آخرین اخبار

یک انقلاب و این «جمع انبوه» زندانی

مدتی است آیت الله آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه طرح بخشودگی زندانیان را مطرح کرده است. اکنون صحبت از این است که تعداد افرادی که مورد عفو قرار می گیرند حدود ۵۰.۰۰۰ نفر هستند.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

گزارشات منتشر شده از آمار زندانیان رسمی و ثبت شده در ایران نشان می دهند که تا پایان سال ۹۶ تعداد ۲۵۰.۰۰۰ نفر زندانی هستند. این آمار به جز افرادی است که مدت محکومیتشان تمام شده یا به دلایل امنیتی، نامی از آنها در لیست وجود ندارد. همچنین بازداشتگاه های مخفی نیز در این آمار جایی ندارند.

مدتی است آیت الله آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه طرح بخشودگی زندانیان را مطرح کرده است. اکنون صحبت از این است که تعداد افرادی که مورد عفو قرار می گیرند حدود ۵۰.۰۰۰ نفر هستند.

پس از مطرح شدن این موضوع، دادستان تهران سریعا در این خصوص اظهار نظر کرد تا کوچکترین شبهه ای در خصوص زندانیانی که «امنیتی» خوانده می شوند به وجود نیاید.

جمهوری اسلامی زندانیان سیاسی و عقیدتی را به رسمیت نمی شناسد و افرادی که تحت عناوین و علل سیاسی یا اعتقادی همچون مخالفین حکومت، دگراندیشان و دارندگان سایر ادیان (خصوصا بهاییت) بازداشت و زندانی می شوند، به طور معمول به عنوان زندانی امنیتی شناخته می شوند که همتراز با زندانیانی هستند که به علت هایی نظیر اقدامات به گفته حکومت «تروریستی» محکوم شده اند.

با این حال نام برخی از زندانیان امنیتی نیز در لیست سازمان زندان ها درج شده است اما تجربه هایی همچون بازداشتگاه کهریزک و بازداشتگاه سروش، نشان داده که برخی دست ها در جهت عدم افشای نام برخی زندانیان وجود دارد.

آملی لاریجانی در خصوص عفو گسترده زندانیان غیر سیاسی ضمن رد این مساله که اصولا در ایران «زندانی سیاسی» وجود ندارد گفت: متاسفانه برخی این اقدام بزرگ را هم سیاسی می کنند. عده ای گفته اند بهتر است این عفو شامل زندانیان سیاسی هم بشود. این در حالی است که ما محکومی با عنوان «زندانی سیاسی» نداریم. اگر کسی اقدامی علیه امنیت مرتکب شده است، عنوان مجرمانه مستقلی دارد که باید به آن رسیدگی شود. جرم سیاسی نیز در قانون تعریف شده و رسیدگی به آن هم ساز و کارهای قانونی خود را دارد اما در حال حاضر چنین محکومانی نداریم.

آیت الله خامنه ای نیز در پاسخ به نامه لاریجانی در خصوص آزادی زندانیان ضمن تایید گستردگی تعداد زندانیان در دوران رهبری خود نوشت: از پیشنهاد جنابعالی درباره‌ی عفو این جمع انبوه از محکومان دادگاهها استقبال و به خاطر آن از شما تشکر می‌کنم. یادبود انقلاب اسلامی حقاً شایسته است که خاندان‌هایی از مبتلایان به محکومیت قضایی را در شادی عمومی ملت ایران شریک کند.

گفته می شود آزادی این میزان زندانی که در وهله اول به علت فقر بوده و جرم ارتکابی نخست، مواد مخدر را شامل می شود، حاوی دو موضوع است.

نخست اینکه توان خوراک دهی به این حجم از زندانی دیگر وجود نداشته یا کمتر میسر است.

و دوم اینکه آزادی این جمع در جهت ناامن کردن هرچه بیشتر فضای جامعه است تا در چنین شرایطی، حکومت بتواند بیشتر از شرایط نابسامان بهره ببرد.

به نظر می رسد با توجه به افزایش فقر اقتصادی و بالا رفتن میزان ارتکاب جرم، آنچه که تغییر کرده است همان فقر بوده که به تبع آن، این زندانیان باز هم به همان سمت خواهند رفت.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top