آخرین اخبار

تابستانی آرام در انتظار حیات وحش ایران

شکار تفریحی حیوانات اگر در روزگار گذشته، امکانی برای تفریح پادشاهان و ملاکین به شمار می رفت، در روزگار کنونی، امکانی است که برای همه مهیا شده است.

8 ماه قبل
بیان
A- A A+

شکار تفریحی حیوانات اگر در روزگار گذشته، امکانی برای تفریح پادشاهان و ملاکین به شمار می رفت، در روزگار کنونی، امکانی است که برای همه مهیا شده است.

هزینه آن تنها یک سلاح شکار است و زدن به دل طبیعت و نشانه گرفتن حیواناتی که به خاطر تفریح انسان، می شود جان آنان را گرفت.

از زمان سعدی علیه الرحمه که شعر "میازار موری که دانه کش است" را سرود تا کنون بیش از ۷۰۰ سال می گذرد.

ایرانیان در طول این مدت نه تنها موریانه ها که زندگی را برای حیات وحش ساکن این منطقه نیز تنگ کرده اند تا جایی که امروز مجبور به تلاش برای بازگرداندن حیات به زندگی یوز ایرانی و سایر احشام شده اند.

امسال اما با توجه به مطالعات جمعیت شناسی انجام شده، صدور پروانه شکار انجام نمی شود.

بر اساس خبری که معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست داده است، نه تنها امسال که از این پس صدور پروانه شکار، صرفا پس از انجام مطالعات جمعیت شناسی توسط مراکز دانشگاهی انجام خواهد شد.

این بدین معنی است که دیگر هر شهروندی نمی تواند به صرف یک برگ مجوز و یک اسلحه شکاری، در طبیعت به شکار بپردازد.

پیگیری ها در خصوص شکار پرندگان و آبزیان نیز در این خصوص ادامه دارد.

به طور مشخص اما امسال قاطعانه اعلام شده که هیچ مجوز شکاری صادر نمی شود و شکارچیان باید راه های دیگری برای تهیه خوراک یا تفریحاتشان پیدا کنند.

افرادی که به هر دلیلی از جمله دسترسی آسان به مناطق جنگلی، هر ساله به شکار می رفتند و پستانداران را هدف گلوله های خود قرار می دادند، یک نکته را در نظر نمی گیرند که این حیات وحش، صرفا متعلق به آنان نیست و از منابع همگانی محسوب می شود.

همچنین از بین رفتن تنوع زیستی، از خرابی هایی است که پس از شکار بی رویه و غیر قانونی (به فرض آنکه پذیرفته شود مساله شکار، اصولا موضوع قابل تعریف در قانون است یا خیر) به وجود می آید.

گونه های بسیاری از پستانداران در حیات وحش ایران طی صدها سال از بین رفته اند و عمده دلیل این موضوع، "انسان" بوده است.

انسان خود را محق می داند که به هر دلیلی خصوصا تفریحی، چهارپایان را شکار کند. لذت هدف گیری چهارپایی که از بیم خطر، فرار می کند و پس از چند ثانیه به زمین می افتد، به قدری برای قرن ها زیاد بود که عرف جاری اینگونه بسته شد که اگر فرزند ذکوری چنین کارهایی را نکند، قطعا "مشکل" دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی گفت: در اهداف کنوانسیون تنوع زیستی بهره‌برداری پایدار از منابع تنوع زیستی و بهره‌مندی عادلانه ذینفعان از منافع حاصل از تنوع زیستی مورد تاکید قرار گرفته است.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top