آخرین اخبار

فرونشست زمین در ایران؛ بی توجهی منجر به بحرانی تر شدن وضعیت شد

اگر امروز ساکنان شهرهای بزرگ، زمین هایی را در شمال کشور برای تفریح خریداری و در آن ساخت و ساز می کنند، تا چند سال آینده این زمین ها قیمت طلا پیدا خواهند کرد و زمین داشتن در شهرهای شمالی نه یک امکان تفریحی که امکانی برای بقا و زنده ماندن خواهد شد.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

ایران بی آب است و خشکسالی در این کشور نه یک پدیده تازه که یک واقعیت تاریخی جغرافیایی است. در کنار این واقعیت، حقیقت دیگری وجود دارد که ایرانیان خود نیز به این حوادث کمک می کنند و زمین هر سال بیشتر نشست می کند.

این نشست ها در شهری مثل شهریار حتی منجر به ترک خوردن دیوارهای منازل شده است و در پی آن تراکم جمعیت را در نقاط پر آب تر سرزمینمان شاهد هستیم.

در وضعیتی که تهران نیز دچار کم آبی جدی شده است، دعوا و جدال بر سر آب در اصفهان و یزد هم همچنان وجود دارد.

این کم آبی و بی آبی در نهایت سیل مهاجران را شاهد خواهد بود که رفته رفته به سمت شهرهای شمالی حرکت می کنند.

اگر امروز ساکنان شهرهای بزرگ، زمین هایی را در شمال کشور برای تفریح خریداری و در آن ساخت و ساز می کنند، تا چند سال آینده این زمین ها قیمت طلا پیدا خواهند کرد و زمین داشتن در شهرهای شمالی نه یک امکان تفریحی که امکانی برای بقا و زنده ماندن خواهد شد.

همین اکنون در شهری مثل یزد با آن بافت تاریخی بزرگ، مردم ساکن در روستاها، خانه های ویلایی خود را صرفا برای تفریح می خواهند تا آخر هفته ها ساعاتی را بگذرانند اما با نزدیک شدن شب، بساط تفریح به تدریج جمع می شود و ساکنان به سمت شهر حرکت می کنند.

زمانی که علت را جویا می شویم، آنها با کمتر اشاره ای به موضوع آب تنها به گفتن این جمله که کار در شهر است، بسنده می کنند.

این در حالیست که پیشینیان در همین محلات دور از شهر به دامداری و باغداری می پرداختند و زندگی خوبی داشتند.

نیاز کاذب به شهرنشینی، وجود مکانهای تفریحی در شهر، بارندگی کم و اسراف در مصرف آب بدون داشتن علم باغداری، همگی وضعیت فعلی را رقم زده اند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: جنوب تهران به ‌شدت با پدیده فرونشست روبه‌روست. ‌درواقع در این شهر سالی ۳۶ سانتی‌متر فرونشست داریم.

در وضعیتی که در آن هستیم بسیار طبیعی است که مناطق باقیمانده سبز کشور (شمال ایران) نیز به سرعت با همین وضعیت مواجه شود.

علت کاملا معلوم است. مردم یک منطقه در اثر بی آبی به سمت مصرف آب با کیفیت بسیار پایین تر می روند که بیماری های مختلفی را به همراه دارد.

اما اگر هیچ آبی برای نوشیدن وجود نداشته باشد، مهاجران به شهرهای پر آب تر حرکت کرده و همین کافیست تا با ورود گسترده مهاجران از استانی کم آب یا بی آب به استانی با شرایط مطلوب، آن منطقه نیز به سرعت به همان شکلی درآید که پیش از این بود.

اقداماتی نظیر آبرسانی از دریای شمالی به مناطق مرکزی کشور نیز یکی دیگر از عللی خواهد شد که مناطق شمالی را نیز خشک می کند.

در طرح مورد حمایت رییس جمهور برای آبرسانی از شمال به سمنان، درختان بسیاری باید قطع شوند که این موضوع به سیکل طبیعی رشد و ماندگاری مناطق سبز آسیب جدی وارد می کند.

آقای شهیدی می گوید در اروپا فرونشست ۴ میلی متری "بحران" شناخته می شود اما در کشور ما این فرونشست تا ۳۶ سانتی متر نیز وجود دارد.

وضعیت فرا بحرانی ایران در حوزه آب که با بی دانشی مردم مناطق و لجبازی مدیران بخش کشاورزی همراه بوده، آسیب های جبران ناپذیری به کشور وارد ساخته که شاید بازسازی آن به این سادگی ها میسر نباشد.

عدم استفاده از علومی همچون آبیاری قطره ای در کنار آبیاری گسترده برای کشت و پرورش اقلامی چون هندوانه، خیار، گوجه و زیتون وضعیت را حادتر از امروز خواهد کرد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top