آخرین اخبار

پرونده سیل باز است/ وضعیت بحرانی‌تر می‌شود؟

پرونده سیل با گرفتن 62 قربانی، صدها مصدوم و ده‌ها هزار آواره کماکان باز است و با موج سوم بارش‌ها از روز شنبه این ماجرای تلخ وارد مرحله تازه‌ای می‌شود.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

پرونده سیل با گرفتن 62 قربانی، صدها مصدوم و ده‌ها هزار آواره کماکان باز است و با موج سوم بارش‌ها از روز شنبه این ماجرای تلخ وارد مرحله تازه‌ای می‌شود.

به گزارش «شبکه بیان» علاوه بر آق‌قلا و گمیشان، حالا پل‌دختر و معمولان نیز به مناطق بحرانی تبدیل‌ شده‌اند؛ مناطقی که به طور کلی زیر آب رفتند و داروندار مردم زیر هزاران تن و گل‌ولای مدفون شد. حکومت نیز در این شرایط اسف‌بار کار چندانی انجام نداده و یا اگر جایی هم به کمک مردم رفته، امکانات کافی نبوده و با مدیریت اشتباهش اوضاع را بدتر کرده است.

با وجود گذشت بیش از دو هفته از سیل‌های ویرانگر و مرگبار، روند امدادرسانی به مناطق بحرانی همچنان به کندی انجام می‌شود. ناکارآمدی حکومت موجب انتقادهای فراوانی شده است و عده‌ای می‌گویند اگر دولت «عرضه» امدادرسانی و مدیریت بحران را ندارد، چرا از کمک‌های خارجی استفاده نمی‌کند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی با زیر سؤال بردن ماهیت وجودی نهادهای حکومتی، این پرسش را مطرح کرده‌اند که «دولت اگر در شرایط کنونی کاری از دستش برنمی‌آید، پس برای چه ‌کاری تشکیل شده است.»

بااین‌حال، دولت تصمیم گرفته است به هر خانوار آسیب‌دیده از سیل‌های اخیر پنج میلیون تومان کمک مالی بلاعوض ارائه کند؛ اما مردم حادثه‌دیده می‌گویند سیل همه وسیله‌های زندگی‌شان را از بین برده و خانه‌هایشان آسیب جدی دیده است و با این کمک‌های ناچیز مسئله حل نمی‌شود.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اخیراً ادعا کرده است تحریم‌های آمریکا مانع کمک‌های خارجی شده است؛ اما صلیب سرخ جهانی بلافاصله در پاسخ به این ادعای ظریف اعلام کرد که آماده ارائه کمک‌های خود به مردم ایران است.

 مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه 12 فروردین با اشاره به اینکه سیل اخیر «سوء‌مدیریت» حکومت ایران در برنامه‌ریزی شهری و «عدم آمادگی» برای شرایط اضطراری را نشان داد، در بیانیه‌ای اعلام کرد که «ایالات‌متحده آماده است تا از طریق صلیب سرخ جهانی و جوامع هلال‌احمر به سیل‌زدگان در ایران کمک‌رسانی کند.»

اما ظریف با واکنش تند به این اعلام آمادگی دولت آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای در توئیتر با رد کمک آمریکا به سیل‌زدگان در ایران نوشت «دولت آمریکا به‌ جای سوءاستفاده غیرمعمول و سیاست‌زده از درد و رنج انسان‌ها در حوادث طبیعی، به وضعیت مصیبت‌زدگان داخل آمریکا که ماه‌هاست از حوادث طبیعی رنج می‌برند، رسیدگی کند.»

ظریف توضیح نداده است که منظورش از «مصیبت‌زدگان داخل آمریکا» کدام افراد در کدام مناطق این کشور است.

بخش فارسی خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از آنیل کوچه‌بال، مدیر تیم اعزامی هلال‌احمر ترکیه به ایران، نوشته است پنج دستگاه کامیون حامل کمک‌های بشردوستانه برای سیل‌زدگان ایران ارسال شده است.

این محموله‌ها شامل 320 چادر، 500 تخت خواب، 100 بسته بهداشتی، 1625 پتو، 360 وسیله آشپزخانه و 60 اجاق هستند.

دولت آلمان نیز یک هواپیما چارتر حاوی کمک‌های بشردوستانه روانه فرودگاه تهران کرده است. برخی کشورهای دیگر مانند کویت نیز برای ارسال کمک‌های خود اعلام آمادگی کرده‌اند؛ اما تاکنون پاسخی از سوی حکومت ایران نشنیده‌اند.

برخی‌ها از دریافت کمک‌های خارجی انتقاد کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند ایران کشوری ثروتمند است و حکومت باید به جای دریافت کمک‌های خارجی، کمک‌های خود را به سوریه، لبنان، فلسطین، عراق و یمن متوقف کند و سیل‌زدگان را در اولویت قرار دهد.

به‌هرروی، پرونده سیل هنوز باز است و هواشناسی هشدار داده که از روز شنبه 17 فروردین یک سامانه بارشی دیگر وارد غرب کشور می‌شود که ظرفیت ایجاد سیل‌های بزرگی را دارد. این محله تازه از بارش‌ها می‌تواند مناطق سیل‌زده را وارد بحران عمیق‌تر و بهانه‌ای باشد برای حکومت تا رسیدگی به وضعیت مردم سیل‌زده را متوقف کند.

با وجود 62 کشته، صدها مجروح، هزاران آواره و صدها میلیارد تومان خسارت به کشور بر اثر سیل، مسئولان حکومتی تا اینجای ماجرا تلاش کرده‌اند بارش‌ها و سیل‌های اخیر را یک رویداد مثبت برای کشور جلوه دهند که مشکل کم‌آبی را حل کرده و به همراهش تلخی هم به بار آورده است؛ اما ناظران می‌گویند با این اتفاق‌ها ضعف عمیق حکومت در مدیریت بحران، ناتوانی در امدادرسانی و میزان آمادگی دستگاه‌ها برای شرایط اضطراری مشخص شد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top