آخرین اخبار

آپارتاید در مهدهای کودک ایران

سازمان بهزیستی ایران با انتشار یک بخشنامه تبعیض‌آمیز اقلیت‌های دینی را از فعالیت «تحت هر عنوان» در مهدهای کودک ممنوع کرده است. این اقدام آپارتایدی بهزیستی انتقاد تند فعالان اجتماعی را در پی داشته است.

3 ماه قبل
بیان
A- A A+

سازمان بهزیستی کشور با انتشار یک بخشنامه تبعیض‌آمیز، فعالیت اقلیت‌های دینی را در مهدهای کودک «تحت هر عنوان» ممنوع کرده است. این اقدام آپارتایدی بهزیستی انتقاد تند فعالان اجتماعی را در پی داشته است.

به گزارش «شبکه بیان» سازمان بهزیستی ششم خرداد بخشنامه‌ای را به ادارات کل بهزیستی استان‌ها ارسال کرده است که در بند 20 آن آمده است «به کارگیری پرسنل از اقلیت دینی تحت هر عنوان در مهدکودک، به غیر از مهدهای مخصوص اقلیت‌های دینی، ممنوع می‌باشد.»

زیر این بخشنامه، امضای سیدمنتظر شبر، سرپرست دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور به چشم می‌خورد.

این بخشنامه تبعیض‌آمیز در حالی ابلاغ شده است که در قانون اساسی جمهوری اسلامی، اقلیت‌های دینی مانند زرتشتیان، کلیمیان و مسیحیان به رسمیت شناخته شده‌اند و در اصل 19 این قانون نیز صراحتاً اعلام شده است که «مردم ايران از هر قوم و قبيله كه باشند از حقوق مساوي  برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند این‌ها سبب امتياز نخواهد بود.»

اقدام ضد انسانی و غیرقانونی سازمان بهزیستی صدای نماینده زرتشتیان ایران در مجلس را هم درآورده است. اسفندیار اختیاری در نامه‌ای خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نوشته «آشکار است که این ابلاغیه، صراحتاً مخالف با قوانین کشور به خصوص بند 9 اصل 3 قانون اساسی مبنی بر رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه، در تمام زمینه‌های مادی و معنوی است.»

این نماینده مجلس گفته است «در این رابطه با وحید قبادی‌دانا، رئیس سازمان بهزیستی کشور، مذاکره شد، ایشان ضمن ابراز تأسف از اتفاق پیش‌آمده، تأکید کردند که مشکل را برطرف می‌کنند؛ اما متأسفانه تاکنون اقدام ملموس و مؤثری مبنی بر رفع این تبعیض غیرقانونی انجام نشده است.»

اختیاری از وزیر کار خواسته است تا بند 20 این بخشنامه «ابطال» و ترتیبی اتخاذ شود تا دیگر این‌گونه «تصمیم‌های غیرانسانی و غیراخلاقی» برای پیروان ادیان الهی مشاهده نشود.

در پی انتقاد این نماینده مجلس و واکنش منفی فعالان اجتماعی، مدیرکل روابط عمومی سازمان بهزیستی توضیحاتی را منتشر کرده که بیانگر تناقض‌های آشکاری است.

مسعود آسیما اعلام کرده است که «محدودیت منع استفاده از مربیان اقلیت دینی در مهدکودک‌ها صرفاً شامل آموزش‌های عمومی و دینی مصوب است و کماکان در بخش‌های دیگر همچون هنرهای تجسمی، ورزش و موسیقی محدودیتی برای فعالیت این عزیزان وجود ندارد.»

این موضع سازمان بهزیستی در حالی است که در بند 20 بخشنامه اخیر این سازمان در کنار عبارت «ممنوعیت به کار گیری اقلیت‌های دینی» از قید «تحت هر عنوانی» استفاده شده است؛ بنابراین، فریبکاری و تناقض در عمل و موضع رسانه‌ای سازمان بهزیستی کاملاً آشکار و نشان‌دهنده ناهماهنگی در تصمیم‌گیری‌های اساسی این سازمان است.

بر اساس آمارهای رسمی، هم‌اکنون 17 هزار مهدکودک مجوز دار در ایران فعالیت می‌کنند که وظیفه پرورش و آماده‌سازی کودکان برای مدارس را بر عهده ‌دارند.

بااین‌همه، اعمال تبعیض و بی‌عدالتی پدیده جدیدی در نهادهای جمهوری اسلامی نیست. بارها مشاهده ‌شده است که دگراندیشان و اقلیت‌های دینی از جمله بهائیان مورد ستم حکومت قرار گرفته‌اند و از تحصیل در دانشگاه‌ها، داشتن شغل و دیگر حقوق اجتماعی محروم شده‌اند. هم‌اکنون ده‌ها پیرو دین بهائیت به صرف داشتن عقاید مذهبی، در زندان‌ها هستند.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی اقدام اخیر سازمان بهزیستی را هم‌تراز با سیاست‌های آپارتایدی در آفریقای جنوبی توصیف کرده‌اند. آپارتاید به یک سری سیاست‌های تبعیضی گفته می‌شود که نژادپرستان جمهوری آفریقای جنوبی علیه اکثریت سیاه‌پوست بومی آن کشور اعمال می‌کردند.

مقاله

شبکه های اجتماعی

بایگانی


Top