آخرین اخبار

روز جهانی آگاهی از اوتیسم/ 700 هزار مبتلا به اوتیسم در ایران

مجمع عمومی سازمان ملل متحد 13 فروردین مصادف با دوم آوریل را به نام روز جهانی آگاهی از اوتیسم نام‌گذاری کرده است. بر اساس آمارهای رسمی حدود 700 هزار نفر در ایران به این اختلال عصبی مبتلا هستند.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

مجمع عمومی سازمان ملل متحد 13 فروردین مصادف با دوم آوریل را به نام روز جهانی آگاهی از اوتیسم نام‌گذاری کرده است. بر اساس آمارهای رسمی حدود 700 هزار نفر در ایران به این اختلال عصبی مبتلا هستند.

به گزارش «شبکه بیان» اختلال طیف اوتیسم (ASD) Autism Spectrum Disorder یکی از اختلالات عصب رشدی است که با آسیب در تعاملات اجتماعی و رفتارها، علایق و حرکات کلیشه‌ای و تکراری شناخته می‌شود. میزان شیوع این اختلال روزبه‌روز در حال افزایش است و تاکنون ده‌ها میلیون نفر در سراسر جهان به این اختلال مبتلا شده‌اند.

با وجود تلاش‌های فراوان نهادهای مردمی و انجمن اوتیسم، همچنان این اختلال عصبی در ایران جزء بیماری‌های خاص شناخته نمی‌شود.

اما اوتیسم از جمله بیماری‌های خاصی محسوب می‌شود که بسیار پرهزینه است و خانواده‌های این افراد فشارهای مالی و روانی سنگینی را متحمل می‌شوند. اختلال اوتیسم نیاز به خدمات تخصصی مستمر اعم از روانشناسی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، آموزش و غیره دارد و به همین دلیل مخارج خانواده‌های دارای فرزند اوتیسم به علت دریافت این خدمات بسیار بالاتر از خانواده‌هایی است که دارای فرزندانی با سایر معلولیت‌ها هستند.

دولت و مجلس تا کنون گامی اساسی برای رفع یا کاهش مشکلات افراد مبتلا به اوتیسم بر نداشته و سازمان بهزیستی نیز تلاش چندانی در این زمینه به خرج نداده است.

بی‌توجهی دستگاه‌های حکومتی به مسئله اوتیسم به اندازه‌ای است که حتی در تقویم رسمی کشور نیز اثری از واژه اوتیسم پیدا نمی‌شود، حال اینکه با تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد 13 فروردین مصادف با دوم آوریل به عنوان روز جهانی آگاهی از اوتیسم ثبت شده است.

مریم پورسید، رئیس گروه مراکز روزانه توان‌بخشی سازمان بهزیستی می‌گوید «700 هزار نفر در کشور مبتلا به اوتیسم هستند که ما آنان را نمی‌بینیم و علت آن، این است که طیف اختلال اوتیسم در سه سطح وجود دارد و فقط سطح سه آن شدید است به‌ طوری ‌که در خیابان و اماکن عمومی به خاطر رفتارشان قابل شناسایی هستند.»

رنگ آبی به‌عنوان نماد رنگ اوتیسم انتخاب شده است. این رنگ (Light It Up Blue) نمایانگر حمایت از مبتلایان و توجه ویژه به نیازهای آن‌هاست.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top