آخرین اخبار

کمک کودکان کار به سیل زدگان؛ مصیبت بزرگ!

پای کودکان کار کم کم به اخبار هم باز می شود. تفاوت در این است که اگر تا پیش از این کودکان کار، کودکانی بودند که باید به آنها کمک می شد تا از وضعیت نابسامان خود رهایی یابند، اینبار آنها به نیازمندان کمک می کنند.

11 ماه قبل
بیان
A- A A+

پای کودکان کار کم کم به اخبار هم باز می شود. تفاوت در این است که اگر تا پیش از این کودکان کار، کودکانی بودند که باید به آنها کمک می شد تا از وضعیت نابسامان خود رهایی یابند، اینبار آنها به نیازمندان کمک می کنند.

دو خبرگزاری ایسنا (در توییتر و اینستاگرام) و ایرنا (پایگاه خبری رسمی جمهوری اسلامی) با انتشار عکسی از ۳ کودک کار که خود را به مقر هلال احمر در شهر قزوین رسانده بودند با تیتر "چند کودک کار قزوینی به یاری سیل زدگان آمدند" این خبر را "کار" کردند.

انتشار این خبر به معنای به رسمیت شناختن و تایید پدیده کودک کار است که همچون اقشار دیگری مثل کارگران بی حقوق، کارگران فصلی، کارگران بدون بیمه و… در جامعه حضور دارند و زندگی و احوال شخصی آنان بر اساس برچسبی است که به روی پیشانیشان خورده است.

دولت کاملا بی توجه به این کودکان، خود را مشغول مسائل تماما سیاسی کرده است. این مسائل آنقدر بزرگ شده اند که خود سوژه هستند و کمتر کسی فکر می کند که قرار بود نتیجه چرخیدن سانتریفیوژ و چرخیدن سفره مردم، نفعی هم برای اقشار فرودست داشته باشد.

همچنین خبرگزاری ایرنا در حرکتی بسیار غیرانسانی، از این اقدام کودکان کار قزوینی، بهره برداری تبلیغاتی به نفع هلال احمر کرده است.

به نظر می رسد خبری که واحد قزوین این خبرگزاری کار کرده، بیشتر جنبه رپورتاژ آگهی برای هلال احمر داشته باشد چرا که درست پس از اعلام چند خطی کمک این کودکان، شماره کارت و حساب بانکی هلال احمر درج شد.

این اقدام همچنین می تواند سوءاستفاده از احساسات مردمی برای دریافت پول باشد.

هلال احمر تا کنون از ۱۵۰ میلیارد تومان نیز عبور کرده و این در حالیست که این سازمان به شکل ریز و دقیق، هزینه کردهای خود را منتشر ننموده است.

رییس هلال احمر ایران در حالی که حجم کمک های مردمی به طرق مختلف به دست این نهاد می رسد گفته است تا کنون یک دلار یا یک یورو به حساب هلال احمر واریز نشده است.

وی در جریان سیل گلستان، در حال انتخاب غذا از منوی باز رستورانی لوکس بود که با واکنش افکار عمومی مواجه شد.

فقر، از هم گسیختگی خانواده، طلاق، اعتیاد و سایر آسیب های اجتماعی دیگر، از ویژگی هایی است که در حاشیه شهرها و درون شهرها به وفور دیده می شود.

با این حال پدیده کودک کار، سوار بر تمام آسیب های فوق مساله ای بود که هیچگاه به آن توجه جدی نشد تا امروز که این موضوع به یک روند عادی تبدیل شده است و مردم در شهرها به راحتی این افراد را می بینند و از کنارشان عبور می کنند.

انتشار این گونه اخبار به معنای این است که این کودکان وجود و حضور دارند و البته نیازی به امدادرسانی از جانب NGOها یا دولت نیست.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top