آخرین اخبار

خودکشی معتادان در بندرعباس؛ فاجعه‌ای که تکذیب شد

سه‌شنبه هفته قبل بود که تعدادی از معتادان جان به لب‌رسیده مرکز ترک اعتیاد آبشورک بندرعباس در اعتراض به بدرفتاری و شرایط نامناسب محیط اقامت خود، در‌های محل اسکان را از داخل بستند و کمپ را به آتش کشیدند تا به زندگی خود پایان دهند.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

سه‌شنبه هفته قبل بود که تعدادی از معتادان جان به لب‌رسیده مرکز ترک اعتیاد آبشورک بندرعباس در اعتراض به بدرفتاری و شرایط نامناسب محیط اقامت خود، در‌های محل اسکان را از داخل بستند و کمپ را به آتش کشیدند تا به زندگی خود پایان دهند.

به گزارش «شبکه بیان» وجود سه میلیون معتاد در ایران چالش‌های فراوانی را به وجود آورده است؛ معتادانی که حاصل سیاست‌گذاری‌های غلط و کاستی‌های نهادهای حکومتی محسوب می‌شوند و اکنون همان نهادها با بی‌تفاوتی‌های خود در حال به قهقرا کشاندن این قربانیان آسیب‌های اجتماعی هستند.

گرفتار شدن در باتلاق اعتیاد شاید اندوه‌بارترین اتفاق برای فرد در جامعه ایران است که می‌تواند تیره‌روزی و تبعات متعددی را در پی داشته باشد. زندان، بی‌سرپناهی، کارتن‌خوابی، گرسنگی، بیماری‌های مختلف و کمپ‌های ضد انسانی ترک اعتیاد از جمله این تبعات محسوب می‌شوند.

یکی از همین کمپ‌ها در بندرعباس به‌قدری بر مهمانان خود سخت گرفته بود که سه‌شنبه هفته قبل اهالی آن درهای محل اسکان خود را از داخل قفل کردند و پس از حدود یک ساعت و نیم تهدیدهای خود را مبنی بر به آتش کشیدن محل، عملی  کردند. در این حادثه یک نفر کشته و 11 نفر مصدوم شدند.

گفته می‌شود محیط و رفتار کارکنان مرکز ترک اعتیاد آبشورک به قدری نامناسب و غیرانسانی بوده که طی دو سال گذشته بعضی از معتادان چندین بار تهدید به خودکشی کرده بودند؛ اما مسئولان این مرکز نسبت به این تهدیدها بی‌تفاوت بوده‌اند. برخی می‌گویند این مرکز ترک اعتیاد بیشتر شبیه زندان است و معتادان همواره با غذای بی‌کیفیت، برخوردهای فیزیکی و توهین مواجه هستند.

اما مسئولان حکومتی مانند همیشه فاجعه مرکز ترک اعتیاد بندرعباس را تکذیب کرده‌اند و مدعی شده‌اند که مسئله خودکشی در میان نبوده است.

ابراهیم فرهادی نیا، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر هرمزگان با طرح سناریویی ساختگی گفته است «دو نفر اصلی که اقدام به تهدید دیگر معتادان و آتش‌سوزی کمپ کردند، توسط مأموران انتظامی دستگیر و به دادسرای مرکز استان منتقل شدند.»

فرید براتی سده، معاون پیشگیری و درمان مرکز درمان سازمان بهزیستی کشور نیز که از مسئولان اصلی این حادثه است و باید پاسخگوی فاجعه به بار آمده باشد، به‌طورکلی اتفاقات رخ‌داده را انکار کرده و گفته است «این آتش‌سوزی از سوی دو نفر از معتادان حاضر در کمپ به شکل عمدی و با استفاده از به آتش کشیدن پتو رخ داده است.»

اما عليرضا احمدی منش، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان هرمزگان در اظهارنظری متفاوت، به خبرگزاری میزان گفته است یک نفر از کارکنان مرکز ترک اعتیاد آبشورک با یکی از بهجویان درگیری فیزیکی پیدا می‌کند و او نیز در سالن را می‌بندد و محل را به آتش می‌کشد.

نهادهای مسئول در حالی ماجرای خودکشی در مرکز ترک اعتیاد آبشورک بندرعباس را تکذیب کرده‌اند که فرجام دانش، مدیرعامل آتش‌نشانی بندرعباس در همان روز حادثه تصریح کرده بود که «معتادان این کمپ ظاهراً در اعتراض به بدرفتاری و شرایط نامناسب کمپ، درهای محل اسکان را از داخل بسته و تهدید کرده‌اند که محل را آتش خواهند زد. این افراد پس از حدود یک ساعت و نیم تهدید خود را عملی کردند.»

درحالی‌که مرکز ترک آبشورک فاقد تجهیزات ایمنی و کنترل حریق بوده است معاون پیشگیری و درمان مرکز درمان سازمان بهزیستی کشور گفته است «همکاران ما در بهزیستی بندرعباس به شکل منسجم بر روی مراکز اقامتی و کمپ‌های درمان اعتیاد نظارت دارند و به نظر می‌رسد مدیرعامل آتش‌نشانی بندرعباس به دنبال پوشاندن نقص کادر اجرایی آتش‌نشانی این اظهارات [خودکشی بهجویان] را مطرح کرده است.»

فرید براتی سده به جای پاسخگویی درباره میزان قصور خود در حادثه مرکز ترک اعتیاد بندرعباس، مدیرعامل آتش‌نشانی این شهر را تهدید به «پیگرد قضایی» کرده و در پی آن معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان هرمزگان نیز صحبت‌های مدیرعامل آتش‌نشانی بندرعباس را قابل پیگرد قضایی دانسته است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top