آخرین اخبار

دورگه‌ها رسماً و قانوناً ایرانی شدند

شورای نگهبان با کلیات مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره «تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادر ایرانی و پدر خارجی» با این شرط که «سابقه کیفری» این افراد نیز در نظر گرفته شود، موافقت کرده است.

3 ماه قبل
مهدی نخل احمدی
A- A A+

شورای نگهبان با کلیات مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره «تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادر ایرانی و پدر خارجی» با این شرط که «سابقه کیفری» این افراد نیز در نظر گرفته شود، موافقت کرده است.

به گزارش «شبکه بیان» نمایندگان مجلس ایران 22 و 23 اردیبهشت به ترتیب کلیات و جزئیات لایحه‌ای را به تصویب رساندند که بر اساس آن فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می‌توانند به تابعیت ایران درآیند.

بر اساس این مصوبه، فرزندان مادر ایرانی تا قبل از رسیدن به 18 سالگی به درخواست مادر و پس از آن مستقلاً می‌توانند درخواست تابعیت ایرانی کنند. این در حالی است که قبلاً ماده 976 قانون مدنی که مربوط به نحوه اخذ تابعیت فرزندان مادر ایرانی است، مشکلات پیچیدگی‌های زیادی را به وجود آورده بود.

دولت ایران آبان سال گذشته لایحه‌ای را به مجلس فرستاد تا مشکلات متعدد دورگه‌ها را برطرف کند. این لایحه دوم دی‌ماه پارسال در مجلس اعلام وصول شد و در پایان همان ماه حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اعلام کرد که «لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در نشست این کمیسیون با حضور کارشناسانی از دولت، نیروی انتظامی، مرکز پژوهش‌ها، وزارت دادگستری و قوه قضائیه به تصویب رسید.»

این لایحه مهم و سرنوشت‌ساز اجتماعی سرانجام روز 22 اردیبهشت امسال به صحن علنی مجلس آمد و پس از بررسی، کلیات آن با اکثریت قاطع آرای نمایندگان به تصویب رسید. روز بعد یعنی 23 اردیبهشت نیز جزئیات این لایحه به رأی گذاشته شد و نمایندگان پس از ارائه پیشنهادهای خود، با رأی بالا آن را تصویب کردند.

بر اساس قانون، شورای نگهبان 10 روز مهلت داشت تا این لایحه را بررسی و نظر خود را اعلام کند؛ اما این شورا هفتم خرداد لایحه مربوط به تابعیت فرزندان مادر ایرانی را استمهال کرد تا بررسی بیشتری را روی آن انجام دهد. استمهال در فرهنگ فارسی معین به معنی «وقت خواستن» است.

اکنون پس از 18 روز از تصویب این لایحه در مجلس، سخنگوی شورای نگهبان به خبرگزاری ایرنا گفته است «ایرادات شورای نگهبان به این لایحه در حوزه نادیده گرفتن سوابق کیفری افرادی بود که می‌توانند مشکل امنیتی ایجاد کنند ولی شورای نگهبان با اصل این لایحه مخالفتی نداشت.»

عباسعلی کدخدایی اظهار داشته است که «این لایحه در جلسات متعدد شورای نگهبان از حیث مطابقت با شرع و قانون اساسی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت که در نهایت اعضای شورا با کلیات آن موافقت کردند.»

به گفته این مقام حکومتی «در جلسه شورای نگهبان جمع‌بندی نظرات اعضا در قالب نامه‌ای به مجلس شورای اسلامی اعلام شد. اعضای شورا موارد جزئی مربوط به موضوعات کیفری و امنیتی را نسبت به لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی وارد کردند که پس از رفع ابهام توسط مجلس دوباره بررسی می‌شود.»

با توجه به موافقت شورای نگهبان با کلیات لایحه تابعیت فرزندان مادر ایرانی، به نظر می‌رسد مشکل چندانی در رابطه با قانون شدن این لایحه وجود نخواهد داشت؛ بنابراین، به زودی دورگه‌های ایرانی رسماً و قانوناً به تابعیت سرزمین مادری خود در خواهند آمد و صاحب شناسنامه و کارت ملی می‌شوند.

بر اساس آمارگیری پیامکی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی 15 هزار زن ایرانی با شوهر خارجی در ایران زندگی می‌کنند. حاصل این 15 هزار ازدواج، 49 هزار و 96 فرزند بوده که سال‌هاست بدون تابعیت زندگی می‌کنند و از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم هستند.

بسیاری از نهادهای مردمی و فعالان حقوق بشر طی 15 سال گذشته برای تعیین تکلیف تابعیت فرزندان مادر ایرانی تلاش‌های فراوانی کردند؛ اما طرح‌ها و لوایح دولت در مجلس و شورای نگهبان با سنگ‌اندازی نهادهای امنیتی هر بار به بن‌بست می‌خورد.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top