آخرین اخبار

تکرار ماجرای کردان/ دکترای اقتصاد نوبخت جعلی است؟

مدرک تحصیلی معاون رئیس‌جمهوری ایران زیر سؤال رفته است و این چهره شاخص دولت حسن روحانی این روزهای برای اثبات اصالت مدرک دکترای اقتصاد خود، تحت‌فشار رسانه‌ها و افکار عمومی قرار دارد.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

مدرک تحصیلی معاون رئیس‌جمهوری ایران زیر سؤال رفته است و این چهره شاخص دولت حسن روحانی این روزهای برای اثبات اصالت مدرک دکترای اقتصاد خود، تحت‌فشار رسانه‌ها و افکار عمومی قرار دارد.

به گزارش «شبکه بیان» هفته گذشته داوود سوری، اقتصاددان و عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی شریف مدرک تحصیلات عالی محمدباقر نوبخت را موردتردید قرار داد و طی اظهاراتی گفت «آقای نوبخت از روز اولی که آمد به عنوان دانش‌آموخته دکترای اقتصاد از دانشگاه پیزلی معرفی شد. این در حالی است که دانشگاه پیزلی وجود ندارد. یک دانشگاهی وجود دارد به نام دانشگاه غرب اسکاتلند (University of the West Scotland) که پردیسی (campus) دارد در شهر کوچکی به نام پیزلی.»

این اقتصاددان در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار داشت که «کل دانشگاه غرب اسکاتلند رشته اقتصاد ندارد، فقط یک مدرسه کسب‌وکار (business school) دارد که MBA می‌دهد و بالاترین مدرکی هم که ارائه می‌دهد MBA است.»

این اظهارات سوری موجی از تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها را در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در پی داشته و موجب واکنش سازمان برنامه‌وبودجه شده است. این سازمان در حمایت از ریاست خود، طی بیانیه‌ای نوشته است «... در حالی ادعای بی‌پایه با مضمون اینکه اصلاً دانشگاه پیزلی وجود خارجی ندارد و مدرک تحصیلی Ph.D آقای دکتر نوبخت را با بی‌پروایی جعلی معرفی می‌کند که به آسانی از طریق اینترنت و مراجعه به سایت در دسترس همگان یعنی ویکی‌پدیا مشخص است که دانشگاه پیزلی از قرن نوزدهم وجود داشته و از سال ۲۰۰۷ پس از گسترش به دانشگاه غرب اسکاتلند تغییر نام یافته است.»

این سازمان در بخش دیگری از بیانیه خود که روز 17 فروردین منتشرشده، ادعا کرده است که «در سایت این دانشگاه هم تصویر ایشان به عنوان دانش‌آموخته مشهور و در کنار اسامی افرادی همچون دکتر شمشاد اختر، اقتصاددان پاکستانی (مشاور ارشد دبیرکل سابق سازمان ملل و معاون اسبق بانک جهانی)، دکتر آدام همیلتون اقتصاددان و سیاستمدار اسکاتلندی و ...، جزو فارغ‌التحصیلان به نام و برجسته آن دانشگاه در سایت مذکور معرفی شده و هم مقطع تحصیلی دکترای Ph.D همراه با عنوان تز و سال اخذ مدرک (2005) در صفحه کتابخانه منعکس شده است.»

اما ادعای سازمان برنامه‌وبودجه در حالی است که تحقیقات «شبکه بیان» نشان می‌دهد هیچ اثری از اسم، عکس و مشخصات نوبخت در بخش فارغ‌التحصیلان سایت دانشگاه غرب اسکاتلند به آدرس www.uws.ac.uk وجود ندارد.

بااین‌حال، وزارت علوم نیز بر اصالت مدرک دکترای اقتصاد نوبخت تأکید کرده و در اطلاعیه‌ای نوشته است «به دنبال استعلام برخی رسانه‌ها در مورد اصالت و اعتبار مدرک تحصیلی دکتری جناب آقای دکتر محمدباقر نوبخت موضوع توسط اداره کل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان خارج از کشور بررسی و مشخص شد با توجه به سوابق موجود در پرونده ارزشیابی مدرک تحصیلی ایشان، صحت تعلق و صدور مدرک دکتری آقای دکتر نوبخت، به تأیید سفارت جمهوری اسلامی ایران در انگلستان رسیده و دی‌ماه سال 1389 مورد ارزشیابی این وزارتخانه قرار گرفته و به‌ عنوان دکتری در رشته اقتصاد تأیید شده است...»

این برای نخستین بار نیست که اصالت مدرک تحصیلی مقامات حکومتی ایران زیر سؤال می‌رود. سال 1387 نیز علی کردان با ادعای اخذ مدرک فوق‌لیسانس از دانشگاه آزاد اسلامی و دریافت دکترای افتخاری حقوق اساسی از دانشگاه آکسفورد توانست رأی اعتماد مجلس را کسب کند و به عنوان وزیر کشور به فعالیت سیاسی خود در حکومت ادامه دهد.

چندی بعد برخی رسانه پیگیر اصالت مدارک تحصیلی کردان شدند و از دانشگاه آکسفورد اصالت دکترای افتخاری او را استعلام کردند؛ اما این دانشگاه طی اطلاعیه‌ای که در ‌سایت خود قرار داد، صدور هرگونه مدرک تحصیلی برای کردان را تکذیب کرد. دانشگاه آزاد نیز در همان مقطع اعلام کرد که کردان از این دانشگاه مدرکی دریافت نکرده است. این وزیر جنجالی در همان سال 87 با رأی نمایندگان مجلس از سمت وزیر کشور برکنار شد و سرانجام در تاریخ یکم آذر 1388 بر اثر بیماری در سن 51 سالگی درگذشت.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top