آخرین اخبار

لایحه‌ای برای نجات کودکان

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری لایحه‌ای را تنظیم کرده است که بر اساس آن حداقل سن ازدواج دختران به 16 و پسران به 18 سال ارتقا می‌یابد.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری لایحه‌ای را تنظیم کرده است که بر اساس آن حداقل سن ازدواج دختران به 16 و پسران به 18 سال ارتقا می‌یابد.

به گزارش «شبکه بیان» مرداد امسال فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی طرحی را به جریان انداخته بود تا سن ازدواج دختران و پسران را به ترتیب به 16 و 18 سال افزایش دهد؛ اما این طرح با مخالفت روحانیون تندرو حکومت مواجه و در نهایت توسط کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به دلیل «جامع و کامل نبودن» متوقف شد.

حالا در یک تلاش دیگر معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری لایحه‌ای را تنظیم کرده است که می‌تواند جان هزاران کودک را از خطر هوسرانی‌های عده‌ای نجات دهد.

این لایحه تحت عنوان اصلاح «اصلاح ماده 1041 قانونی مدنی» به کمیسیون لوایح دولت ارسال شده و در آن تصریح شده است که «عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن 16 سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به 18 سال تمام شمسی منوط به رعایت مصلحت کودک، اذن ولی و حکم دادگاه به شرط احراز  رشد جسمی و روانی است.»

هرچند محتوای این لایحه نیز با کمال مطلوب فاصله زیادی دارد و مطابق با محتوای کنوانسیون‌های بین‌المللی درباره حقوق کودکان نیست، یک گام رو به جلو برای حفظ حقوق کودکانی محسوب می‌شود که در معادله‌های بی‌رحم اجتماعی و اقتصادی قربانی می‌شوند؛ البته اگر شورای نگهبان لجبازی را کنار بگذارد و این لایحه را تائید کند.

کارشناسان و فعالان حقوق کودکان بارها نسبت به تبعات جسمی و روحی ازدواج کودکان به ویژه کودک-دختران هشدار داده‌اند؛ اما جناح رادیکال و روحانیون تندروی جمهوری اسلامی همواره با افزایش سن ازدواج کودکان مخالفت کرده‌اند و مانع اصلاح ماده 1041 قانون مدنی شده‌اند.

در این ماده سن ازدواج دختران و پسران به ترتیب 13 و 15 سال تعیین شده است که مورد انتقاد شدید فعالان حقوق کودک و مجامع بین‌المللی قرار دارد.

فراکسیون زنان مجلس در سال جاری تلاش کردند با ارائه طرح کودک-همسری ماده‌ 1041 قانون مدنی را به نفع کودکان اصلاح کنند؛ اما مخالفت مرکز پژوهش‌ها و واکنش تند روحانیون علیه این طرح به اندازه‌ای بود که کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به بهانه «جامع و کامل نبودن» آن را از دستور کار خود خارج کرد.

بر اساس آمارهای ثبت‌احوال 17 درصد از کل ازدواج‌هایی که تا سال 1395 ثبت شده، مربوط به کودکان زیر 18 سال است. همچنین تا پایان سال 1395 بالغ بر 43 هزار ازدواج افراد 10 تا 15 سال در کل کشور ثبت شده است. از این تعداد 2 هزار دختربچه و پسربچه از همسر خود جدا شده‌اند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top