آخرین اخبار

عفو محکومان به دلیل کمبود جا در زندان‌ها

چند روز پیش رئیس قوه قضائیه ایران از «عفو گسترده» محکومان قضایی خبر داد و حالا نامه آملی لاریجانی به خامنه‌ای نشان می‌دهد جمعیت زیادی شامل این عفو خواهند شد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

چند روز پیش رئیس قوه قضائیه ایران از «عفو گسترده» محکومان قضایی خبر داد و حالا نامه آملی لاریجانی به خامنه‌ای نشان می‌دهد جمعیت زیادی شامل این عفو خواهند شد.

به گزارش «شبکه بیان» جمهوری اسلامی چهل‌سالگی انقلاب اسلامی را بهانه قرار داده است تا زندان‌های مملو از محکومان و مجرمان را خلوت کند. هم‌اکنون زندان‌های بسیاری از شهرها از جمله تهران با کمبود جا و بودجه روبرو هستند و به قاضی‌ها توصیه شده است که مجازات جایگزین زندان را اعمال کنند.

اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور گفته است «جمعیت کیفری کشور بیش از 240 هزار نفر است که سه درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند.»

مواد مخدر، سرقت و جرائم علیه اشخاص از جمله دلایل زندانی شدن این افراد است. علی بختیار، نماینده مردم گلپایگان و خوانسار می‌گوید «در حال حاضر تعداد زندانیان چهار برابر قبل شده است و مسئولان زندان توانایی اداره این مکان‌ها را ندارند.»

جمعیت بالای زندانیان باعث مشکلات بسیاری همچون کمبود غذا، سطح پایین بهداشت، درگیری، اعتیاد و ترویج راه‌های خلافکاری در زندان‌ها شده است. سازمان زندان‌های ایران طی دو دهه گذشته همواره تلاش کرده است زندان‌های جدیدی بسازد؛ اما به دلیل افزایش جمعیت زندانیان، این رویکرد دیگر پاسخ نمی‌دهد.

قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها بهترین راهکار برای عبور از مشکلات را عفو محکومان می‌دانند و هر از گاهی به مناسبت‌های مختلف نامه‌ای برای علی خامنه‌ای ارسال می‌کنند تا او به بر اساس بند 11 اصل 110 قانون اساسی فرمان عفو محکومان پیشنهادی را صادر کند. این بار البته ماجرا کمی متفاوت است و حکومت اجباراً تصمیم گرفته است بیش از 20 درصد زندانیان یعنی 50 هزار نفر را مورد عفو قرار دهد؛ البته این عفو شامل زندانیان سیاسی که بدون ارتکاب هیچ جرمی و صرفاً به دلیل مخالفت با ایدئولوژی جمهوری اسلامی در زندان‌ها به سر می‌برند، نمی‌شود.

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه گفته است «اصل پیشنهاد عفو محکومان از سر رأفت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی است.» اما شواهد و دلایل نشان می‌دهند جمهوری اسلامی چاره‌ای ندارد جز اینکه این 50 هزار نفر را مورد عفو قرار دهد، به‌ویژه اینکه قانون ناکارآمد مجازات اسلامی هرروز تعداد زندانیان را افزایش می‌دهد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top