آخرین اخبار

بحران فشارهای روانی در مناطق سیل‌زده

ناگهان سیل مهمان نوروزی مردم ایران شد و مناطقی از کشور را تحت شعاع تبعات تلخ خود قرار داد. این مهمان ناخوانده علاوه بر اینکه عید مردم را خراب کرد، خسارات جانی و مالی فراوانی را هم به همراه داشت که حالا تبدیل به یک بحران شده است.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

ناگهان سیل مهمان نوروزی مردم ایران شد و مناطقی از کشور را تحت شعاع تبعات تلخ خود قرار داد. این مهمان ناخوانده علاوه بر اینکه عید مردم را خراب کرد، خسارات جانی و مالی فراوانی را هم به همراه داشت که حالا تبدیل به یک بحران شده است.

به گزارش «شبکه بیان» نهادهای حکومتی بازهم از یک آزمایش مهم، ناکام بیرون آمدند؛ سیل حکومت را غافلگیر کرد و سیلاب‌هایی که هنوز هم دست از سر مردم برنداشته، نیز نشان دادند دستگاه‌های اجرایی و ستاد مدیریت بحران عملاً نمایشی هستند و کار چندانی از آن‌ها برنمی‌آید.

بر اساس آمارهای پزشکی قانونی ایران، تاکنون حدود 80 نفر بر اثر سیل‌های اخیر کشته و بیش از یک هزار نفر مصدوم شده‌اند. بسیاری از کارشناسان می‌گویند تعداد کشته‌شدگان نسبت به مقیاس سیل‌ها بسیار بالا است و با مدیریت صحیح می‌شد از افزایش تلفات جلوگیری کرد.

ناتوانی دستگاه‌های حکومتی در مدیریت بحران هنوز هم ادامه دارد و وزارت کشور با تمام اختیاراتی که از سوی از رئیس‌جمهوری دارد، هنوز هم نتوانسته مردم سیل‌زده را ساماندهی کند.

ویرانی‌ها و خسارات جانی و مالی موج گسترده‌ای از بیماری‌های روانی را ایجاد کرده است. عده‌ای بر اثر از دست دادن عزیزانشان دچار اندوه، اضطراب و پریشانی شده‌اند و ده‌ها هزار نفر هم به دلیل از بین رفتن خانه و کاشانه و کسب‌وکارشان استرس و فشارهای روانی را تحمل می‌کنند.

مطابق آمارهای رسمی، کشاورزان نیز بیش از 6 هزار میلیارد تومان خسارت ‌دیده‌اند و با زیر آب رفتن زمین و محصولاتشان، تنها منبع کسب درآمد خود را از دست داده‌اند و تحت فشار قرار گرفته اند.

وضعیت سلامت روان کودکان سیل‌زده نیز به مراتب بدتر از دیگران است. آن‌ها از مدرسه و تحصیل بازمانده‌اند و وقتی شاهد استیصال خانواده‌های خود در برابر تبعات سیل هستند، رنج بیشتری را متحمل می‌شوند.

علی اسدی، معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درباره افزایش بیماری‌های روانی در مناطق سیل‌زده گفته است «در حال حاضر اگر فردی دچار عصبانیت، اضطراب و دل‌شوره باشد یا حتی علائمی از افسردگی داشته باشد، کاملاً طبیعی است؛ زیرا این حادثه بسیار گسترده است و همه زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده و انتظار نیست که وضعیت روانی خوبی داشته باشند.»

کمبود امکانات برای ادامه زندگی و نبود تغذیه مناسب در مناطق حادثه‌دیده مانند گمیشان، آق‌قلا، معمولان، پل‌دختر و برخی شهرهای سیل‌زده نیز بر افزایش فشارهای روانی مردم افزوده است.

در این میان، وظیفه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هلال‌احمر است که با برپایی چادرها و کانکس‌های خود و استقرار روانشناسان بالینی و روان‌پزشکان به ارائه خدمات مشاوره‌ای و پزشکی به مردم سیل‌زده بپردازد؛ اما با وجود کمک‌های عظیم نقدی و غیر نقدی مردم و کشورهای خارجی، تاکنون از ارائه خدمات مناسب از سوی این نهادهای حکومتی خبری نیست.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top