آخرین اخبار

خرید ۲۰۰۰ لباس آتش نشانی برای امدادگران در سال ۹۸

۲ سال و ۲ ماه پس از فرو ریختن پلاسکو در شهر تهران که منجر به کشته شدن ۱۵ آتش نشان مشغول ماموریت در عملیات اطفاء حریق ساختمان شد، اکنون رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران از خرید ۲ هزار دست لباس آتش‌نشانی در سال ۹۸ خبر داد.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

۲ سال و ۲ ماه پس از فرو ریختن پلاسکو در شهر تهران که منجر به کشته شدن ۱۵ آتش نشان مشغول ماموریت در عملیات اطفاء حریق ساختمان شد، اکنون رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران از خرید ۲ هزار دست لباس آتش‌نشانی در سال ۹۸ خبر داد.

کمبود بودجه و عدم مدیریت صحیح در امور شهری، باعث شده است تا آتش نشانان ایرانی تحت سخت ترین شرایط به کار مشغول شوند و پس از حادثه پلاسکو بسیاری معتقد بودند که عدم دسترسی به تجهیزات پیشرفته، سبب از بین رفتن این آتش نشانان بوده است.

در جریان فرو ریختن ساختمان پلاسکو، تصاویر زنده نشان می داد که ماموران آتش نشانی در حال ریختن آب بدون داشتن زاویه دید مناسب به نقاطی هستند که تصور می کردند آتش گرفته است.

اما پس از آنکه اطمینان نسبی از کنترل آتش به دست آمد، به ناگهان آتش از بخش شرقی ساختمان زبانه کشید.

وقوع چند انفجار دقایقی پیش از فرو ریختن پلاسکو، وضعیت را بحرانی تر کرد که تا کنون علت این انفجارها مشخص نیست.

اما آنچه که پس از این رویداد بسیار به چشم آمد، عدم در اختیار داشتن تجهیزات مناسب آتش نشانی بود.

با این حال تمام شادی آتش نشانان در سال جدید تنها داشتن لباس نوی کار است که بتوانند به اینگونه عملیات های پیچیده بپردازند.

زهرا صدراعظم نوری (رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران) در گفتگو با خبرنگار ایلنا درباره بودجه سال ۹۸ شهرداری تهران گفت: با توجه به اینکه ما با کاهش درآمدها و منابع مواجه هستیم و چالش‌ها و معضلات زیادی را هم پیش‌رو داریم، خوشبختانه بودجه تقریبا مشابه سال گذشته تدوین شد. بودجه در سال گذشته حدود ۱۷ هزار میلیارد و نیم بود و امسال نزدیک ۱۹ هزار میلیارد تومان بسته شد.

بودجه انقباضی بسته شده در سال ۹۸ به گونه ای است که به صراحت می توان گفت اگر تا کنون فضای مناسبی در جهت ارتقاء امکانات آتش نشانی بسته نشده، زین پس نیز شاهد ارتقاء چشمگیری نخواهیم بود.

انتشار خبر خرید ۲۰۰۰ لباس آتش نشانی جدید نیز همین منظور را می رساند که جامعه آتش نشانان نباید منتظر بیش از این باشند.

مورد جالب این جا است که هنوز بحث بر سر این است که آیا این لباس ها از خارج از کشور وارد می شوند یا توسط تولیدات داخلی عرضه می گردند!

در حالی که بسیاری از رانت خواران دولتی، با ارز ۴۲۰۰ تومانی اقدام به واردات کالاهای غیر ضروری کرده اند و پیش از آن نیز در دولت احمدی نژاد، کلنگ و دسته بیل با ارز دولتی وارد می شد، چانه زنی و صحبت از خرید لباس آتش نشانی با ارز دولتی مورد عجیبی است.

در همین زمینه صدر اعظم نوری در پاسخ به این سوال که آیا این لباس‌ها از خارج وارد می‌شوند یا از تولیدات داخلی خریداری می‌شوند، بیان کرد: تا قبل از سال ۹۷ این لباس‌ها از خارج وارد می‌شد؛ چراکه لباس‌ها باید حتما استاندارد باشند تا در عملیات به دلیل نبود امکانات استاندارد نباید نیروها آسیب ببینند. بنابراین اگر تولیدات داخلی استاندارد کافی نداشته باشند، لباس‌های آتش‌نشانی حتما از خارج وارد می‌شود.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top