آخرین اخبار

به سیستان و بلوچستان به خاطر امکانات ترانزیتی رسیدگی می شود

سواحل مکران یکی از زیباترین مناطق گردشگری ایران به شمار می رود. اما چند کیلومتر به سمت روستاهای سیستان و بلوچستان که حرکت کنیم، متوجه خواهیم شد که تمام آن زیبایی ها محدود به همان مناطق بوده است و دیگر خبری از زیبایی نیست.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

سواحل مکران یکی از زیباترین مناطق گردشگری ایران به شمار می رود. اما چند کیلومتر به سمت روستاهای سیستان و بلوچستان که حرکت کنیم، متوجه خواهیم شد که تمام آن زیبایی ها محدود به همان مناطق بوده است و دیگر خبری از زیبایی نیست.

بندر چابهار هم یکی دیگر مناطق زیبا و گردشگری است که امروز منطقه آزاد تجاری نیز محسوب می شود.

از این دو منطقه که بیرون آییم، فقر مطلق را برای مردم منطقه شاهد هستیم. از آن زیبایی ها خبری نیست و تنها کارگران بدون حرف زدن مشغول کارهای مختلف هستند. چند صد متر خارج از این دو محدوده، انگار همه آن زیبایی ها رنگ می بازند و جای خود را به خرابه ها و ویرانی ها می دهند.

دولت هم هر از گاهی یک گوشه چشمی به این منطقه می کند و آن هم نه برای رسیدگی به وضع مردم محروم این منطقه، بلکه به خاطر موقعیت ویژه و امکانات ویژه حمل و نقلی که وجود دارد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: فرصت‌های جدید باید برای سیستان و بلوچستان خلق شود تا شاهد سرمایه گذاری‌های ویژه در استان باشیم.

او در ادامه به سودآور بودن این منطقه اشاره می کند و خطر خالی شدن شهرهای سیستان و بلوچستان را به علت خشکسالی، خطری برای از بین رفتن تجارت می بیند.

وزیر راه در ادامه گفت: برای رفع مشکل ساکنان مناطق حاشیه نشین سیستان و بلوچستان تصمیم مهمی اتخاذ شده و به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای ساماندهی این مناطق مأموریت داده شده است.

وی اظهار کرد: از آنجایی که ترانزیت و حمل و نقل از راههای مهم تحقق اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شوند برای منابع مکمل این حوزه باید فکر و اندیشه داشته باشیم که در این زمینه مصوباتی پیش بینی شده است.

سال ۱۳۹۷ برای سیستان و بلوچستان، بدل به سال فقر و قحطی شده است. از یک سو، آخرین آمارهای منتشر شده از فقر اقتصادی ۸۰ درصدی ساکنان این استان می‌گوید، از آن سو، آمارها از فقر غذایی دست کم ۷۵ درصد مردم این استان حکایت دارد.

علت آنکه دولت به فکر ساماندهی سیستان و بلوچستان افتاده، مهاجرت از چند روستا به گفته آقای اسلامی، وزیر راه نیست؛ اکنون صحبت از خروج و مهاجرت کل استان است. این یعنی نزدیک به ۳ میلیون نفر از بخشی از ایران جدا می شوند و در چنین شرایطی حتی نیازی به جنگ و بلا نیست و به همین سادگی بخشی از کشور نابود شد.

طرح هایی با محوریت سیستان، کانال شرق و چابهار اگر نتواند مجموع مردم مناطق را پوشش دهد، راه چاره ای به جز مهاجرت برای مردمی که فقط با یارانه ۴۵ هزار تومانی زندگی می کنند باقی نمی گذارد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top