آخرین اخبار

صف گوشت جمع نشد، صف مرغ هم اضافه شد

افزایش قیمت مرغ همزمان با افزایش قیمت دلار در کشور این سوال را در ذهن مردم ایجاد کرد که چه ارتباطی میان قیمت این کالا و یک ارز خارجی وجود دارد.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

افزایش قیمت مرغ همزمان با افزایش قیمت دلار در کشور این سوال را در ذهن مردم ایجاد کرد که چه ارتباطی میان قیمت این کالا و یک ارز خارجی وجود دارد.

مدتی نگذشت که مشخص شد به دلیل صادرات گوشت مرغ و گوشت گوسفند به عراق که تا پیش از این، پلیس به شکل جدی آن را تکذیب می کرد، علت افزایش قیمت این کالا بود.

همچنین همین سوال در مورد پیاز و سیب زمینی وجود دارد و شهروندان با سوال از مسئولین، خواستار پاسخگویی ایشان هستند که چه ارتباطی میان قیمت پیاز و دلار وجود دارد.

اما این پاسخ نیز بالاخره روشن شد و علت نیز مستقیما به کمبود ارز در کشور بر می گشت. مسئولان باید بتوانند دلار را به هر شکل ممکن وارد کشور کنند.

حال که امکان آن به دلیل لغو روادید میان دو کشور ایران و عراق به وجود آمده، به قیمت افزایش قیمت پیاز و رسیدن آن تا ۱۵۰۰۰ تومان، مشخص شد که به دلیل نیاز کشور به ارز، تا حد امکان پیاز و سیب زمینی های پیش خرید شده از کشاورزان، مستقیما با هدف تبدیل شدن به دلار به کشور عراق صادر می شوند.

برنامه های تلویزیونی زیادی برای تمسخر بسیاری از نقدکنندگان این نوع حکومت داری به روی آنتن زنده تلویزیون رفت تا ناقدان افزایش قیمت دلار را نیز به نحوی ابله نشان دهند.

در این برنامه های تلویزیونی و رادیویی، بحثی با هدف نهایی اینکه «ما به ارز چه کار داریم» باز شد و همین موضوع تا بدنه جامعه کم دانش تر پیش رفت و هر زمانی که دلار صعود می کرد، بخشی از جامعه با بیان این مطلب که دلار ارتباطی با ما ندارد، از توجه به این موضوع غافل ماندند.

همین موضوع موجب افزایش قیمت ارز بدون حساسیت در جامعه شد.

اما زمانی که قیمت مرغ افزایش یافت و امروز به پیاز و سیب زمینی رسیده است، باز هم عموم جامعه پرسش اصلی شان این است که قیمت این کالاها چه ارتباطی به دلار دارد!

اکنون پس از تثبیت دستوری نرخ ارز، نوبت به مرغ رسیده است و احتمال می رود تا چندی دیگر برنامه قیمت های دستوری برای پیاز، سیب زمینی، کاهو و بادمجان نیز پیاده سازی شود.

بازار بی توجه به این قیمت های دستوری، قیمت های خود را اعلام و عرضه کرده است.

گزارشات میدانی حاکی از این است که قیمت دستوری ۱۱۵۰۰ تومانی صرفا برای برچسب زدن بر مرغ هایی است که به عنوان "مرغ دولتی" شناخته می شوند.

این نشان می دهد فروشندگان و عرضه کنندگان عمده گوشت مرغ و گوسفند بی توجه به دستورات دادستان تهران عمل کرده و به نوعی دستور حکومتی را دور زده اند.

حالا به جز صف های گوشت که گفته شده بود جمع خواهد شد، صف های مرغ دولتی نیز راه افتاده است و شاید دیری نپاید که آمار گسترش بیماری های ناشی از مصرف مرغ دولتی افزایش یابد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top