آخرین اخبار

ملخ‌خواری در ایران؛ از عرش به فرش افتادیم

حمله‌ور شدن ملخ‌های صحرایی به ایران با تمام خسارت‌هایی که به دنبال دارد، موجب عیان‌تر شدن فقر گسترده در بین مردم جنوب کشور شده است.

4 ماه قبل
بیان
A- A A+

علل سقوط ملت‌ها را می‌توان در دو مسئله جست‌وجو کرد؛ یکی ناآگاهی که تمام ابعاد زندگی آن‌ها را متأثر می‌کند و دیگری تصمیم‌گیری بر اساس موج احساسات جمعی که می‌تواند همه داشته‌های یک ملت را به نابودی بکشد؛ یعنی دقیقاً وضعیتی که ایرانیان به آن دچار شدند و از عرش عزت به فرش ذلت سقوط کردند.

به گزارش «شبکه بیان» ایران می‌تواند یک نمونه ویژه و درس عبرت برای دیگر ملت‌ها باشد. درس عبرتی بزرگ و ارزشمند در تاریخ که نشان‌دهنده تبعات ناآگاهی نسل‌های پیشین این سرزمین است. هر روز که می‌گذرد این درس عبرت ارزشمندتر می‌شود؛ گواه آن‌ هم وضعیتی است که اکنون مردم ایران با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

مصادیق این وضعیت را در هر مسئله‌ای می‌توان مشاهده کرد، از تحریم‌ها گرفته تا فقر، آسیب‌های اجتماعی و اقتصاد عقب‌مانده؛ اما تازه‌ترین مسئله، ملخ‌هایی هستند که ابعاد ناپیدایی از فقر در ایران را نشان می‌دهد. حمله‌ور شدن ملخ‌های صحرایی به ایران با تمام خسارت‌هایی که به دنبال دارد، موجب عیان‌تر شدن فقر گسترده در بین مردم جنوب کشور شده است؛ مردمی که با نایلون‌های خود بر سر جمع‌آوری ملخ‌های مرده مسابقه گذاشته‌اند تا قوت خود را تأمین کنند.

یکی از فیلم‌های دردناک که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، زنی مسن را نشان می‌دهد که به همراه فرزندان خود با ولع و لذت فراوان در حال خوردن ملخ است و دیگران را هم تشویق می‌کند که این حشرات را بخورند.

تصاویر رقت‌بار ملخ‌خواری در ایران تداعی‌کننده فلاکت و کمبود غذا در کشورهای سومالی، اتیوپی و کنگو است. ملخ‌خواری در کشوری اتفاق می‌افتد که چهل سال پیش روح‌الله خمینی، رهبر انقلابیون با وعده‌های شیرین، نظر مردم را به خود جلب کرد و نظم و سازمان سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور را از بین برد. او به ‌زعم خودش می‌خواست مردم را به «مقام انسانیت» برساند و «خرابی‌ها» را جبران کند؛ اما رهاورد آن انقلاب مذهبی جز استبداد سیاه و فقری که دامن طبقات مختلف را گرفت، چیز دیگری نبود.

مردم ایران پس از این همه سال تحمل سختی ناشی از انقلاب و جنگ، به مرتبه‌ای از تنگدستی و فقر رسیده که تنها راه گذران روزگار خود را ملخ‌هایی می‌داند که از کشورهای همسایه به ایران هجوم آورده‌اند. این همان کشوری است که قبل از انقلاب اقتصادی پیشرفته با صنعتی مدرن داشت و تولید ناخالص داخلی‌اش دو یا سه برابر کشورهایی چون کره جنوبی و ترکیه بود. پرسش این است که حکومت با وجود کسب صدها میلیارد دلار درآمد نفتی طی این چهل سال، آیا می‌تواند چنین شرایطی را توجیه کند؟

تلخ‌تر و منزجرکننده‌تر از تبدیل‌شدن ملخ‌ها به غذای مردم، توصیه عده‌ای مسئول و خبرنگارنما به مردم برای خورد این حشرات است. رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست در واکنش به این پدیده در جنوب کشور ادعا کرده است «اتفاق عجیبی نیست و از قبل در جنوب کشور بوده است.»

عیسی کلانتری تأکید کرده است که «ملخ‌های سمی را نباید خورد.» تفسیر این جمله او چنین است: خوردن ملخ‌های غیرسمی اشکالی ندارد.

روزنامه «خبر جنوب» نیز در عادی جلوه دادن ملخ‌خواری کم نگذاشته و در گزارشی با عنوان «ملخ، نوبرانه بهاری خوشمزه د‌‌‌‌ر جنوب فارس» وقوع این پدیده ذلت‌بار را توجیه کرده است. این روزنامه حکومتی در بخشی از گزارش خود نوشته است «د‌‌‌‌ر عهد‌‌‌‌ قاجار که قحطی جنوب ایران را فراگرفت، مرد‌‌‌‌م با خورد‌‌‌‌ن ملخ زند‌‌‌‌ه ماند‌‌‌‌ند‌‌‌‌ اما هیچ‌گاه تصور نمی‌کردند‌‌‌‌ زمانی برسد‌‌‌‌ که این حشره به یک نوبرانه بهاری خوشمزه تبد‌‌‌‌یل و د‌‌‌‌ر شهری چون گراش کیلویی 40 تا 60 هزار تومان خریدوفروش شود‌‌‌‌!»

گاف این روزنامه آنجاست که به «عهد قاجار» و «قحطی در جنوب ایران» اشاره کرده و به نوعی ناخودآگاه وضعیت تأسف‌بار کنونی مردم جنوب ایران را به آن دوره سیاه تشبیه کرده است.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top