آخرین اخبار

رقص دانش آموزان مهم نیست، جلوی اعتیادشان را بگیرید!

چهره‌های تندروی جمهوری اسلامی چنان به کلیپ‌های رقص دانش آموزان واکنش نشان داده‌اند که گویی هیچ مسئله مهم‌تری در کشور وجود ندارد، جز شادی تعدادی کودک که پایه‌های حکومت را به لرزه درآورده است.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

چهره‌های تندروی جمهوری اسلامی چنان به کلیپ‌های رقص دانش آموزان واکنش نشان داده‌اند که گویی هیچ مسئله مهم‌تری در کشور وجود ندارد، جز شادی تعدادی کودک که پایه‌های حکومت را به لرزه درآورده است.

به گزارش «شبکه بیان» در دو روز گذشته چند کلیپ از شادی و پای‌کوبی دانش آموزان در فضای مجازی منتشر شده که واکنش‌های تند چهره‌های محافظه‌کار و رادیکال مانند علی مطهری و عباس کعبی، عضو خبرگان رهبری را در پی داشته است.

در این فیلم‌ها دانش آموزان ابتدایی با یکی از آهنگ‌های «ساسی مانکن»، خواننده پاپ ایرانی در حال رقص و پای‌کوبی هستند.

علی مطهری، نماینده مجلس در واکنش به شادی و رقص این کودکان گفته است «اینکه در مدرسه‌ای  ترانه‌ای با محتوای بسیار سخیف آن‌هم با ساز و آواز و بزن‌وبکوب اجرا کنند و دانش آموزان را وادار به حرکات خاصی کنند آن‌هم در ساعت رسمی مدرسه، قابل‌قبول نیست و وزیر آموزش‌وپرورش باید پاسخ دهد.»

این نماینده مجلس که گویی از روی بیکاری به همه مسائل به جز وظایف خود ورود می‌کند، ادامه داده است «به عقیده بنده مدیران مدارس باید بلافاصله برکنار شوند. این مسئله قابل‌تحمل نیست. مخصوصاً با توجه به محتوایی که خوانده می‌شود معلوم است برنامه‌ریزی‌شده است. چطور آموزش‌وپرورش ما تا این حد غافل است؟»

تبدیل کردن خبر رقص تعدادی دانش‌آموز به یک مسئله بغرنج در حالی است که مشکلات و معضل‌های بسیاری در بین دانش آموزان رواج دارد که وزارت آموزش پرورش و نمایندگان مجلس هرگز به آن‌ها توجهی ندارند. برای مثال، طی سال‌های اخیر مصرف روان‌گردان‌ها و مواد مخدر در بین دانش آموزان شیوع یافته ولی وزارت آموزش‌وپرورش همواره منکر این مسئله شده و به‌جای حل این بحران، صورت‌مسئله را پاک کرده است.

روزنامه ایران بهمن سال گذشته به نقل از سعید صفاتیان، رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص نظام درباره مصرف مواد مخدر در مدارس نوشت «مصرف گل در بین دانش‌آموزان افزایش پیدا کرده است و وزارت آموزش‌وپرورش هم در این زمینه بسیار بسته عمل می‌کند. هنوز راهکار و برنامه جدی برای پیشگیری آسیب‌های اجتماعی در مدارس وجود ندارد.»

اما مضحک‌ترین واکنش به کلیپ رقص دانش آموزان ابتدایی مربوط به رئیس شورای هیئت‌های مذهبی کشور است. نوشاد نوشادی با تأکید بر لزوم استیضاح وزیر آموزش‌وپرورش به دلیل شادی دانش آموزان، گفته است «پیشنهاد می‌کنیم هیئت‌های مذهبی در مدارس شکل گیرد تا زمینه‌ساز ترویج الگوهای دینی در مدارس شود.»

وزیر آموزش‌وپرورش نیز که این روزها مواضع خوشایند رهبر جمهوری اسلامی را اتخاذ می‌کند، در واکنش به کلیپ رقص دانش آموزان گفته است «از حراست و بازرسی خواسته ‌شده به همراه تعدادی از صاحب‌نظران فضای مجازی این موضوع را مجدانه پیگیری کنند. از پلیس فتا درخواست کردیم مثل همیشه به ما کمک کند که آیا این کلیپ صحت دارد و در کجا بوده، این‌ها سؤالاتی است که پیگیری خواهیم کرد.»

محمد بطحایی در حالی دنبال پاسخ به این سؤالات مسخره می‌گردد که سال گذشته اتفاقات ناگواری مانند آتش گرفتن مدرسه «اسوه حسنه» در زاهدان اتفاق افتاد ومونا خسروپرست، صبا عربی، یکتا میرشکار و مریم نوکندی چهار دانش‌آموز مقطع اول ابتدایی در این حادثه بر اثر سوختگی شدید جانشان را از دست دادند؛ اما وزارت آموزش‌وپرورش هیچ پیگیری‌ای به عمل نیاورد.

سال گذشته در روز جهانی کودک نیز دیوار مدرسه‌ای در یکی از روستاهای سنندج روی دانش‌آموز هفت‌ساله‌ای به نام باسم‌دنیا ویسی آوار شد و این دختربچه جان خودش را از دست داد؛ اما هیچ‌کدام از رسانه‌های حکومتی و چهره‌های تندرو که برای شادی کودکانه تعدادی دانش‌آموز در حال یقه پاره کردن هستند، کوچک‌ترین واکنشی نشان ندادند.

واکنش‌های افراطی به مسائل اجتماعی در حالی برای به انحراف کشیدن افکار عمومی از مسائل مهم کشور ادامه دارد که به نظر نمی‌رسد جامعه دیگر فریب چنین ترفندهای کهنه‌ای را بخورد؛ بنابراین نهادهای حکومتی به جای اینکه مانند داعش مانع شادی دانش آموزان شوند، بهتر است برنامه‌ای برای پیشگیری از اعتیاد و افسردگی آن‌ها به اجرا بگذارد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top