آخرین اخبار

کنکور به تعویق افتاد؛ سنجش موضع گیری نکرد

در خبری که امروز رسانه ها اعلام کردند، در جلسه امروز شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصمیم گرفته شد که این آزمون به مدت ۷ هفته به تعویق بیفتد. قرار بر این شد تا آزمون ارشد در تاریخ ۲۳ و ۲۴ خرداد امسال برگزار شود.

2 ماه قبل
بیان
A- A A+

مجلس شورای اسلامی در برابر سازمان سنجش قرار گرفت و کنکور سال ۱۳۹۸ را ۷ هفته به تعویق انداخت.

در خبری که امروز رسانه ها اعلام کردند، در جلسه امروز شورای سنجش و پذیرش دانشجو تصمیم گرفته شد که این آزمون به مدت ۷ هفته به تعویق بیفتد. قرار بر این شد تا آزمون ارشد در تاریخ ۲۳ و ۲۴ خرداد امسال برگزار شود.

پایگاه سازمان سنجش آموزش کشور که در هفته گذشته در اطلاعیه اعلام کرده بود که به دلیل طولانی شدن پروسه بررسی ها، امکان به تعویق انداختن آزمون وجود ندارد، اطلاعیه خود را امروز از سایت خود حذف کرد.

در این اطلاعیه که پیشتر در «شبکه رسانه ای بیان» پوشش داده شد، چنین آمده بود:

«ضمن ابراز همدردي با هموطنان عزيزي كه در جريان سيل اخير در بخشهايي از شهرها و استانهاي كشور، دچار خسارت شده‌اند، بدين‌وسيله به اطلاع داوطلبان متقاضي شركت در آزمون كارشناسي ارشد ناپيوسته سال ۱۳۹۸ مي‌رساند، نظر به اينكه فرايند اجرايي آزمون مذكور طولاني بوده و مي‌بايست به نحوي برنامه‌ريزي شود كه نتايج نهايي در اوايل شهريورماه اعلام گردد، لذا آزمون مطابق برنامه‌زمان‌بندي اعلام شده قبلي در روزهاي پنج‌شنبه ۹۸/۰۲/۰۵ و جمعه ۹۸/۰۲/۰۶ برگزار خواهد شد و اطلاعيه اين سازمان در خصوص حوزه‌هاي برگزاري، تاريخ و نحوه توزيع كارت در روز دوشنبه ۹۸/۰۱/۲۶ از طريق سايت اين سازمان منتشر خواهد شد. شايان ذكر است وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و اين سازمان از زمان وقوع سيل، پيگير ارايه تسهيلات يا اختصاص سهميه مشابه زلزله زدگان از مراجع ذيصلاح براي داوطلباني كه آسيب مستقيم ديده اند مي باشد كه به محض حصول نتیجه جزئيات آن در دفترچه انتخاب رشته به استحضار داوطلبان عزيز خواهد رسيد. روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور»

در گزارشی مفصل موضوع عدالت آموزشی نیز مطرح گردید.

اگر پیش از این بخش های مختلف تصمیم گیری در کشور، نمونه های روشنی را شاهد می بودیم که پیگیری هایی برای آسیب دیدگان انجام میشد، حجم اعتراضات این چنین نبود.

اما اتفاقا برعکس، آنچه که تا کنون وجود داشته، عدم وجود عدالت آموزشی بود که نمونه های آن را در سهمیه بندی های استانی و جنسیتی از سال های پیش، داوطلبان و دانشجویان دیده اند.

با این حال سازمان سنجش به این دستور مجلس واکنشی نشان نداده است و امید می رود داوطلبان در ادامه کار و زمان تحویل کارنامه ها با مشکل و کم کاری مسئولین سازمان مواجه نشوند.

توجیه سازمان سنجش این بوده است که روند و پروسه انجام کار تا تحویل کارنامه ها و ارائه مدارک تحصیلی به دانشگاه ها طولانی خواهد شد.

لازم به ذکر است که پروسه انجام کار خصوصا در بخش بررسی سوالات و پاسخ ها، کاملا به شکل مکانیزه انجام شده و بخش های انسانی دست اندرکار می توانند در لحظاتی که داوطلبان به دلیل سیل، به جای خواندن درس به بازسازی شهر بپردازند، آنها نیز سختی کار اداری را تحمل کرده و اینگونه همدردی خود را نشان دهند.

در غیر اینصورت صرف نوشتن یک اطلاعیه چند خطی و آغاز کردن آن با "...ضمن ابراز همدردی با سیل زدگان" کاری است که از عهده تمام اپراتورها بر می آید و این امر تناقضی فاحش با عمل کردن دارد.

به هر صورت کنکور ۹۸ به تعویق افتاد و اگرچه این تعویق آنچنان چشمگیر نیست و زمان کمتر از ۲ ماه، سود آنچنانی نصیب داوطلبان مناطق سیل زده نمی کند، اما می تواند حداقل، نوعی از همدردی را در عمل نشان دهد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top