آخرین اخبار

جمع‌آوری معتادان متجاهر؛ اینجا کرامت انسانی معنایی ندارد

پلیس ایران که در همه مسائل و آسیب های اجتماعی برخورد قهری و سلبی دارد، به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی تصمیمم گرفته است معتادان «متجاهر» را از سطح شهر تهران «جمع‌آوری» کند.

1 سال پیش
بیان
A- A A+

پلیس ایران که در همه مسائل و آسیب‌های اجتماعی برخورد قهری و سلبی دارد، به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی تصمیمم گرفته است معتادان «متجاهر» را از سطح شهر تهران «جمع‌آوری» کند.

به گزار «شبکه بیان» نهادهای حکومتی مانند پلیس، معتادانی را که از روی اجبار به کارتن‌خوابی روی آورده‌اند «متجاهر» می‌نامد. در فرهنگ فارسی عمید متجاهر برابر است با «کسی عمداً کار و عمل خود را آشکار سازد.» در فرهنگ فارسی معین نیز متجاهر به «کسی که آشکارا فسق می‌کند» تعبیر شده است.

حال پرسش اینجاست که آیا معتادان به عمد در سطح شهر تهران پراکنده شده‌اند و با کمال میل در سطح شهر، مواد مخدر استعمال می‌کنند؟ این‌ها همان افرادی هستند که دود سیاست‌های اشتباه حکومت به چشمشان رفته و از روی ناآگاهی، فقر، بیماری‌های روحی، مشکلات اقتصادی در باتلاق اعتیاد فرو رفته‌اند.

حکومت حالا آن‌ها را «متجاهر» می‌خواند و حسین رحیمی، رئیس پلیس پایتخت روز یکشنبه 14 بهمن در یک نشست خبری اعلام کرده است «تا همین امروز که در خدمت شما هستم 3500 معتاد متجاهر در منطقه هرندی، شوش و مولوی جمع‌آوری شده‌اند و این طرح به قدرت ادامه دارد.»

هرندی، شوش و مولوی از جمله مناطقی هستند که تراکم معتادان کارتن‌خواب در آن‌ها بسیار بالا است. با اینکه شهرداری، پلیس و اداره کل بهزیستی تهران بودجه‌های هنگفتی به بهانه کاهش آسیب‌های اجتماعی در این مناطق دریافت کرده‌اند، روزبه‌روز و سال‌به‌سال، تعداد معتادان کارتن‌خواب در این محله‌ها افزایش یافته است.

اما در بین اظهارات رحیمی لفظ «جمع‌آوری» به چشم می‌خورد که بدون در نظر گرفتن کرامت انسانی معتادان استفاده می‌شود. این واژه غیرمحترمانه که معمولاً برای زباله‌های سطح شهر به‌ کار برده می‌شود، برای پاک کردن صورت‌مسئله دیگر آسیب‌های اجتماعی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ برای مثال، وقتی بحث کودکان کار مطرح می‌شود، نهادهایی مانند سازمان بهزیستی، شهرداری و پلیس می‌گویند باید این کودکان از سطح شهر جمع‌آوری شوند، حال اینکه از واژه‌های دیگری مانند ساماندهی و رسیدگی می‌توان استفاده کرد.

رئیس پلیس تهران در حالی یادش افتاده که در مناطق هرندی، شوش و مولوی تعداد معتادان کارتن‌خواب زیاد است و باید به قول خودش جمع‌آوری شوند که مراسم سالگرد انقلاب اسلامی و راهپیمایی حکومتی 22 بهمن در پیش است؛ به‌بیان‌دیگر، به‌زعم این مقام انتظامی در روزهای دیگر اهمیتی ندارد که در این محله‌ها چه آسیب‌های اجتماعی وجود دارند.

البته رحیمی 9 بهمن در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا هم اذعان کرده بود «با برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های صورت‌گرفته، طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر در دستورکار قرار گرفته است تا در آستانه چهل‌سالگی پیروزی انقلاب شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.»

معلوم نیست با یورش بردن به افرادی که درگیر اعتیاد هستند و حتی نای تکان خوردن هم ندارند، قرار است چه «اتفاق خوبی» روی دهد. درحالی‌که هیچ کار کارشناسی و اساسی صورت نگرفته و نهایتاً این افراد به گرمخانه‌های شهرداری یا بازداشتگاه‌های پلیس منتقل و پس از اتمام پای‌کوبی انقلابیون به مناسبت سالگرد انقلاب، دوباره در سطح شهر به حال خود رها می‌شوند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top