آخرین اخبار

لوازم آرایشی بدون مجوز؛ آیا بحث بر سر پول است؟

پالت های سایه، ریمل، خط لب و انواع کانسیلرها؛ اینها طیف بزرگی از لوازم آرایشی است که در جهان استفاده می شوند و ایران نیز از این قواعد مستثنی نیست.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

پالت های سایه، ریمل، خط لب و انواع کانسیلرها؛ اینها طیف بزرگی از لوازم آرایشی است که در جهان استفاده می شوند و ایران نیز از این قواعد مستثنی نیست.

با گسترش اینترنت و شبکه های اجتماعی، جوانان به خوبی برندها را می شناسند و در این میان لوازم آرایشی با برندهای مطرح جهان را بهتر از سایر کالاها مورد بررسی و استفاده قرار می دهند.

واردکنندگان نیز به خوبی این جامعه هدف را شناخته اند و البته نیازی به برندسازی ندارند. آنها کافیست تا برند شناخته شده ای در فرانسه یا اسپانیا را وارد بازار کنند و سپس شاهد افزایش روزمره فروش خود باشند.

حالا مدتی از فروش به صورت نیمه مخفیانه این کالاهای برند می گذرد. ابتدا اینستاگرام و تلگرام و اکنون به صورت کاملا رسمی در وبسایت هایی که درگاه پرداخت دارند، کالای خارجی با قیمتی نازل عرضه می شود.

پیگیری های ما نشان داد که کالاهای وارداتی آرایشی پر استفاده در ایران به طور عمده به داخل کشور قاچاق می شوند.

به طور مثال در حالی که برندهایی نظیر "بورژوا" و "مک" تولید کنندگان عمده رژلب و کرم پودر، طی فرایند واردات قانونی قیمت های نجومی پیدا می کردند، اکنون همین کالاها به شکل اورجینال در داخل وجود دارند و خریدار با چند کلیک به بهترین و با کیفیت ترین کالای برند دست می یابد.

با یکی از فروشندگان این کالا وقتی صحبت کردیم به این نتیجه رسیدیم که کالاهای مذکور به طور عمده از کشورهای همسایه ایران و حاشیه خلیج فارس نظیر امارات متحده عربی وارد کشور می شوند.

فروشندگان، علت پایین بودن قیمت محصول را سفارشی بودن عنوان کرده و اعلام می کنند این کالاها "سفارش امارات" است.

اما هیچ یک از آنان برچسب های معمول شناخته شده شرکتی مثل تی تک را ندارد که کاربران کد اصالت را به شماره اعلام شده ۲۰۰۰۸۸۲۲ اس.ام.اس کنند.

اما بررسی تجربی ما در چند مورد نشان داد این اقلام کاملا اصل هستند!

با این حال سازمان غذا و دارو در این رابطه ابراز نگرانی کرده است.

عبدالعظیم بهفر، مدیرکل فراورده‌های آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو می گوید کالاهای آرایشی موجود در بازار که برچسب "تی تک" را ندارند به طور عمده قاچاق، تقلبی، خطرناک و فاقد تاریخ مصرف هستند.

او اضافه می کند که مردم باید از خرید کالاهای بدون برچسب خودداری کنند.

اما در حالی که این اقلام به صورت کاملا واضح به فروش می رسند، ستاد مبارزه با قاچاق کالا، عملا هیچ واکنشی نشان نداده و فروش و عرضه گسترده آنها ادامه دارد.

به طور دقیق معلوم نیست بحث سازمان غذا و دارو بر سر پول بوده یا ستاد مبارزه با قاچاق کالا، خود به نوعی تایید کننده رفتار قاچاقچیان است. با این حال نمی توان هشدار سازمان را نادیده گرفت هرچند که پس از مدت ها گذشت از زمان آغاز عرضه این محصولات، تا کنون عوارض قابل مشاهده و خطرناک در مصرف کنندگان مشاهده نشده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top