به باور آن‌ها حکومت قصد دارد با این ترفند در روزهای منتهی به سالگرد انقلاب اسلامی نشاط را در بین مردم اصفهان افزایش دهد و آن‌ها را برای برپایی یک راهپیمایی پر رونق به خیابان‌ها بکشاند.

ناهید تاج‌الدین، نماینده مردم اصفهان در مجلس با انتقاد از سوءمدیریت در تخصیص آب، گفته است «مردم اصفهان بعد از گذشت 20 ماه برای 20 روز شاهد بازگشایی آب در زاینده‌رود هستند، با بازگشایی زاینده‌رود شاهد نشاط اجتماعی در بین مردم هستیم؛ ولی این مدت کوتاه جریان یافتن آب در زاینده‌رود مشکلات مردم این منطقه را حل نمی‌کند و باید این اتفاق دائمی شود.»

به‌هرروی، اصفهان با زاینده‌رود شهر دیگری شده، کسب‌وکار مغازه‌های خیابان چهارباغ عباسی، چهارباغ بالا و اطراف زاینده‌رود به شدت رونق گرفته و فست‌فودی‌ها از اینکه بیشتر از قبل می‌فروشند خوشحال هستند؛ اما در کنار این خوشحالی‌ها همه منتظر روزهای پایانی بهمن‌ماه هستند؛ روزی که پایان زاینده‌رود خواهد بود، روز رفتن مهمانی که تنها دل‌خوشی مردم است و دیگر در آن روز اصفهانی‌ها با لهجه زیبای خود نمی‌توانند بگویند «بریم لَبی آب!»

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top