آخرین اخبار

نبود نشاط اجتماعی و رفتار اجساد متحرک در سیزده به در

گویی هیچ اتفاق خوشایندی در این ۲ هفته نیفتاد و انگار تنها همین مانده بود که ایام عید نیز مردم درگیر خودنمایی سیاسیون بشوند و چهره های آنان را به دلیل جلسه ستاد مدیریت بحران و سیل و زلزله و ریزش کوه و… ببینند.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

تعطیلات نوروز، سیزده به در، هفت سین چینی و دید و بازدیدهای نوروزی امسال به یک چشم بر هم زدنی تمام شدند.

گویی هیچ اتفاق خوشایندی در این ۲ هفته نیفتاد و انگار تنها همین مانده بود که ایام عید نیز مردم درگیر خودنمایی سیاسیون بشوند و چهره های آنان را به دلیل جلسه ستاد مدیریت بحران و سیل و زلزله و ریزش کوه و… ببینند.

در برخی نقاط در ظاهر همه چیز مطابق سال قبل و سال های قبل از آن بود. به این شکل که مردم در روز طبیعت (سیزده به در) به پارک ها رفتند و کارهایی را انجام دادند که هر سال انجام می دادند.

در بطن آن اما چیزی گم شده بود. نوعی شادی واقعی و خندیدن و لبخند زدن و قرض دادن و قرض گرفتن!

اندیشمندان جامعه شناسی که به امور جامعه آگاه هستند نام این واقعه را نبود یا عدم وجود نشاط اجتماعی نامیده اند.

در تحلیلی از این وضعیت، اینگونه به نظر می رسد که حتی اگر حوادث اخیر اتفاق نمی افتادند، باز هم وضعیت آنطور که حتی در مدت مشابه سال قبل شاهد بودیم نمی بود.

از پیش از شب یلدا در ایران، وضعیت تقریبا روشن بود. کارگران زیادی حقوق نگرفته بودند و اعتراض و اعتصاب می کردند؛ قیمت آجیل سر به فلک کشیده بود و کمتر کسی به راحتی توان خرید داشت.

پس از چندی نوبت به شب عید رسید. باز هم وضعیت حقوق های معوقه کارگران و میلیون ها نفر که حتی کار نداشتند چه برسد به اینکه حقوق هایشان عقب بیفتد.

نابسامانی به قدری جدی شده بود که خیابان های پایتخت به اشغال کامل دست فروشان درآمد.

دست فروشان و کسانی که هر چه داشتند در خیابان "بساط" کرده بودند، کاسبی خود را در خیابانهایی به راه انداخته بودند که سر هر خیابان، اطلاعیه ای از پلیس با مضمون ممنوع بودن بستن معابر توسط دستفروشان خودنمایی می کرد.

اما نه پلیس و نه ماموران باتوم به دست شهرداری، امسال به هیچ وجه به خیابان ها وارد نشدند و بساط دست فروشان را به هم نزدند.

مورد جالب در برخی خیابان های پایتخت آن بود که دست فروشان حتی برخی فرعی های منتهی به یک خیابان اصلی را به شکل خودسر برای اتومبیل ها بسته بودند و حتی مردم نیز معترض نبودند.

اما سال نو با پیام "سال رونق تولید" آغاز شد و پس از آن سیل ویرانگر تمام ایران را درنوردید.

حالا دارندگان اتومبیل که در دروازه قرآن، ماشین های خود را از دست دادند، خانه دارانی که زندگی شان با آب پر شد و داغدارانی که عزیزانشان را در سیل از دست دادند، اندوه جدیدی در اول سال تجربه می کنند که حتما فراموش نشدنی خواهد بود.

نشاط اجتماعی که عدم وجود آن به معنای نبود یکی از ارکان جامعه سالم است، عبارتی است که به گوش درصد بالایی از جامعه ایران نخورده است.

در کنار این بحران اجتماعی، سرکوب نیازها، فقر اقتصادی و دیگر مولفه های موجود برای مشوش شدن یک جامعه اگر افزوده شود، نتیجه آن چیزی به جز حرکت عده ای از سویی به سوی دیگر در بوستان های شهرها و خوردن و خوابیدن و تصور لذت بردن و سپس حال ناخوشایند عموم مردم نیست.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top