آخرین اخبار

تهدید «ذلت‌بار» معاون ظریف به اخراج مهاجران افغان

تهدیدهای حکومت ایران از عرصه هسته‌ای، نظامی و سیاسی اکنون با اظهارنظر معاون وزیر امور خارجه به حوزه مسائل اجتماعی و مهاجرت هم کشیده شده است.

6 ماه قبل
بیان
A- A A+

تهدیدهای حکومت ایران از عرصه هسته‌ای، نظامی و سیاسی اکنون با اظهارنظر معاون وزیر امور خارجه به حوزه مسائل اجتماعی و مهاجرت هم کشیده شده است.

به گزارش «شبکه بیان» عباس عراقچی، وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه دانشجویان و بیمه‌شدگان «افغانی» برای جمهوری اسلامی هزینه‌ دارند، گفته است «وقتی تحریم‌های آمریکا اثر کند، منابع مالی جمهوری اسلامی محدود شود و فروش نفت به صفر برسد، مجبوریم سیاست‌های ویژه‌ای را اتخاذ کنیم و از برادران و خواهران افغانی [افغانی، واحد پول افغانستان است] خواهش کنیم ایران را ترک کنند.»

عراقچی این تهدید را در گفت‌وگوی ویژه خبری تلویزیون دولتی ایران مطرح کرده و هشدار داده است که «اگر آمریکا به سیاست‌های تحریمی خود ادامه دهد ما در موقعیتی قرار می‌گیریم که ممکن است مجبور شویم افغانی‌ها را اخراج کنیم و مسئولیت آن‌هم با آمریکا است.»

به نظر می‌رسد مطرح کردن بحث مهاجران افغانستانی در شرایط کنونی و سوءاستفاده سیاسی از این مسئله، هشداری غیرمستقیم به اروپا است؛ چراکه این احتمال وجود دارد اتباع این کشور، ایران را به مقصد کشورهای اروپایی ترک کنند و به بحران مهاجرت در این قاره دامن بزنند.

منت‌گذاری معاون وزیر امور خارجه ایران بر سر اتباع افغان در حالی است که آن‌ها برای تحصیل در دانشگاه‌ها، مدارس، تمدید دفترچه بیمه، کارت کارگری و البته کارت شناسایی به طور جداگانه هزینه‌های بالایی پرداخت می‌کنند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و برخی کشورهای اروپایی نیز هرسال تحت عناوین مختلف کمک‌های نقدی و غیر نقدی بزرگی را به دولت ایران ارائه می‌دهند تا هزینه‌های این کشور برای اتباع خارجی جبران شود.

تهدید عراقچی به اخراج اتباع افغانستان ضمن ایجاد نگرانی در بین جمعیت مهاجران مقیم ایران، موجی از انتقاد فعالان حقوق بشر و پناهندگان را در پی داشته است. آن‌ها می‌گویند مهاجرت و پناهندگی را نباید به یک ابزار سیاسی برای باج‌گیری از غرب تبدیل کرد.

کانال تلگرامی قرارگاه سایبری عمار نزدیک به اطلاعات سپاه پاسداران در واکنش به اظهارات عراقچی او را «مالهکش بزرگ برجام» نامیده و سخنان او را «خفت‌بار، ذلیلانه و خلاف امنیت ملی» دانسته و نوشته است: «مشکل مردم ایران دزدها و حامیان دزدها هستند نه برادران و خواهران مظلوم افغانستانی.»

این کانال تلگرامی در ادامه انتقاد تند خود، خطاب به عراقچی و حامیان برجام نوشته است: «از این همه وقاحت خجالت بکشید.»

بر اساس اذعان حکومت ایران، اتباع افغانستان در قالب «لشکر فاطمیون» برای «جنگ با داعش» و «دفاع از حرم زینب» به سوریه اعزام می‌شوند. لشکر فاطمیون تحت امر سپاه پاسداران قرار دارد و تاکنون صدها کشته هزاران زخمی در جنگ سوریه داده است.

سال گذشته زهیر مجاهد، مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون برای نخستین بار اقرار کرده بود که «شمار کشته‌های افغان‌های فاطمیون در سوریه به 2 هزار نفر می‌رسد و تعداد مجروحان نیز به هشت هزار تن رسیده است.»

اگرچه تهدید عراقچی به اخراج مهاجران افغانستانی یک هشدار است و بعید به نظر می‌رسد که جنبه عملی به خود بگیرد؛ اما حکومت ایران اگر چنین اشتباهی را مرتکب شود، علاوه بر ایجاد فشارهای بین‌المللی، ده‌ها هزار نفر از این مهاجران برای خروج از کشور با تبدیل دارایی‌های خود به ارزهای خارجی، شوک بزرگی را به بازار ارز وارد خواهند کرد و ممکن است قیمت دلار رکوردهای جدیدی را به ثبت برساند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top