آخرین اخبار

رهای ۱۱ ساله؛ کودکی بی پناه در جامعه ای بیمار

همه‌چیز از توئیت جنجالی «جمعیت امام علی» آغاز شد؛ توئیتی که از ازدواج دختری 11 ساله با مردی 50 ساله در ایلام خبر می‌داد.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

همه‌چیز از توئیت جنجالی «جمعیت امام علی» آغاز شد؛ توئیتی که از ازدواج دختری 11 ساله با مردی 50 ساله در ایلام خبر می‌داد.

به گزارش «شبکه بیان» در توئیت جمعیت دانشجویی امام علی نوشته شده است که رها «هنوز عادت ماهانه را هم تجربه نکرده» ولی او هر شب قربانی هوسرانی و ولع جنسی مردی می‌شود که سن پدربزرگش را دارد. «رها» دختر خانواده‌ای فقیر بوده که در ازای 15 میلیون تومان فروخته شده است؛ کودکی که حالا دنیایش خراب شده و در جامعه‌ بیمار ایران، بی‌پناه مانده است.

حالا دادستان ایلام به عنوان مدعی‌العموم وارد این ماجرا شده و مدیرکل بهزیستی این استان را مکلف کرده است به این موضوع «رسیدگی» کند. افشار خسروی زاد با اشاره به تشکیل پرونده قضایی با ورود مدعی‌العموم، گفته است «این اقدام بر اساس ماده ٥٠ قانون حمایت خانواده جرم تلقی شده و مرتکبین این اقدام غیرقانونی تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.»

بر اساس ماده 50 قانون حمایت خانواده «هرگاه مردي برخلاف مقررات ماده 1041 قانون مدني ازدواج كند، به حبس تعزيري درجه شش محكوم مي‌شود.»

چند ساعت پس از مصاحبه دادستانی ایلام، جمعیت دانشجویی امام علی در توئیتر اعلام کرد که رها تحویل بهزیستی شده و پدر و همسر 50 ساله رها تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند.

حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ایران با بیان اینکه وضعیت مالی خانواده رها مساعد نیست و باید علت ازدواج کودک ۱۱ ساله مشخص شود، اظهار داشته است «بنابر گزارش‌های اولیه مددکاران بهزیستی، خانواده این کودک در تهران ساکن هستند و مرد 50 ساله نیز در ایلام زندگی می‌کند.»

این برای نخستین بار نیست که خبر فروش کودکان از سوی خانواده‌های محروم منتشر می‌شود. کودک-همسری در بسیاری از روستاها و شهرهای دورافتاده ایران بارها اتفاق افتاده است.

تا پیش‌ازاین برخی خانواده‌ها بنا بر رسوم فرهنگی خود، دختران خردسال خود را به همسری مردان درمی‌آوردند؛ اما اکنون به دلیل اوضاع وخیم اقتصادی در ایران، کودکان مانند کالا فروخته می‌شوند.

سینا کلهر، مدیرکل مطالعات فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس آذرماه امسال در یک نشت علمی اذعان کرده بود که «در گروه سنی زیر 14 سال تاکنون در بین چهار هزار ازدواج و یک هزار مورد طلاق گزارش شده است.»

اما فرشید یزدانی، مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان اسفند سال گذشته با اشاره به اینکه در ایران نزدیک به یک‌ میلیون کودک-‌همسر داریم، تصریح کرده بود که «37 هزار نفر از این کودک-همسران زیر 15 سال و 180 هزار نفر زیر 18 سال هستند. در واقع 24 درصد از کل ازدواج‌ها مربوط به کودکان است.»

فعالان حقوق کودکان و انجمن‌های مستقل حقوق بشری بارها نسبت به تبعات زیان‌بار ازدواج زودهنگام دختران و پسران خردسال هشدار داده‌اند و پزشکان نیز می‌گویند ازدواج دختران نابالغ زیان‌های جسمی و روحی متعددی در پی دارد.

در قوانین جمهوری اسلامی سن ازدواج برای دختران 13 سال و برای پسران 15 سال در نظر گرفته شده است. ازدواج کودکان زیر این سنین نیز با اذن پدر و اجازه دادگاه امکان‌پذیر است.

مرداد امسال فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی طرحی را به جریان انداخته بود تا سن ازدواج دختران و پسران را به ترتیب به 16 و 18 سال افزایش دهد؛ اما این طرح که با مخالفت روحانیون تندرو حکومت مواجه شده بود، در نهایت توسط کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به دلیل «جامع و کامل نبودن» متوقف شد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top