آخرین اخبار

تولد دوباره فرزندان مادر ایرانی

مجلس شورای اسلامی ایران پس از سال‌ها فرصت سوزی، روز یکشنبه لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی را با اکثریت آرا به تصویب رساند.

8 ماه قبل
مرضیه رائفی
A- A A+

مطلب منتشر شده ، بیانگر سیاستهای شبکه بیان نیست و نویسنگان آزادند که نظرات خود را بدون سانسور بیان کنند.

شبکه رسانه ای بیان جهت ایجاد فضای تبادل نظر، از نقطه نظرات انتقادی در خصوص مطالب منتشر شده استقبال میکند.

مجلس شورای اسلامی ایران پس از سال‌ها فرصت سوزی، روز یکشنبه لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی را با اکثریت آرا به تصویب رساند.

به گزارش «شبکه بیان» مجلس شورای اسلامی در یکی از معدود تصمیم‌های صحیح خود، لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادر ایرانی را صبح امروز (22 اردیبهشت) به صحن علنی آورد تا نمایندگان با 188 رأی موافق، 20 رأی مخالف و سه رأی ممتنع با تصویب آن موافقت کنند.

یکی از موضوعاتی که طی یک سال گذشته مورد توجه ویژه شبکه بیان قرار داشته، مسئله بی تابعیتی و بلاتکلیفی فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر خارجی بوده است. انتشار چندین گزارش جامع دراین‌باره، نشان‌دهنده اهمیت این بحران اجتماعی برای رسانه‌ای است که دغدغه مسائل ملی و مردمی را دارد.

بر اساس سرشماری سال 1396 وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 15 هزار زن ایرانی با مردان خارجی ازدواج کرده‌اند که حاصل آن 49 هزار 96 فرزند بوده است؛ اما این افراد به دلیل قوانین سخت‌گیرانه جمهوری اسلامی موفق به کسب تابعیت سرزمین مادری خود نشده‌اند.

افراد بی تابعیت به دلیل ازدواج زنان مرزنشین با مردان خارجی، عمدتاً در استان‌های مرزی مانند سیستان و بلوچستان، مشهد و خوزستان زندگی می‌کنند. این افراد به دلیل نداشتن شناسنامه و کارت ملی، از حقوق شهروندی، تحصیل رایگان، بهداشت، بیمه، گواهینامه رانندگی و... محروم هستند.

بحث بحران بی‌هویتی فرزندان مادر ایرانی سال‌هاست که در محافل دولتی و نهادهای مردمی مطرح بوده ولی به جایی نمی‌رسید؛ اما آبان سال گذشته دولت حسن روحانی با ارسال لایحه‌ای به مجلس خواهان روشن شدن تکلیف تابعیت این افراد شد.

این لایحه در حالی به صحن علنی مجلس رفت که فعالان حقوق بشر و فعالان حوزه زنان از روز شنبه با ترند کردن هشتگ «مادر من ایرانی است من کجایی‌ام»، خواهان تصویب آن شدند. 31 استاندارد اسبق ایران و 170 استاد دانشگاه نیز در نامه‌هایی جداگانه خواهان تصویب این لایحه در مجلس و تائید آن در شورای نگهبان شده بودند.

پس از تصویب لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی، فاطمه حسینی، عضو فراکسیون امید مجلس در صفحه رسمی توییتر خود ‌نوشت: «لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از مادر ایرانیو پدر خارجی اکنون در مجلس تصویب شد. در صورت تائید شورای نگهبان، فرزندان مادر ایرانی می‌توانند تقاضای تابعیت ایرانیدهند.»

این نماینده اصلاح‌طلب افزود «‏این اقدامی است در راستای حمایت از حقوق انسان‌ها و به رسمیت شناختن یکی از حقوق حقه زنانایرانی.»

اکنون چشم فرزندان مادر ایرانی به شورای نگهبان دوخته ‌شده تا با تائید این لایحه از برزخی که حکومت ایران برایشان ساخته است، خارج شوند و به زندگی خود سروسامانی دهند. البته شورای نگهبان اردیبهشت سال 91 «طرح مجلس» را که قرار بود به بی‌هویتی فرزندان مادر ایرانی پایان دهد، به بهانه بار مالی آن رد کرد.

کارشناسان می‌گویند این بار چون بحث تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادر ایران در قالب «لایحه» مطرح شده و بار مالی آن را نیز دولت معین کرده است، شانس بالایی برای تائید شورای نگهبان دارد. این شورا باید تا 10 روز دیگر نظر خود را دراین‌باره اعلام کند.

فرزندان مادر ایرانی تا قبل از سال 1367 می‌توانستند بر اساس ماده 16 سازمان ثبت‌احوال به تابعیت ایران درآیند؛ اما شورای عالی امنیت ملی در آن زمان طی مصوبه‌ای این ماده‌قانونی را لغو کرد تا با تصمیم خود، یک بحران اجتماعی را به وجود آورد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top