آخرین اخبار

مرکز تولید نفت و گاز ایران رتبه دوم بیکاری را دارد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره به رتبه دوم خوزستان در کشور از نظر نرخ بیکاری گفت: آمار وحشتناک خودکشی در شهرستان های استان به ویژه شهرستان هایی که آمار بیکاری بیشتری دارند را در چند ساله اخیر مشاهده کردیم.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

استان خوزستان که به عنوان مرکز نفت و گاز ایران شناخته می شود با بحران بزرگ بیکاری و خودکشی روبروست.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان با اشاره به رتبه دوم خوزستان در کشور از نظر نرخ بیکاری گفت: آمار وحشتناک خودکشی در شهرستان های استان به ویژه شهرستان هایی که آمار بیکاری بیشتری دارند را در چند ساله اخیر مشاهده کردیم.

استان هایی مثل استان خوزستان به دلیل تمرکز بر مرکز از پیشرفت جا مانده اند و اعتبارات بانکی برای استانی که غالبا در حوزه صنعت می تواند فعال باشد پاسخگو نیست.

در حالی که به خوزستان تنها به عنوان یک پایگاه انرژی نگاه می شود، طبیعتا آمار بیکاری رشد کرده و به بخش های دیگر استان به شکل فدرالی نگاه نمی شود.

همچنین دستورگیری از مرکز برای اداره این استان، باعث می شود در کنار بیکاری و عدم فهم استان، نرخ خودکشی بالا رفته و تبعات داشته باشد.

در کنار اینها آلودگی های زیست محیطی و همچنین ریزگردهایی که همواره در خوزستان وجود دارد، مردم منطقه را به مردمی تبدیل کرده است که تصور می کنند زندگی و مرگ آنها تفاوتی برای سایر بخش ها ندارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان ادامه داد: طبق آمار رسمی در سال ۹۶ ما رتبه سوم بیکاری کشور را پیدا کردیم. در سال ۹۷ براساس طرح آمارگیری اشتغال فصلی در تابستان رتبه ما رتبه دوم کشور بود. اگر به همین منوال پیش برویم رتبه یکم را کسب می کنیم. نتیجه این مسائل این می شود که ما در آمارهای تحت پوشش بهزیستی رتبه یک کشور و در آمارهای تحت پوشش کمیته امداد رتبه 6 کشور را داریم. نتیجه این می شود که آمار وحشتناک خودکشی در شهرستان های استان بویژه شهرستان هایی که آمار بیکاری بیشتری دارند را در چند ساله اخیر مشاهده کردیم.

حتی مسئولین استاد نیز پیشرفت های به دست آمده در استان را در وهله نخست نه برای استان که برای ایران می بیند در حالی که خود استان در وضعیت مناسبی نیست.

به طور مثال می توان بندر ماهشهر را مثال زد. این بندر که در جنوب استان و با جمعیتی حدود ۱۷۰ هزار نفر به عنوان دومین قطب صنعت پتروشیمی کشور شناخته می شود، عایدی خوبی برای خود منطقه نداشته است.

استاندار استان خوزستان با اشاره به اینکه بندرماهشهر دومین قطب صنعت پتروشیمی کشور است گفت: بندرماهشهر به اقتصاد ‌و افزایش ثروت ایران کمک می‌کند‌.

عدم دلسوزی مسئولان برای استان، راهی به جز انتخاب مرگ برای جوانان نگذاشته است و اگر این رویه ادامه پیدا کند همسو با افزایش بیکاری، نرخ خودکشی نیز بالاتر خواهد رفت.

اما به نظر نیز نمی رسد مسئولان استان اجازه کار و سرمایه گذاری به جز حوزه های نفتی را در منطقه بدهند و آینده استان و مردم آن ارزشی ندارد.

به گزارش جنوب نیوز حاجتی خاطرنشان کرد: شهرستان های شادگان و مسجدسلیمان جزو شهرستان هایی هستند که بالاترین نرخ بیکاری را دارند. با ابزارهای استانی که در اختیار ما است چندان نمی توانیم مشکلات را حل کنیم. هر وقت نیز می خواهیم سرمایه گذاری کنیم در جایی مجموعه نفت اجازه سرمایه گذاری نمی دهد و می گوید کل اهواز در حوزه نفتی است. همه خوزستانی ها باید از اهواز و خوزستان خارج شوند یا باید امکان سرمایه گذاری به ما داده شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top