آخرین اخبار

پلیس همچنان به برخورد با روزه خواران ادامه می دهد

موضوع روزه خواری از پیش از ماه رمضان به یک نوع ترند در کلام مسئولان جمهوری اسلامی بدل می شود. قوه قضاییه هر روز پرونده های بیشتری را به پرونده های قتل، دزدی، تجاوز و کلاهبرداری اضافه می کند.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

موضوع روزه خواری از پیش از ماه رمضان به یک نوع ترند در کلام مسئولان جمهوری اسلامی بدل می شود. قوه قضاییه هر روز پرونده های بیشتری را به پرونده های قتل، دزدی، تجاوز و کلاهبرداری اضافه می کند.

در میان تمام پرونده های نزاع و درگیری و کلاهبرداری و اختلاس، اضافه شدن پرونده های روزه خواران نیز کار اضافی است که قضات انجام می دهند.

قوه قضاییه به جای آنکه در جهت کاهش پرونده ها اقدام کند، پرونده روی پرونده می گذارد.

همانطور که پلیس چند روز پیش از ماه رمضان هشدار داده بود، در ایام این ماه گشت های خود را آماده تر کرده و در هر کوچه و خیابان به دنبال شهروندانی است که احتمالا آب می نوشند یا سیگار استعمال می نمایند.

برخی تصاویر از درگیری پلیس با شهروندان خبر می دهد که به اتهام سیگار کشیدن در ملاء عام، آنان را به شکل خشونت آمیزی دستگیر و روانه بازداشتگاه تا تعیین تکلیف می کند.

دادگاه به طور پیش فرض، متهمین را به جرم روزه خواری به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد کرد.

به طور مشخص سیگار کشیدن یک عمل حرام در ماه رمضان تلقی شده و ماموران پلیس کاملا توجیه شده اند که باید با روزه خواران به شدیدترین شکل ممکن برخورد کنند.

بر این اساس رئیس دادگستری شهرستان رامسر مجازات روزه خواری در ملأ عام را ۷۴ ضربه شلاق اعلام کرد و گفت: روز به روز بر تعداد پرونده‌های دادگستری افزوده می‌شود که نگران کننده است و تربیت صحیح فرزندان و عوامل فرهنگی در کاهش جرم موثر است.

این تاییدیه رییس دادگستری شهرستان رامسر نشان می دهد که پرونده های روزه خواری نیز در کل کشور در جریان است و اینگونه که نشان می دهد در اولویت قرار دارند.

در ادبیات قوه قضاییه روزه خواری نوعی رفتار هنجارشکنانه برشمرده می شود که باید سریعا به آن رسیدگی شود.

هر چقدر فاصله مردم از شعائر مذهبی و دینی و ایدئولوژیک جمهوری اسلامی بیشتر می شود، میزان خشونت میان پلیس و مردم عادی شدت می گیرد.

پلیس می گوید روزه خواری در اتومبیل هم جرم است و برخورد خواهد شد.

چندی قبل پلیس تهران اقدام به ارسال پیام های متنی روی تلفن های تهرانی ها کرد که از آنها خواسته شده بود جهت رسیدگی به پرونده های ایجاد شده برای جرم کشف حجاب به کلانتری ها مراجعه کنند.

پلیس ایران ضعف خود را در اینگونه موارد صراحتا نشان می دهد. ایجاد درگیری با مردم غیر نظامی و عادی در طول روز در حالی که شهر تهران مملو از خلافکاران خصوصا در محلات جنوبی تر است به یک روند تبدیل شده است.

روندی که همچنان مورد پرسش شهروندان نیز قرار گرفته و این پرسش به قوت خود باقیست که وظیفه اصلی پلیس حفظ نظم و آرامش برای مردم است یا درگیری با آنان به دلایلی چون سگ گردانی، روزه خواری و یا حجاب زنان!

با اینهمه پلیس یک حرف بیشتر ندارد و آن ادامه درگیری با شهروندان عادی است. این نوع برخورد پلیس به عنوان یک نهاد انتظامی با شهروندان بیش از این یادآور برخورد شبه نظامیان داعش در سوریه و عراق است.

فیض الله امینی نیا، معاون فرمانده سپاه رامسر تصریح کرد: با هر نوع هنجار شکنی در ماه مبارک رمضان برخورد قاطعانه خواهد شد و گشت‌های تذکر لسانی در حوزه‌های استحفاظی بسیجیان بویژه مناطق گردشگری جنگل دالخانی و جواهرده حضور فعال دارند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top