آخرین اخبار

استخدام رسمی کودکان کار در بازار گل

بر اساس گزارشات میدانی انجام شده در تهران توسط شبکه رسانه ای بیان در خصوص کودکان کار محله های جنوبی این شهر، کودکان به طور رسمی به کار گرفته شده و از آنها بهره کشی می شود.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

بر اساس گزارشات میدانی انجام شده در تهران توسط شبکه رسانه ای بیان در خصوص کودکان کار محله های جنوبی این شهر، کودکان به طور رسمی به کار گرفته شده و از آنها بهره کشی می شود.

بنا بر اطلاعاتی که از شهروندان به دستمان رسید، جهت پیگیری این موضوع وارد یکی از محله های گل فروشی عمده شهر تهران شدیم.

این بازار گل فروشی که به شکل رسمی به نام "بازار گل محلاتی" شناخته می شود، در مجاورت و نزدیکی دادگاه خانواده است.

مشاهدات عینی ما حکایت از این دارد که در حالی که مردم به صورت عادی مشغول خرید و گشت زنی در این بازار هستند، کودکانی نیز حضور دارند که با صورت های تکیده و خیس از عرق پیشانی، مشغول کشاندن چرخ دستی هایی هستند که حرکت آنها در کوچه های باریک این بازار به دلیل وجود چاله و دست انداز بسیار سخت است.

آنچه که ما را به شگفتی انداخت موضوع کار کودکان نبود که به هر صورت این مساله در میان مردمان شهر جای خود را باز کرده است.

شگفتی در آن بود که شرکتی که اقدام به گل رسانی به این بازار می کرد، این کودکان را استخدام کرده است.

تماس های ما با شرکت "پایا گل (پایانه بین المللی گل و گیاه)" به دلیل اشغال بودن دائم خط به نتیجه نرسید اما این پیگیری ها ادامه خواهد داشت.

موضوع مورد توجه دیگر این بود که پیراهن هایی که توسط این شرکت برای کارگران دوخته شده بود، تقریبا اندازه قدی همین کودکان بود و به نظر می رسید این کار به صورت از پیش تعریف شده انجام شده است.

کار کودکان، امروزه عملی زشت در کشورهای متمدن شناخته می شود و اگر چه تا یک نسل قبل، مردان و زنان افتخار می کردند که از کودکی در بازار کار کرده اند اما امروزه با وجود اختلاف گسترده طبقاتی و عدم امکان رشد طبقات فرودست، این یک اقدام نابرابر و محصول بی اخلاقی انسانی است.

بر اساس ماده ۷۹ قانون کار ایران، اشتغال به کار کودکان زیر ۱۵ سال ممنوع است و در صورتی که کارفرمایی افراد زیر ۱۵ سال را به خدمت بگیرد، متخلف شمرده و مشمول مجازات از جریمه نقدی و حبس تا پلمپ کارخانه و ابطال پروانه کار می شود.

گفتگوی ما با یکی از این کودکان که پیراهن کار رسمی یک شرکت را بر تن داشت، نشان می داد که وی تنها ۱۲ ساله است هرچند که چهره او بسیار مسن تر از آن نشان می داد.

اغلب این کودکان تنها در ازای دریافت غذا و مکان خواب مناسب کار می کنند و در صورت ترک کار، در سیر کردن شکم خود عاجز هستند.

تنها محل درآمد نقدی آنها، پولی است که به عنوان انعام، گاها توسط مشتریان به آنها پرداخت می شود.

چند سالی است کودکان کار که با مقاومت شهروندان در پرداخت نقدی مواجه می شوند، از مردم می خواهند که برایشان کالایی خوراکی را تهیه کنند.

فردی که با این خواسته نیز موافقت کند، پس از چند ثانیه متوجه می شود که او نه تنها برای خود که برای سایر همکارانش نیز خرید می کند!

ماه مهر سال گذشته، الهام فخاری رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران، ری و تجریش خواستار توقف همکاری شهرداری در طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان شد.

وی علت این درخواست را پیامدهای روانشناختی منفی عنوان کرده بود.

با این وجود مهر ماه سال جاری و یک سال پس از درخواست کمیته اجتماعی شورا، شهردار تهران در اولین مصاحبه مطبوعاتی خود و همچنین در زمان ارائه برنامه سوم شهرداری به شورا از زدودن چهره شهر از متکدیان خبرداد و اعلام کرد که تا سال آینده متکدیان در پایتخت سامان می‌گیرند.

در این میان درخواست هایی به صورت غیر رسمی توسط NGOهای مربوط به کودکان کار از مردم مطرح می شود که در آن از عموم مردم می خواهند که اگر به کالاهای ارائه شده توسط کودکان کار احتیاجی ندارند، با آنها به آرامی صحبت کنند و به ایشان بگویند که به کالایشان نیازی ندارند.

همچنین خواسته شده که از پرس و جوهای بی جا و بی مورد نظیر "کجا زندگی می کنی"، "برای چه کار می کنی"، "مدرسه می روی یا نه" و… پرهیز کرده و پیگیری های این چنینی را به محققین و پژوهشگران جامعه شناسی و خبرنگاران بسپارند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top