آخرین اخبار

مالچ پاشی خیانت به خوزستان است

مالچ پاشی در زیستگاه‌های جانوری و کانون‌های گردوغبار خوزستان جنجال‌های فراوانی را به وجود آورده و سبب نارضایتی مردم این استان و فعالان محیط‌زیست شده است.

7 ماه قبل
بیان
A- A A+

مالچ پاشی در زیستگاه‌های جانوری و کانون‌های گردوغبار خوزستان جنجال‌های فراوانی را به وجود آورده و سبب نارضایتی مردم این استان و فعالان محیط‌زیست شده است.

به گزارش «شبکه بیان» اخیراً تصاویر و ویدئوهایی از مالچ‌پاشی برخی مناطق در استان خوزستان منتشر شد که نشان می‌داد مالچ‌پاشی در مناطق دارای پوشش گیاهی در حال انجام است. انتشار این تصاویر و فیلم‌ها در فضای مجازی واکنش مردم و فعالان محیط‌زیست را در پی داشت.

گزارش‌ها نشان می‌دهند مالچ پاشی در زیستگاه‌های جانوری و در مناطقی که پوشش گیاهی دارند، از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان انجام‌ شده است. فرهاد سرداری، مدیرکل دفتر امور بیابانِ سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ایران با تائید این موضوع، به خبرگزاری ایسنا گفته است «به هیچ عنوان قصد نداریم با مالچ‌پاشی محیط طبیعی را از بین ببریم.»

مالچ نفتی با استفاده از 48 درصد قیر، 50 درصد آب و 2 در صد ماده ممزوج کننده (یا آنیون یا کاتیون یا رُس) تهیه می‌شود تا قابلیت پاشیده شدن را پیدا کند. فعالان محیط‌زیست می‌گویند مالچ نفتی گران و باارزش است، زمین را سیاه می‌کند، بدبو است، حرارت منطقه را بالا می‌برد و باعث می‌شود بادهای آن منطقه گرم و بدبو باشد، ضمن اینکه باعث نابودی موجودات و گیاهان می‌شود.

پرویز کردوانی کویرشناس معروف ایرانی هم می‌گوید «مالچ نفتی که روی تپه‌ها و ماسه‌زارها پاشیده می‌شود باعث نفوذناپذیری منطقه در مقابل باران می‌شود و پس از گذشت چهار یا پنج سال به دوده سرطان‌زا تبدیل می‌شود.»

این فعال محیط‌زیست با اشاره به اینکه استفاده از مالچ نفتی برای مقابله با ریزگردها خیانت است، می‌افزاید: روش‌های جدید مقابله با بیابان‌زدایی باید جایگزین روش‌های قدیمی و «ریگ پاشی» جایگزین «مالچ پاشی» شود.

با وجود همه پیشنهادها و راهکارهای جایگزین مالچ پاشی که فعالان محیط‌زیست ارائه کرده‌اند، نهادهای متولی مانند سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری همچنان بر ایده‌ها و اقدام‌های منسوخ‌شده خود برای تثبیت ریزگردها در کانون‌های بحران پافشاری می‌کنند. این در حالی است که این سازمان به دلیل عدم آشنایی با زیستگاه‌های جانوری و مناطق دارای پوشش گیاهی، در حال از بین برد سرمایه‌های طبیعی استان خوزستان است.

اما معاون منابع طبیعی خوزستان نظر دیگری دارد. عبدالرضا دانایی با اشاره به اینکه اگر مالچ آسیبی داشت اصلاً درخت رشد نمی‌کرد، به خبرگزاری مهر گفته است: «از ابتدا تا به‌ حال 127 هکتار مالچ پاشی در خوزستان انجام شده و امسال هم 11 هزار هکتار مالچ پاشی در حال اجرا است.»

این اظهارات معاون منابع طبیعی خوزستان در حالی است که تاکنون حداقل 500 هزار هکتار پوشش گیاهی با مالچ پاشی در کشور انجام شده است؛ ولی در عین حال که پوشش‌های گیاهی و زیستگاه‌های جانوری از بین رفته‌اند، ریزگردها و طوفان های شن هم بیشتر شده‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top