آخرین اخبار

پلیس آمادگی خود را در ماه رمضان اعلام کرد

هر سال با آغاز ماه رمضان در ایران، پلیس در حالت آماده باش قرار می گیرد تا به صورت محسوس یا نامحسوس با آنچه که هنجارشکنی نامیده می شود، مقابله کند.

10 ماه قبل
بیان
A- A A+

هر سال با آغاز ماه رمضان در ایران، پلیس در حالت آماده باش قرار می گیرد تا به صورت محسوس یا نامحسوس با آنچه که هنجارشکنی نامیده می شود، مقابله کند.

امسال نیز رییس پلیس پیشگیری ناجا اعلام کرده است که همزمان با آغاز ماه رمضان، ماموران پلیس ناجا، بسیج، پلیس محله و پلیس افتخاری توجیه شده اند که چگونه ماموریت خود را در این ماه به پایان برسانند.

هر ساله با آغاز این ماه که مردم بعضا در مساجد به سر می برند، سرقت از منازل اوج می گرفت. در چند سال اخیر با کاهش تعداد مراجعین به مساجد و برگزاری مراسم افطاری در منازل، رفت و آمد خانواده ها به خانه های یکدیگر افزایش یافت.

با این حال به هر شکل خالی بودن منازل خصوصا در شب های احیاء به اوج خود می رسد.

اما حضور جدی پلیس به نظر نمی رسد صرفا به غروب مربوط باشد. اگرچه رییس پلیس پیشگیری ناجا صحبتی از جریمه افرادی که اقدام به خوردن و آشامیدن در این ماه می کنند نکرد، اما به نظر می رسد این آمادگی پلیس، وضعیت راننده اتومبیل هایی که در آنها خوراکی سرو می شود را تحت تاثیر قرار دهد.

در سال ۸۸ یکی از فشارهایی که به معترضین وارد شد نوشیدن آب توسط معترضین در خیابان ها بود. خبرگزاری فارس به عنوان بازوی امنیتی خبری سپاه پاسداران، تصاویری را ثبت کرد که در آن مردم در حال نوشیدن آب بودند و از همین حربه برای سرکوب استفاده شد.

حضور پلیس در ماه رمضان در سراسر کشور به جای آنکه فضا را امن کند بیشتر امنیتی خواهد کرد. پلیس می گوید در پارک های بزرگ نیز حضور خواهد داشت.

بهانه این حضور جدی برخورد با تهدیدکنندگان تشیع و اسلام بیان شده است.

سردار محمد شرفی با اشاره به آماده بودن لیستی از این تهدیدات در این ماه گفت: پلیس مدت‌ها پیش از آغاز ماه مبارک رمضان فهرستی از انواع تهدیدات و آسیب های ممکن و به ویژه تهدیدات دشمنان اسلام و تشیع و اقدامات حرمت‌شکنانه در این ایام را تهیه و از هر نظر خود را برای رویارویی با هرگونه پیش‌آمدی آماده کرده و با انجام اقدامات اطلاعاتی و اجرای تدابیر انتظامی، ضمن حفظ اقتدار نیروی انتظامی و رعایت حرمت ماه رمضان، اعمال قانون می کند و برخورد با مجرمان و هنجارشکنان را با قاطعیت و توأم با رأفت اسلامی در دستور کار خواهد داشت.

روزه خواری بدون آنکه جرمی قانونی تلقی شود اما بر پایه ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی: علاوه بر کیفر عمل به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نیست اما عفت عمومی را جریحه دار کند فقط به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top