آخرین اخبار

محجبه شدن شاخهای اینستاگرام

این حرکت ناگهانی که با یک کاربر اینستاگرامی به نام "ساغر" آغاز شد، به سرعت صفحات سایر سلبریتی های اینستاگرامی یا در اصطلاح اینستاگرامرها، "شاخ های مجازی" را در بر گرفت و یکی از معروفترین این افراد به نام "سحر تبر" نیز به این جریان پیوست.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

در هفته ای که گذشت، چند نفر از کاربران اینستاگرام که بیشتر به دلیل نوع تیپ و سلسله حواشی که دائما ایجاد می کنند شناخته شده هستند، محجبه شدند؛ برخی چادر به سر کردند و برخی دیگر روسری های خود را بیشتر نزدیک به پیشانی خود آوردند اما نحوه صحبت کردن آنها و محتوایی که تولید می کردند فرقی نکرد.

این حرکت ناگهانی که با یک کاربر اینستاگرامی به نام "ساغر" آغاز شد، به سرعت صفحات سایر سلبریتی های اینستاگرامی یا در اصطلاح اینستاگرامرها، "شاخ های مجازی" را در بر گرفت و یکی از معروفترین این افراد به نام "سحر تبر" نیز به این جریان پیوست.

نام اصلی این افراد معمولا مشخص نیست و با همین عناوین شناخته می شوند.

"سحر تبر" یکی از این افراد است. او به خاطر نوع آرایش، عمل های متعدد زیبایی و فیلترگذاری های متعدد با استفاده از فتوشاپ بر روی عکس های خود شناخته می شود.

هدف اصلی این افراد برای انجام انواع و اقسام کارها جذب مخاطب بیشتر و در نهایت تبلیغات درآمدزا است.

موج محجبه شدن این کاراکترها که همچنان ادامه دارد به نظر نوعی کنترل آنها توسط سایبری های دولتی است تا نشان دهند حجاب اگر به رفراندوم هم گذاشته شود، بی حجابانی چون اینستاگرامی ها رای مثبت به حجاب می دهند و در دل و جان ها، حجاب مساله ای جدی است.

در گذشته نیز بازیگران شناخته شده ای مثل الهام چرخنده نیز یک شبه گفتند در درون آنها تحولاتی رخ داده و آنها متحول شده اند. به همین خاطر "حجاب برتر"، چادر را برگزیدند.

در اوج مانورهای تبلیغاتی الهام چرخنده، تحلیل هایی با مضمون اینکه این فرد توسط تندروها مجبور به این کار شده است تا اثر تبلیغاتی اقدامات بازیگرانی چون صدف طاهریان و گلشیفته فراهانی کم شود ارائه می شد.

امروز و در اوج بحث ها مثل آنچه که علی مطهری در خصوص رفراندوم برای حجاب مطرح کرده بود، به نظر می رسد سلبریتی های اینستاگرامی باز هم مجبور به حجاب سر کردن شده اند.

مساله اما فراتر از این بحث ها می تواند باشد.

۳ پیشفرض اصلی را می توان در خصوص با حجاب شدن اینستاگرامرها بیان کرد:

نخست اینکه این اقدام، هیچ ارتباطی با رده های امنیتی نداشته و صرفا نوعی اپیدمی همچون سایر اپیدمی های رایج در شبکه های اجتماعی است. روزی چالش آب یخ، روزی غذا دادن به گربه های خیابانی و روز دیگر محجبه شدن یک شبه!

پیشفرض دوم همان پیشفرض برخی از افرادی است که از زاویه امنیتی به موضوع نگاه می کنند. از دید این افراد، مقامات امنیتی برای مقابله با پروژه هایی مثل "چهارشنبه های سفید" و "نه به حجاب اجباری" قصد نمایش این موضوع را دارند که جوانان ایرانی با هر شکل و شمایلی که باشند دل در گرو نظام اسلامی با تمام مجهولاتش دارند.

احتمال سوم می تواند رد ۲ احتمال فوق باشد. به این صورت که برای مقامات امنیتی تفاوتی نمی کند این افراد حجاب داشته باشند یا خیر. آنچه که مهم است ایجاد یک گفتمان مضحک به دور از مفاهیم پایه ای و جدی است. برای این قشر همین که این افراد روزی حجاب داشته باشند و روزی نداشته باشند و گفتگو میان کاربران حول محور مسائل پوچ حجاب داشتن یا نداشتن فلان اینستاگرامر باشد کافیست چرا که در چنین وضعیتی، موضوعات اصلی به حاشیه خواهند رفت. به نوعی مفهوم این است که حتی محجبه شدن این بازیگران خود نوعی سرگرمی و انحراف افکار عمومی است.

اما احتمال چهارم را می توان امنیتی ترین فرض دانست. این احتمال به بررسی بخشی از طیف اطلاعاتی می پردازد که با توجه به آگاهی نسبت به موضوع حجاب و علم به اینکه اگر مساله حجاب به رفراندوم هم گذاشته شود، اغلب مردم به آن رای منفی می دهند، اقدام به راه اندازی این پروژه کردند تا موضوع حجاب بیش از پیش مضحک و خنده دار به نظر برسد.

آخرین ویدیوی "ساغر" احتمال بر حق بودن تحلیل چهارم را قوت می بخشد. در این ویدیو، وی با چادر و پوشش کامل (حجاب برتر) در حال ورزش کردن است. شخصی که فیلمبرداری می کند، از او می پرسد با این لباس ها ورزش کردن برایش سخت نیست؟ و نقش اول فیلم با حالت محسوس و گل درشتی می گوید چه کند؟ متحول شده است دیگر!

این موضوع می تواند نشانگر این باشد که این افراد به طور هماهنگ و با دریافت دستوراتی از مراجع امنیتی در جهت تخریب گام بر می دارند.

بررسی اهداف برخی نهادهای امنیتی را در گزارش بعدی با نگاهی به اقدامات اخیر اشخاصی چون حسن عباسی و حسن رحیم پور ازغدی بررسی خواهیم کرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top