آخرین اخبار

فضای مدارس بسته‌تر می‌شود

وزارت آموزش‌وپرورش به بهانه پخش آهنگ یکی از خوانندگان پاپ و رقص و شادی کودکان، در پی وضع قوانین عصر حجری و بسته‌تر کردن فضای مدارس است تا بیش‌ازپیش فضاهای آموزشی کشور را تحت کنترل ایدئولوژی مذهبی جمهوری اسلامی درآورد.

9 ماه قبل
بیان
A- A A+

وزارت آموزش‌وپرورش به بهانه پخش آهنگ یکی از خوانندگان پاپ و رقص و شادی کودکان، در پی وضع قوانین عصر حجری و بسته‌تر کردن فضای مدارس است تا بیش‌ازپیش فضاهای آموزشی کشور را تحت کنترل ایدئولوژی مذهبی جمهوری اسلامی درآورد.

به گزارش «شبکه بیان» کلیپ‌های شادی و رقص دانش آموزان ایرانی با آهنگ «ساسی مانکن» مانند زلزله‌ای ستون‌های حکومت مذهبی ایران را به لرزه درآورد و ناگهان همه بحران‌ها، مسائل مهم و مشکلات به محاق رفتند و پای‌کوبی تعدادی کودک به یک مصیبت و اصلی‌ترین مسئله کشور تبدیل شد.

بسیاری از چهره‌های تندروی حکومت مانند علی مطهری واکنش‌های افراطی به ماجرای شادی دانش آموزان نشان دادند و برخی هم خواهان پیگیری قضایی «عاملان» برگزاری این برنامه‌ها شدند.

در این میان، وزیر آموزش‌وپرورش برای کاهش فشارها از روی خود، مواضعی رادیکال اتخاذ کرد و در مصاحبه ای گفت «از حراست و بازرسی خواسته ‌شده به همراه تعدادی از صاحب‌نظران فضای مجازی این موضوع را مجدانه پیگیری کنند. از پلیس فتا درخواست کردیم مثل همیشه به ما کمک کند که آیا این کلیپ صحت دارد و در کجا بوده، این‌ها سؤالاتی است که پیگیری خواهیم کرد.»

محمد بطحایی روز شنبه 21 اردیبهشت نیز در ادامه واکنش‌ها به کلیپ‌های منتشرشده از شادی و رقص دانش آموزان اظهاراتی تند و قابل‌تأملی را مطرح کرده است. او ضمن ارائه استدلال‌های بی‌پایه و کم‌اهمیت برای دفاع از کارنامه وزارتخانه خود، از «لغو ابلاغ» یا اخراج دو معلم خبر داده است.

بطحایی دراین‌باره گفته است «شاید در بین این افراد [فرهنگیان] خطاکار هم باشد، همچنان که طی چند روز گذشته دو نفر را لغو ابلاغ کرده‌ام اما انگشت‌شمار هستند و نباید به خاطر این افراد جایگاه تمام معلمان را زیر سؤال برد.»

برخورد نهادها و چهره‌های سیاسی جمهوری اسلامی با ماجرای شادی و رقص دانش آموزان به نحوی بود که گویی آن‌ها در انتظار بهانه‌ای نشسته بودند تا فضای مدارس را بسته‌تر و اصول ایدئولوژیک خود را بیش‌ازپیش به مدیران، معلمان و دانش آموزان تحمیل کنند.

در همین حال، مدیرکل فرهنگی، هنری، اردو‌ها و فضا‌های پرورشی وزارت آموزش‌وپرورش گفته است «اگرچه هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم که کلیپ‌های پخش‌شده در مدارس ما ساخته شده است، ولی وزیر آموزش‌وپرورش سه نفر را مأمور کرده است تا موضوع را پیگیری کنند تا اگر خدای‌ناکرده فرهنگی‌ای در این مورد قصوری کرده باشد، با وی برخورد شود.»

علی رمضانی همچنین از تدوین و ابلاغ یک دستورالعمل برای سرود مدارس خبر داده است. در این دستورالعمل تصریح شده است که «تک‌خوانی برای دختران ممنوع است»، «در تولید و ساخت سرود مدارس اشعار کتب و درسی ملاک قرار گیرد»، «همکاری آقایان به ‌عنوان مربی فنی، رهبر گروه، مشاور و... در مدارس دخترانه اکیداً ممنوع است» و «به کارگیری نیروی آزاد در بخش سرود حتماً باید با مجوز و تائید حراست آموزش‌وپرورش باشد.»

مطیع سازی کارکنان مدارس و تحمیل اصول انقلابی به دانش آموزان یادآور برخورد حکومت کمونیستی شوروی با مدارس و دانش آموزان این کشور تا قبل از دهه 90 میلادی است. به باور کارشناسان و صاحب‌نظران نتیجه چنین رفتاری با دستگاه آموزشی کشور، افزایش آسیب‌های اجتماعی و عقب‌ماندگی کشور در سطوح مختلف فرهنگی، اقتصادی و سیاسی خواهد بود.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top