آخرین اخبار

طرح تعویق آزمون های سال ۹۸؛ آیا داوطلبان مهلت اضافه می گیرند؟

تقاضاها ابتدا در لابلای کانال های تلگرامی و اینستاگرامی که به موضوع کنکور می پردازند آغاز شد. چند نظرسنجی در این شبکه ها برگزار شد و از داوطلبان پرسش به عمل آمد که آیا با به تعویق انداختن کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد موافق هستند یا نه.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

به تعویق انداختن کنکورهای سال ۹۸ و کش و قوس های زیادی که تا همین امروز هم مشخص نیست به کجا ختم خواهد شد.

سیل ویرانگری که باعث خرابی های گسترده در سراسر کشور شد، داوطلبان زیادی را تحت تاثیر منفی خود قرار داد.

به راحتی می توان فهمید که در میان خرابی ها، داوطلب هر میزان هم انگیزه داشته باشد، نمی تواند کتاب های خیس خود را به دست بگیرد و تست بزند.

تقاضاها ابتدا در لابلای کانال های تلگرامی و اینستاگرامی که به موضوع کنکور می پردازند آغاز شد. چند نظرسنجی در این شبکه ها برگزار شد و از داوطلبان پرسش به عمل آمد که آیا با به تعویق انداختن کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد موافق هستند یا نه.

نتایج نظرسنجی های غیر رسمی نشان داد که بیش از ۷۰ درصد موافق به تعویق افتادن کنکور هستند.

پس از آن وزارت علوم اعلام کرد که در حال بررسی این موضوع است.

در حالی که اخبار نشان می داد که احتمالا این برنامه برقرار است و کنکور به تعویق می افتد، سازمان سنجش آموزش کشور در اطلاعیه ای اعلام کرد که به دلیل پروسه اجرایی کار نمی تواند این کار را به سرانجام برساند.

در اطلاعیه سنجش مورخ ۱۸ فروردین آورده شد:

«ضمن ابراز همدردي با هموطنان عزيزي كه در جريان سيل اخير در بخشهايي از شهرها و استانهاي كشور، دچار خسارت شده‌اند، بدين‌وسيله به اطلاع داوطلبان متقاضي شركت در آزمون كارشناسي ارشد ناپيوسته سال ۱۳۹۸ مي‌رساند، نظر به اينكه فرايند اجرايي آزمون مذكور طولاني بوده و مي‌بايست به نحوي برنامه‌ريزي شود كه نتايج نهايي در اوايل شهريورماه اعلام گردد، لذا آزمون مطابق برنامه‌زمان‌بندي اعلام شده قبلي در روزهاي پنج‌شنبه ۹۸/۰۲/۰۵ و جمعه ۹۸/۰۲/۰۶ برگزار خواهد شد و اطلاعيه اين سازمان در خصوص حوزه‌هاي برگزاري، تاريخ و نحوه توزيع كارت در روز دوشنبه ۹۸/۰۱/۲۶ از طريق سايت اين سازمان منتشر خواهد شد. شايان ذكر است وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و اين سازمان از زمان وقوع سيل، پيگير ارايه تسهيلات يا اختصاص سهميه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذيصلاح براي داوطلباني كه آسيب مستقيم ديده اند مي باشد كه به محض حصول نتیجه جزئيات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان عزيز خواهد رسيد. روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور»

این اطلاعیه سازمان سنجش با داوطلبان بر خلاف آنچه که نوشته شده، کاملا با عدم همدردی همراه است و نشان می دهد در حالی که داوطلبان در شرایط سخت سیل زدگی به سر می برند، کارکنان سنجش در ساختمان این سازمان در خیابان ورشوی تهران، حاضر نیستند کمی اضافه کاری کنند تا عدالت آموزشی برقرار شود.

عدم همکاری سازمان سنجش با داوطلبان نشان می دهد که کنکور ۹۸ یکی از آزمون هایی است که در عین بی عدالتی برگزار می شود و این مساله به روشنی مشخص است.

به طور مثال با آنکه تمام کشور درگیر بارندگی های گسترده و سیلابی شدن معابر بود اما این شرایط یک داوطلب ساکن در آسمان خراشی در شهر تهران یا مشهد را بسیار کمتر از آنچه که تصور می شود در مقابل یک داوطلب ساکن در استان گلستان تحت تاثیر قرار داده است.

این همه در حالیست که تنها خواسته داوطلبان و ادمین های کانال های تلگرامی این بوده که زمان کنکور از اردیبهشت به خرداد موکول شود.

با این حال قاسم احمدی لاشکی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت که طرح تعویق زمان برگزاری کلیه آزمون‌های سراسری سال ۱۳۹۸ تقدیم هیات رییسه مجلس شورای اسلامی شده است.

طرح فوق که صبح امروز به هیات رییسه مجلس تحویل داده شد، ضمیمه ای ۱۲۵ امضایی از جانب نمایندگان را به همراه داشت و بر این اساس تمام آزمون های سال ۹۸ به بعد از ۱۵ خرداد موکول شده است.

سازمان سنجش هنوز به این موضوع واکنشی نشان نداده است اما مقاومت این سازمان در برابر چنین طرح هایی، علاوه بر آنکه بر رد موضوع عدالت آموزشی تایید جدیدی می گذارد، نشان می دهد که برگزار کننده اصلی کنکور در کشور به شکل تابلوداری به نفع افرادی که در سایه بوده اند جهت گیری کرده است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top