آخرین اخبار

آیا انتقال آب خزر همچنان طرحی فکر شده به نظر می رسد؟

ایران کشوری آبی نیست اما اصرار دارد که نه تنها محصولاتی چون هندوانه را خود کاشت کند بلکه آنها را صادر نیز می نماید. به همین دلیل قیمت هر عدد هندوانه ۱۰ کیلوگرمی با توجه به میزان نیاز برای رشد، بسیار غیرعقلانی است.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

برنامه انتقال آب دریای مازندران به جنوب، تا سال ها سوژه شوخی ها و لطیفه هایی بود که به دلیل کارشناسی نبودن در میان اهل علم و دانشمندان محیط زیست مطرح می شد.

اما کمتر کسی باور می کرد که این طرح توسط روحانیون جدی گرفته شود و به راستی آخوندی به عنوان رییس جمهور روی کار بیاید و بخواهد آب را از خزر به مرکز و جنوب برساند.

کارشناسان معتقدند انتقال آب دریای شمال به مرکز، اقدامی غلط است چرا که این کار اکوسیستم را بیش از پیش تغییر خواهد داد که در نهایت باعث ضربه خوردن مراتع و جنگلها می شود.

با واقعه سیل اخیر در ایران، باید در نظر گرفت که انتقال آب از شمال به جنوب، اقدامی غلط است و کارشناسان جمهوری اسلامی نمی توانند آن را با کارشناسی صحیح به اتمام برسانند.

یکی از دلایل سیل شیراز آنطور که در برخی تارنماهای خبری دیدیم، پر کردن مسیر عبور آب در مجاورت دروازه قرآن این شهر بود.

همچنین ساختن خط آهن در مسیر آب در استان گلستان که سپاه پاسداران را مجبور به منفجر کردن آن نمود، دلیل دیگری برای جاری شدن آب در شهر بود.

هرچند که حسن روحانی در پاسخ به این اقدام سپاه گفت، این کار (انفجار خطوط آهن) تنها آب را از نقطه ای به نقطه دیگر فرستاد و تاثیری نداشت.

حال با ایجاد گسترده مسیر برای عبور دادن آب از خزر به مرکز که وعده آن را حسن روحانی به مردم سمنان داده بود، در چند سال آینده باید حوادثی به مراتب زیانبارتر از سیل فروردین شاهد باشیم.

اما دولت بدون توجه به هشدارهای کارشناسان، قصد دارد به هر شکل ممکن آنچه را که می خواهد انجام دهد.

گویا حسن روحانی می خواهد در زمان بازدید از همشهریان خود و مواجهه با این پرسش که وعده انتقال آب به کجا رسید، حرفی برای گفتن داشته باشد.

ایران به دلیل خشکسالی و به علت اینکه اصولا کشوری آبی نیست، همواره در معرض خطر قرار دارد. کارخانجات صنعتی که به طور غیر اصولی فعالیت می کنند و کشاورزی غلط روند خشکسالی کشور را تشدید کرده اند.

ایران کشوری آبی نیست اما اصرار دارد که نه تنها محصولاتی چون هندوانه را خود کاشت کند بلکه آنها را صادر نیز می نماید. به همین دلیل قیمت هر عدد هندوانه ۱۰ کیلوگرمی با توجه به میزان نیاز برای رشد، بسیار غیرعقلانی است.

به طور میانگین برای هر یک کیلو هندوانه، حدود ۳۰۰ لیتر آب مصرف می شود و یک هندوانه ۱۰ کیلویی تقریبا به ۳۰۰۰ لیتر آب نیاز دارد که در برخی موارد باید به ازای هر کیلو ۵۰۰ لیتر آب مصرف شود.

به گزارش العالم و به نقل از روزنامه ایران مورخ مهر ۹۶، ایران سالانه به میزان آب کل سد کرج، تنها هندوانه صادر می کند که اصطلاحا به این نوع صادرات، صادرات مجازی گفته می شود.

با رساندن آب از خزر به فلات مرکزی، قطعا کشاورزان و مردم محلی شادمان خواهند شد و تولیدات خود را گسترش خواهند داد.

اما این تولیدات که منجر به رشد مقطعی یک شهر یا یک استان می شود، هزینه های فاجعه باری را بر دوش کشور طی چند دهه آینده خواهد گذاشت. این هزینه های فاجعه بار، به جز در نظر گرفتن حوادث طبیعی نظیر سیل و سایر تغییرات اقلیمی است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top