آخرین اخبار

ضرب‌الاجل برای لغو افزایش حق بیمه کارگران ساختمانی

افزایش 50 درصدی حق بیمه کارگران ساختمانی موجب اعتراض گسترده فعالان این صنف شده و آن‌ها هشدار داده‌اند که اگر این افزایش تا 31 فروردین لغو نشود، دست به تجمع اعتراضی خواهند زد.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

افزایش 50 درصدی حق بیمه کارگران ساختمانی موجب اعتراض گسترده فعالان این صنف شده و آن‌ها هشدار داده‌اند که اگر این افزایش تا 31 فروردین لغو نشود، دست به تجمع اعتراضی خواهند زد.

به گزارش «شبکه بیان» سال 1397 را می‌توان یکی از پر اعتراض‌ترین سال‌های کارگران ایران دانست. از کارگران گروه ملی فولاد اهواز و نیشکر هفت‌تپه گرفته تا کارگران هپکو، روغن نباتی جهان و... همه نشان از اوضاع بد میلیون‌ها کارگر ایرانی دارد که در فقر و فشار مالی روزگار می‌گذرانند.

بنا بر آمارهای سازمان تأمین اجتماعی جمعیت کارگران به حدود 14 میلیون تن می‌رسد؛ اما فعالان حقوق کارگران می‌گویند عده زیادی از کارگران تحت پوشش بیمه نیستند لذا جمعیت آن‌ها بیش از آن چیزی است که تأمین اجتماعی اعلام می‌کند. این جمعیت هراندازه که باشد، فصل مشترکشان تنگدستی و بحران معیشتی است. آن‌ها دشمن مشترکی به نام تورم دارند که هرسال در نبرد با آن ضربات سختی را متحمل می‌شوند.

میزان افزایش حداقل حقوق کارگران به سطح مخارج یک زندگی معمولی هم نزدیک نشده و این در حالی است که اولین ضربه سال 98 را سازمان تأمین اجتماعی به این قشر وارد کرده است.

این سازمان در تصمیم غیرکارشناسی و از نظر فعالان کارگری «ناعادلانه» اقدام به افزایش حدود 50 درصدی حق بیمه کارگران ساختمانی کرده است. اگرچه به حق بیمه همه کارگران در سال جدید اضافه شده است؛ اما کارگران ساختمانی باید مبلغ بیشتری نسبت به دیگر کارگران بپردازند.

بنا بر آنچه سازمان تأمین اجتماعی به شعبه‌های خود ابلاغ کرده است، یک میلیون و 100 هزار کارگران ساختمانی در سراسر کشور باید از این پس 153 هزار و 600 تومان حق بیمه بپردازند.

ملاک دریافت حق بیمه، 30 درصد از کل حداقل حقوق در نظر گرفته شده که از این میان 20 درصد سهم کارفرما، 3 درصد سهم دولت و هفت درصد سهم کارگر است. دولت سهم کارفرما را از محل عوارض ساخت‌وسازها از شهرداری‌ها اخذ و سهم کارگر ساختمانی را هم به طور ماهانه از خودِ او دریافت می‌کند.

هر کارگر ساختمانی (استادکار، نیمه ماهر و ساده) سال گذشته به طور میانگین 105 هزار تومان حق بیمه به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می‌کرد؛ اما از اوایل فروردین امسال بر اساس مصوبه‌ای، کارگران موظف شده‌اند تا برای جلوگیری از قطع خدمات بیمه‌ای خود مبلغ 153 هزار و 600 تومان به حساب تأمین اجتماعی واریز کنند.

کارگران بخش ساختمانی با اشاره به اینکه صنعت ساختمان در رکود است و بسیاری از آن‌ها بیکار شده‌اند، افزایش 50 درصدی حق بیمه را ناعادلانه و ناهماهنگ با واقعیات جامعه خوانده‌اند.

در بیانیه‌ای که با امضای انجمن‌های کارگران و استادکاران ساختمانی کشور روز دوشنبه 26 فروردین منتشر شده، آمده است که به وعده‌ها مبنی بر لغو مصوبه افزایش حق بیمه عمل نشده و «ما امضاکنندگان این اطلاعیه اعلام می‌داریم اگر تا روز شنبه مورخه 31/1/1398 بیمه کارگران ساختمانی کاهش پیدا نکند هر اقدامی عملی از جمله تجمع اعتراض و تحصن محتمل است و در روز کارگر اعتراضات خود را نیز اعلام خواهیم کرد.»

سازمان تأمین اجتماعی تاکنون به این اعتراض کارگران واکنشی نشان نداده است. این سازمان بنا به برخی دلایل از جمله افزایش تعداد مستمری‌بگیران و سوء مدیریت در نهادهای وابسته، دچار عدم تعادل در منابع و مصارف شده است. به طوری که حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری می‌گوید تراز مالی این سازمان به منفی 37 درصد در سال 97 رسیده است.

دولت نیز بزرگ‌ترین بدهکار این سازمان است و به دلیل مشکلات مالی توانایی پرداخت بدهی‌های خود را ندارد. اکبر شوکت، عضو هیئت‌امنای سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرده است که بدهی دولت به این سازمان به 150 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top