آخرین اخبار

زنان مجرد و نگاه حکومت ایران به آنان

پل دلان، استاد علوم رفتاري در دانشکده اقتصاد لندن، روز دوشنبه گفت آخرین شواهد نشان می دهد که عملکردهای سنتی که پیشتر توصیه شده بودند، آنچنان با مساله شادی گره نخورده اند. چرا این مطلب را وبسایت خبرآنلاین در ایران نیز پوشش داد؟

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

شاید قبلا چنین چیزی مورد شک قرار گرفته بود، اما اکنون علم هم آن را تایید می کند: زنان متاهل و بدون فرزند شادترین گروه اجتماعات مختلف هستند. به گفته یک متخصص برجسته در امر شادی، احتمال بیشتری وجود دارد که زنان مجرد نسبت به همسالان متاهل و دارای فرزندشان عمر کنند.

 

پل دلان، استاد علوم رفتاري در دانشکده اقتصاد لندن، روز دوشنبه گفت آخرین شواهد نشان می دهد که عملکردهای سنتی که پیشتر توصیه شده بودند، آنچنان با مساله شادی گره نخورده اند؛ در این رابطه این عملکردهای سنتی "ازدواج" و "فرزندآوری" را هدف قرار می دهد.

 

آقای دلان گفته است که ما اطلاعات خوبی را با آزمایشات مختلف و داده های آماری به دست آورده ایم. او می گوید قصد دارد به علم خدمت بزرگی کند. از دید او اگر شما یک مرد هستید، احتمالا باید ازدواج کنید و اگر زن هستید...؟

 

به گفته دلان مردان از ازدواج بهره مندی بیشتری خواهند داشت چراکه به آرامش می رسند. در کنار آرامشی که احساس می کنند، پول بیشتری به دست می آورند و کمی طولانی تر زندگی می کنند.

دلان در نهایت می گوید، سالمترین و شادترین گروه، زنانی هستند که هرگز ازدواج نکرده و هیچ فرزندی ندارند.

 

سخنان این استاد علوم رفتاری اگرچه گفته می شود به همراه داده های آماری است اما صرفا در حد چند خط بر روی آن در مجله گاردین انگلستان کار شده است.

اما آنچه که حائز اهمیت شده، این است که وبسایت خبرآنلاین، در سرویس "سبک زندگی" خود، این مطلب را با تیتر "زن‌های مجرد، شادترند" به طور کامل ترجمه کرده و چیزی به آن کم یا اضافه ننموده است.

 

وبسایت های فعال در داخل ایران، معمولا توسط وزارت ارشاد به طور موشکافانه بررسی می شوند. ایدئولوژی جمهوری اسلامی، زن را در درون "خانواده" به رسمیت می شناسد و انتشار چنین مطلبی به نظر می رسد بدون بررسی و هماهنگی و دور از چشم ایدئولوگ ها بوده است.

 

سخنان آیت الله خامنه ای، هر سال در روز زن یا مناسبت های مرتبط، این پیام را منتقل می کند که زن در غرب، ضعیف و اسیر در دست مردان است و صرفا زن در ایران اسلامی بوده که به مقام والا دست یافته است.

 

این مطلب در پایان این چنین منتشر شده است: به طور کلی دُلان عقیده دارد، علی‌رغم این که بیشتر مردم ازدواج و بچه‌دار شدن را برای زنان موفقیت می‌دانند، اما هم سن و سال‌های مجردشان به دلیل این که چالش‌ها و دغدغه‌های کمتری دارند، نسبت به آنها زندگی شادتر و طول عمر بیشتری دارند.

 

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top