آخرین اخبار

پزشکی قانونی آمار کشته‌شدگان تصادفات را دست‌کاری کرد!

در حالی که جانشین فرمانده ناجا از «کشته شدن 28 هزار نفر بر اثر تصادفات رانندگی» خبر داده، سازمان پزشکی قانونی کشور رقم کشته‌شدگان حوادث رانندگی را 14 هزار و 685 نفر اعلام کرده است.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

در حالی که جانشین فرمانده ناجا از «کشته شدن 28 هزار نفر بر اثر تصادفات رانندگی» خبر داده، سازمان پزشکی قانونی کشور رقم کشته‌شدگان حوادث رانندگی را 14 هزار و 685 نفر اعلام کرده است.

به گزارش «شبکه بیان» یکی از راهکارهای جمهوری اسلامی برای عادی جلوه دادن اوضاع بحرانی کشور، پاک کردن صورت مسائل و دست‌کاری آمارهای اقتصادی، اجتماعی و حوادث است.

در حالی جانشین فرمانده نیروی انتظامی کشور گفته است «28 هزار نفر کشته‌های ناشی از تصادفات در سال رقم بالایی است که باید با تلاش شبانه‌روزی به نقطه صفر نزدیک شویم»، سازمان پزشکی قانون کشور این رقم را به نصف تقلیل داده و در تارنمای خود، رقم کشته‌شدگان حوادث رانندگی در 10 ماهه امسال را 14 هزار و 685 نفر اعلام کرده است.

البته سانسور و دست‌کاری آمارها در پزشکی قانونی ایران سابقه طولانی دارد؛ به‌طوری‌که این سازمان حکومتی به دلیل «مصلحت سیاسی» هرگز آمار خودکشی را اعلام نمی‌کند.

سازمان پزشکی قانونی در حالی امروز (6 اسفند 97) آمار کشته‌شدگان حوادث رانندگی را در تارنمای خود منتشر کرد که روز گذشته ایوب سلیمانی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی کشور به خبرگزاری مهر گفته بود «28هزار نفر کشته‌های ناشی از تصادفات ما در سال رقم بالایی است.»

این خبرگزاری لحظاتی بعد تیتر این مصاحبه را از «آمار وحشتناک کشته‌شدگان در تصادفات جاده‌ای سال 97» به «کمبود چهار هزار دوربین نظارتی در جاده‌های کشور» تغییر داد و آمار اعلام‌شده درباره میزان تلفات جاده‌ای در سال 1397 را از متن خبر حذف کرد.

آمارهایی که پلیس اعلام کرده است، نشان می‌دهد حدود 51 درصد از تلفات در جاده‌ها سر صحنه اتفاق می‌افتد. حدود هفت درصد تلفات مربوط به سر صحنه تا بیمارستان و چیزی حدود 41 درصد تلفات ناشی از تصادفات در بیمارستان‌ها اتفاق می‌افتد. گفته ‌شده عمده دلیل این تلفات کمبود تجهیزات پلیس برای رساندن مصدوم به بیمارستان است.

سلیمانی شرط کاهش تصادفات جاده‌ای را تأمین و نصب بیش از 6 هزار دوربین در جاده‌های کشور، مجهز شدن پلیس به بالگرد، پهپاد و 1500 گشت جدید در جاده‌ها دانسته و گفته است سازمان‌های دیگر باید به پلیس کمک کنند.

ایران یکی از بالاترین نرخ‌های مرگ‌ومیر بر اثر حوادث ترافیکی را در جهان دارد. برخی کارشناسان می‌گویند میزان خسارت مالی تصادفات، قریب به هفت ‌تا هشت درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را شامل می‌شود و این رقم برای سال 1395 حدود 53 هزار میلیارد تومان بوده است.

 سه عامل راننده، خودرو و جاده در تصادفات دخیل هستند که پیرامون هرکدام از آن‌ها در ایران مسائل و چالش‌های وجود دارد؛ به‌بیان‌دیگر، کارشناسان معتقدند که آموزش رانندگی در ایران ضعیف و غیراستاندارد است، خودروهای تولیدی بی‌کیفیت و غیرایمن هستند و جاده‌ها نیز به دلیل کاستی‌ها متعدد، امنیت چندانی برای رانندگان ندارند؛ بنابراین، این مشکلات موجب افزایش آمار تلفات و مصدومان حوادث جاده‌ای می‌شود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top