آخرین اخبار

آمار تجرد با وام ازدواج کاهش نمی‌یابد

در حالی که بیش از 13 میلیون نفر در ایران هنوز مجرد هستند و به دلایل مختلف امکان ازدواج را ندارند، حکومت گمان می‌کند صرفاً با افزایش رقم وام ازدواج می‌تواند آن‌ها را وادار به زندگی زناشویی کند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که بیش از 13 میلیون نفر در ایران هنوز مجرد هستند و به دلایل مختلف امکان ازدواج را ندارند، حکومت گمان می‌کند صرفاً با افزایش رقم وام ازدواج می‌تواند آن‌ها را وادار به زندگی زناشویی کند.

به گزارش «شبکه بیان» دولت در لایحه بودجه 1398 تصمیم گرفت وام ازدواج را به 15 میلیون تومان افزایش دهد. این لایحه به مجلس رفته و هفته گذشته کمیسیون تلفیق بودجه تصمیم گرفت پیشنهاد 15 میلیون تومانی دولت را 100 درصد افزایش و به 30 تومان تبدیل کند.

این تصمیم کمیسیون تلفیق بودجه مجلس حالا صدای دبیر کانون بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری خصوصی را درآورده است. محمدرضا جمشیدی به خبرگزاری ایسنا گفته است «به جز مانده سپرده‌های قرض‌الحسنه و بخشی از حساب‌های جاری که آن هم شرعی نیست، منبع دیگری برای تأمین مالی وام ازدواج مشخص نشده است.»

جمشیدی اظهار داشته است که دولت بر اساس توان بانک‌ها و حساب‌وکتابی که انجام داده، رقم 15 میلیون تومان را در بودجه برای سقف وام ازدواج تعیین کرده است و زمانی که مجلس با وجود محاسبات دولت و محدود بودن منابع، رقم وام ازدواج را افزایش می‌دهد، به نظر می‌رسد که «یک کار سیاسی» است.

اصرار مجلس ایران بر افزایش رقم وام ازدواج پیرو «سیاست‌های کلی جمعیت» است که پیش‌ازاین، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به دستگاه‌های حکومتی ابلاغ کرده بود. در بند دوم این قانون به «رفع موانع ازدواج» و «تسهیل و ترویج تشکیل خانواده» اشاره شده است.

مجلس ایران در حالی رقم وام ازدواج را به 30 میلیون تومان رسانده است که به گفته کارشناسان بانک‌های ایرانی در بدترین وضعیت خود قرار دارند و بسیاری آن‌ها ورشکسته‌اند. دبیر کانون بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری خصوصی تلویحاً مجلس را تهدید کرده است که اگر متقاضی برای وام ازدواج باشد و منابعی برای آن وجود نداشته باشد، باعث می‌شود که «مردم در صف باشند» و پرداخت وام ازدواج «نوبتی» باشد.

مدیرکل دفتر جمعیت نیروی کار مرکز آمار ایران دی‌ماه امسال گفته بود «طبق آخرین سرشماری، 9 میلیون و 769 هزار نفر در سن متعارف ازدواج و هرگز ازدواج‌نکرده داریم و همچنین تعداد افرادی که از سن متعارف ازدواج عبور کرده‌اند، اما هنوز به سن تجرد قطعی نرسیده‌اند، یک میلیون و 810 هزار نفر است.»

علی‌اکبر محزون اضافه کرده بود که «با احتساب افراد بدون همسر در اثر فوت یا طلاق، جمعیت مجردان ایران به رقم 13 میلیون و 32 هزار می‌رسد.»

پژوهشگران اجتماعی در ایران می‌گویند بالارفتن سن ازدواج و افزایش تعداد مجردان عمدتاً ریشه در مسائل اقتصادی و هراس جوانان از ناتوانی در تأمین هزینه‌ها و مخارج زندگی دارد.

یک مشاور خانواده و ازدواج در ایران که نخواست نامش برده شود در گفت‌وگو با «شبکه بیان»، افزایش وام ازدواج به رقم 30 میلیون تومان را بی‌فایده دانست و افزود: «به نظر من حکومت بر مبنای ایدئولوژی خود قویاً سیاست‌های تشویقی را برای ازدواج جوانان پیگیری می‌کند و چون می‌داند هزینه‌ها به شدت افزایش یافته است، تلاش می‌کند با پول و تسهیلات بانکی جوانان را ترغیب به ازدواج کند؛ اما این اقدام، همه مشکلات را حل نمی‌کند.»

این مشاور خانواده و ازدواج با تأکید بر اینکه سبک زندگی جوانان ایرانی تغییر کرده و دیگر باب میل حکومت زندگی نمی‌کنند، اظهار داشت: «حکومت در حالی سیاست افزایش جمعیت را پیگیری می‌کند که توان مالی افراد به ‌شدت کاهش پیدا کرده و بسیاری از جوانان توانایی تأمین مخارج جشن ازدواج و هزینه‌های زندگی را ندارند. به طور مثال، مسکن و معیشت بزرگ‌ترین مسائلی هستند که فکری برای آن نشده ولی نهادهای حکومتی مدام اصرار می‌کنند که جوانان ازدواج کنند، در حالی که به نظر من با وام نمی‌توان کسی را به ازدواج ترغیب کرد و این‌گونه نمی‌توان آمار تجرد را کاهش داد.»

به نظر می‌رسد تلاش مجلس شورای اسلامی برای افزایش وام ازدواج بدون در نظر گرفتن سایر مسائل و مشکلات جوانان، صرفاً برای رفع تکلیف است. این در حالی است که این نهاد قانون‌گذاری می‌توانست طرح‌های جامع و کامل‌تری را برای تشویق جوانان به ازدواج تدوین و تصویب کند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top