آخرین اخبار

اخراج فرماندهان سپاه از اینستاگرام؛ تهدید تیغ فیلترینگ

حذف حساب‌های اینستاگرامی فرماندهان سپاه پاسداران و مسدود شدن فن‌پیج‌های وابسته به این گروه نظامی موجب خشم معاون دادستان ایران شده و این مقام قضایی تهدید کرده که «راهی به جز فیلتر» باقی نمانده است.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

حذف حساب‌های اینستاگرامی فرماندهان سپاه پاسداران و مسدود شدن فن‌پیج‌های وابسته به این گروه نظامی موجب خشم معاون دادستان ایران شده و این مقام قضایی تهدید کرده که «راهی به جز فیلتر» باقی نمانده است.

به گزارش «شبکه بیان» وزیر امور خارجه آمریکا چندی پیش با قرائت بیانیه‌ای، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک گروه تروریستی خواند که در سراسر جهان ناامنی ایجاد کرده و از دیگر گروه‌های تروریستی حمایت مالی می‌کند. روز دوشنبه 26 فروردین نام سپاه پاسداران رسماً وارد لیست سیاه آمریکا شد تا محدودیت‌های شدیدتری علیه این بازوی نظامی جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته شود.

اما پیرو اقدام رسمی دولت آمریکا علیه سپاه، از روز دوشنبه شبکه اجتماعی اینستاگرام صفحات فرماندهان این گروه نظامی را باده‌ها هزار دنبال کننده یک‌به‌یک حذف کرد تا نشان دهد به طور قاطع به دستورالعمل‌های خود پایبند است.

مقاماتی چون محمدحسین باقری، فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه، محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، علی فدوی، معاون هماهنگ‌کننده سپاه، حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه، محمدباقر قالیباف، شهردار اسبق تهران، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و عزت‌الله ضرغامی، رئیس اسبق صداوسیما از جمله افرادی هستند که حساب اینستاگرامی‌شان به دلیل تروریستی خوانده شدن سپاه پاسداران، حذف شده است.

همچنین روز چهارشنبه 28 فروردین حساب رسمی انگلیسی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه نیز از شبکه اجتماعی اینستاگرام حذف شد. حذف ده‌ها حساب اینستاگرامی مربوط به «هواداران» سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی نیز از دو روز گذشته ادامه دارد.

سایت مشرق، وابسته به سپاه در گزارشی با انتقاد از مدیران اینستاگرام، نوشته است «دولت آمریکا که رویارویی میدانی در خاورمیانه با ایران را به اعتراف بسیاری از صاحب‌نظران واگذار کرده است، رو به جنگ مجازی و بستن صفحات اینستاگرام آورده است!»

دیگر رسانه‌های حکومتی نیز واکنش تندی به این اقدام اینستاگرام نشان داده‌اند؛ از جمله روزنامه کیهان که تیتر «دود سوختگی ترامپ از دودکش اینستاگرام بالا زد» را برای گزارش انتقادی خود انتخاب کرده است.

اما مهم‌ترین واکنش مربوط به معاون امور فضای مجازی دادستان کل ایران است که تهدید به فیلترینگ اینستاگرام کرده است. جواد جاویدنیا با اشاره به اینکه مسدود شدن صفحه شخصی بسیاری از مسئولان ما در اینستاگرام «بزرگ‌ترین بی‌احترامی» به ملت ایران محسوب می‌شود، گفته است «اگر راهی به جز فیلترینگ باقی مانده اعلام کنند و دولت به آن ورود کند و بر آن اعمال حاکمیت شود؛ اما اگر راهی باقی نمانده، چاره‌ای جز فیلتر شدن اینستاگرام نیست.»

واکنش عصبی این مقام قضایی در حالی است که اینستاگرام در بیانیه‌ای کوتاه درباره حذف حساب‌های مربوط به مقامات نظامی سپاه، اعلام کرده است «ما تحت محدودیت‌های قوانین تحریم‌های ایالات‌متحده عمل می‌کنیم. با مقامات دولتی مرتبط همکاری می‌کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که تعهدات قانونی‌مان، از جمله مربوط به تعیین سپاه [به عنوان سازمان تروریستی خارجی] را رعایت می‌کنیم.»

حکومت ایران اردیبهشت پارسال نیز پیام‌رسان تلگرام را با دستور قضایی فیلتر کرده بود. این پیام‌رسان با حکم بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران فیلتر شد.

اما با توجه به واکنش‌های تند و عصبانیت مقامات حکومت ایران از اخراج فرماندهان سپاه پاسداران از اینستاگرام، به نظر می‌رسد تیغ فیلترینگ بیش از هر زمان دیگری این شبکه اجتماعی پرطرفدار را تهدید می‌کند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top