آخرین اخبار

همچنان در خشکسالی هستیم و چیزی به نام ترسالی وجود ندارد

چند بارش اخیر در ایران که منجر به وقوع سیل و خرابی های گسترده در کشور شد، به طور کلی بسیاری را با این پرسش مواجه کرد که آیا در تابستان پیش رو و تابستان های آینده باز هم با کمبود آب مواجه هستیم یا خیر.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

چند بارش اخیر در ایران که منجر به وقوع سیل و خرابی های گسترده در کشور شد، به طور کلی بسیاری را با این پرسش مواجه کرد که آیا در تابستان پیش رو و تابستان های آینده باز هم با کمبود آب مواجه هستیم یا خیر.

اکثر نظرات حول محور این موضوع است که طبیعتا نباید با وجود این باران ها که به گفته اسحاق جهانگیری در دو روز به اندازه یک سال بارندگی اتفاق افتاد، دیگر کم آبی وجود داشته باشد.

اما موضوع این است که ایران به طور کلی یک کشور خشک و کم آب است. مدیریت غلط مسئولان نیز باعث شده است هدر رفت آب بیشتر شود و با توجه به مساله گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی، مساله خشکسالی همچنان جدی است.

پرویز کردوانی، جغرافی‌دان و فعال حوزه محیط زیست در پاسخ به اینگونه شایعات گفت کره زمین گرم است و تا زمانی که این گرما ادامه داشته باشد، همچنان خشکسالی وجود دارد.

کردوانی افزود: این بارش‌هایی که اخیراً در ایران رخ داده هم اتفاقی بوده است و تا زمانی که کره زمین گرم است ما در خشکسالی هستیم و نباید با این بارش‌ها تصور کرد که خشکسالی تمام و آب و هوای ایران مرطوب شده است.

شاید دلیل گفته های عموم مردم که در خصوص مسائل محیط زیستی کم اطلاع تر از دانشمندان این حوزه هستند، خود مسئولان محیط زیست باشند که به هر دلیلی در بحرانی ترین شرایط، سعی می کنند اخبار امیدبخش بدهند.

به نوشته "انتخاب"، رییس سازمان محیط زیست گفت کشور پس از ۱۱ سال خشکسالی از خطر کم آبی نجات یافت.

عیسی کلانتری که پیشتر حملات هتاکانه ای علیه مقامات کشور اسرائیل کرده بود، اکنون با این اظهارات به روشنی می گوید که ایران دیگر با خطر و بحران آب مواجه نیست.

اظهارات وی البته هیچ سنخیت و همپوشانی با اظهارات فعالان محیط زیست ندارد اما ثبت همین جمله می تواند بعدها به عنوان سندی برای اثبات کم دانشی رییس سازمانی که وظیفه اش بررسی دقیق پدیده های جوی است باشد.

وضعیت در شهرها و شهرستان های ایران به رنگ قرمز و بحرانی درآمده است.

پلیس راهور اعلام کرد که امروز و فردا زمان مناسبی حتی برای سفرهای درون شهری نیست و شایعاتی مبنی بر به راه افتادن سیل فشم وجود دارد که تا کنون تکذیب شده است.

اما باز هم همه این بارش ها دلیلی بر ورود از دوره خشکسالی به ترسالی نیست و ایران همچنان در خشکسالی خواهد بود هرچند که کارشناسان ابراز امیدواری می کنند که بارش ها ادامه داشته باشد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top